Kangirsuk – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kangirsuk
ilustracja
Państwo

 Kanada

Prowincja

Quebec

Region

Nord-du-Québec

Powierzchnia

57,26[1] km²

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


466
8,1 os./km²

Kod pocztowy

J0M 1A0

Położenie na mapie Quebecu
Mapa konturowa Quebecu, u góry znajduje się punkt z opisem „Kangirsuk”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kangirsuk”
Ziemia60°01′05″N 70°01′40″W/60,018056 -70,027778
Strona internetowa

Kangirsukinuicka osada w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa oznacza "zatokę". Osada jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną[2].

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Kangirsuk znajduje się u ujścia rzeki Arnaud, na północnym brzegu zatoki Payne, 13 km od zachodniego wybrzeża zatoki Ungawa. Osada jest częściowo otoczona przez klify i wysokie wzgórza[2].

Flora i fauna

[edytuj | edytuj kod]

Zatoka Payne, rzeka Arnaud oraz okoliczne jeziora są obwite w omułki golce zwyczajne i palie jeziorowe.

Na wyspie w zatoce Kyak (na wschód od osady) oraz na wyspie na jeziorze Virgin (na północny wschód od osady) znajdują się siedliska kaczki edredonowej[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
panorama Kangirsuk

W XI wieku okolice Kangirsuk były prawdopodobnie odwiedzane przez wikingów. Niedaleko wioski, na wyspie Pamiok archeolodzy odkryli kamienne fundamenty budynku, które są typowe dla długich domów budowanych przez wikingów[2].

Jednak dopiero w latach 1885-1886 wyprawa pod kierownictwem Franka Paynea okolica została dokładnie zbadana. W 1921 roku firma Révillon Frères otworzyła na terenie dzisiejszej osady faktorię handlową, a cztery lata później, w 1925 roku, swoją placówkę otworzyła również Kompania Zatoki Hudsona. Lokalni Inuci prowadzili w tym okresie nomadyczny tryb życia i odwiedzali okolicę tylko podczas obozów letnich ze względu na obfitość zwierzyny[2].

W 1945 roku osada była znana pod nazwą "Payne Bay". Inuici zaczęli odchodzić od nomadycznego trybu życia, na rzecz życia w wiosce po 1959 roku, kiedy to zbudowano szkołę. W 1961 rząd federalny dostarczył służbę zdrowia i opiekę społeczną. Tego samego roku rząd Quebecu postanowił nadać francuskie nazwy osadom na wybrzeżu północnego Quebecu, w związku z czym placówka została przemianowana na Francis-Babel, na cześć Louis-François Babel, misjonarza oblatów. Rok później nazwa została ponownie zmieniona na "Bellin" na cześć kartografa, Jacques-Nicolas Bellina. W 1980 roku osada zyskała status gminy: wioski nordyckiej i nową nazwę "Kangiqsuk". W 1980 roku, dzięki staraniom lokalnych władz poprawiono błąd w transliteracji (z inuickiego na angielski) i nazwa została poprawiona na formę znaną dziś - "Kangirsuk"[2].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Statystyki rządowe Kanady
  2. a b c d e f Nunavik Tourism Association: Kangirsuk. [dostęp 2010-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).