Palia jeziorowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Palia jeziorowa
Salvelinus namaycush[1]
(Walbaum, 1792)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

łososiokształtne

Rodzina

łososiowate

Rodzaj

Salvelinus

Gatunek

palia jeziorowa

Palia jeziorowa[2], palia amerykańska[2] (Salvelinus namaycush) – gatunek ryby łososiokształtnej z rodziny łososiowatych, zaliczany do rodzaju Salvelinus – obejmującego golce i palie.

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Palia jeziorowa występuje w chłodnych jeziorach Kanady i Nowej Anglii. Aklimatyzacja tej ryby w Europie, np. w Szwajcarii zakończyła się powodzeniem. W Polsce ryba ta nie występuje w warunkach naturalnych (można ją spotkać w hodowlach np. w okolicy Jugowa na Dolnym Śląsku, złowiona kilkukrotnie w Parku Mazowsze w Pruszkowie).

Ciało jest wydłużone, w starszym wieku wysoko wygrzbiecone, o smukłym trzonie ogonowym. Posiada bardzo małe łuski, na płytce lemiesza 6–8 mocnych, długich zębów, trzon jest bezzębny. Płetwa ogonowa jest głęboko wcięta. Boki i grzbiet są oliwkowo-zielone, a strona brzuszna w kolorze od żółtawego do czerwonego. Na głowie, tułowiu i płetwie grzbietowej widnieją jasne, nieregularne plamy. Płetwy parzyste i odbytowa są różowe z białą przednią krawędzią.

Odżywianie

[edytuj | edytuj kod]

Palia jeziorowa żywi się małymi bezkręgowcami, starsze osobniki zjadają także ryby. Dojrzałość płciową uzyskuje dopiero w 6–8 roku życia.

Rozród

[edytuj | edytuj kod]

Tarło trwa od września do listopada. Młode osobniki przebywają blisko brzegu, dorosłe po tarle powracają na głębiny.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Salvelinus namaycush, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Reichholf 1994 ↓, s. 62

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • J. Mihalik, F. Reiser, Nasze ryby, Warszawa 1990
  • * Josef Reichholf: Wielka encyklopedia ryb : słodkowodne i morskie ryby Europy. Wiesław Wiśniewolski (tłum.). Warszawa: Muza, 1994. ISBN 83-7079-317-7.
  • Fritz Terofal, Claus Militz: Ryby słodkowodne. Leksykon przyrodniczy. Henryk Garbarczyk, Eligiusz Nowakowski i Jacek Wagner. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 83-7129-441-7.