Kazuyuki Sogabe – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kazuyuki Sogabe
曽我部 和恭
Ilustracja
Kazuyuki Sogabe
Fot. Hisako Murayama
Imię i nazwisko

właśc. 曽我部 和行

Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1948
Tosa

Data i miejsce śmierci

17 września 2006
Narita

Zawód

seiyū, aktor, muzyk, reżyser

Współmałżonek

Keiko Iwatsubo
(岩坪 圭子)

Lata aktywności

1973-2000

Zespół artystyczny
Teatoru Ekō (テアトル・エコー)
1971-1996?
Aoni Production (青二プロダクション)
1996?-2000
SLAP STICK (スラップスティック)
1977-1988

Kazuyuki Sogabe (jap. 曽我部 和行, od 1 stycznia 1985 używał zapisu 曽我部 和恭 czytanego w ten sam sposób: Sogabe Kazuyuki; pseudonim: ガベ Gabe; ur. 16 kwietnia 1948 w Tosa w prefekturze Kōchi, zm. 17 września 2006 w Narita w prefekturze Chiba) – japoński seiyū, aktor, muzyk, narrator, reżyser, gitarzysta i wokalista zespołu Slapstick.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość

[edytuj | edytuj kod]

Kazuyuki Sogabe urodził się 16 kwietnia 1948 roku w Tosa w prefekturze Kōchi na wyspie Sikoku[1]. Kiedy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do Funabashi w prefekturze Chiba[1] i takie jego pochodzenie podaje wiele źródeł[2][3][4][5][6][7][8]. Był jedynakiem, ale wychowywał się z trzynaściorgiem kuzynów w domu, gdzie z racji okresu powojennego brakowało jedzenia[2][3]. Jego ojciec Toshitaka (敏孝)[9], zgodnie z rodzinną tradycją potomek rodu Chōsokabe[4], był księgowym i prowadził miejskie dojo "Shunpūkan" (春風館) w Funabashi[1][2][3] (od października 1953 do marca 1958 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego tamtejszej federacji kendo[10]). Ojciec od najmłodszych lat zabierał syna do dojo ze sobą, więc Sogabe dostał pierwszą zbroję (bōgu), kiedy był w pierwszej klasie podstawówki i miał około pięciu bambusowych mieczy. Ćwiczył kendo cztery razy w tygodniu, pojedynkując się głównie z policjantami z Funabashi. Szczególnie dobrze wychodził mu cios kote[1]. Uczęszczał do Miejskiej Szkoły Podstawowej Katsushika w Funabashi (船橋市立葛飾小学校)[11]. Jak wspominał w wywiadzie, był tam "grzecznym dzieckiem" i członkiem samorządu klasowego. Ze względu na odbywające się zaraz po lekcjach treningi kendo nie miał czasu na spotkania z kolegami[2][3], ale żal mu było się z nimi rozstawać, kiedy w szóstej klasie przeniósł się do szkoły podstawowej Ogawa w Kanda w okręgu Chiyoda (千代田区立小川小学校) w Tokio. Dojeżdżał tam z Funabashi linią Sōbu wraz z ojcem do stacji Ochanomizu (御茶ノ水駅), co pozwalało im na 30 minut rozmowy - Sogabe stwierdził, że poznał wtedy ojca na nowo[12]. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do gimnazjum Hitotsubashi (一橋中学) w okręgu Chiyoda w Tokio[13], gdzie w 1962 roku wygrał konkurs na slogan promujący uczciwe wybory (był jednym z 18 laureatów na 6250 uczestników)[14]. Najlepiej radził sobie z matematyką, językiem angielskim i muzyką, nie lubił zajęć z klasycznego języka japońskiego i historii Japonii poza okresem Sengoku[13]. W drugiej klasie gimnazjum zdobył pierwszy dan w kendo[1]. Kontynuował naukę w liceum Hitotsubashi (一橋高校)[5][13]. W drugiej klasie liceum, w sierpniu 1965 roku, zdobył drugi dan w kendo ku radości ojca[2][3], który - jak syn później zrozumiał - już wtedy chorował na ostrą białaczkę i w październiku zmarł[2][3][5]. Wybuch rodzinnego sporu o spadek po ojcu był dla Sogabe wejściem w świat dorosłych[2][3].

Po ukończeniu liceum, pracując dorywczo[5], wstąpił na Uniwersytet Keiai (w tamtym czasie: Uniwersytet Ekonomiczny Keiai, 敬愛経済大学) w mieście Chiba[7], wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, że syn podąży podobną ścieżką, jak jego ojciec - kierownik działu księgowości w dużej firmie. Ostatecznie, pamiętając zapracowanego ojca, który rzadko się z nim bawił, pomimo sprzeciwu matki Sogabe porzucił studia na czwartym roku tuż przed ich ukończeniem[4]. Wiedząc, że zawiódł matkę, a krewni potępili jego decyzję, nie szukał u nich wsparcia[5]. Formalnie pozostając studentem uniwersytetu (co trwało łącznie osiem lat)[15], wstąpił do Centrum Szkolenia Talentów Nippon TV (日本テレビタレント養成所, Nihon Terebi Tarento Yōsei-sho) z zamiarem zostania piosenkarzem[2][3][4][16]. Była to szkoła, którą wybierały także osoby zainteresowane aktorstwem[17], więc choć Sogabe zapisał się na kurs muzyczny, członek trupy aktorskiej Izumiza (泉座) poprosił go o zagranie w sztuce[15]. Sogabe obejrzał wtedy (w 1970 roku)[18] spektakl Théâtre Echo (テアトル・エコー) Omoteura Gen'nai Kaeru Gassen (表裏源内蛙合戦)[1] (w którym sam wystąpił ponad 20 lat później) i - jak przyznał w wywiadzie - choć wcześniej nie widział żadnej sztuki i tylko raz w grał w przedstawieniu w szkole podstawowej, z jakiegoś powodu bardzo go to poruszyło[15]. Choć wcześniej uważał zajmowanie się teatrem za niezbyt męskie zajęcie, stopniowo zaczęła mu się udzielać aktorska pasja[2][3][15]. Jego talent wokalny został dostrzeżony przez jednego z aktorów Théâtre Echo, który zaprosił go na egzamin wstępny do szkoły prowadzonej przy tym teatrze[19]. Sogabe postanowił zdawać z myślą o połączeniu w swojej pracy aktorstwa i śpiewu[4] oraz zachęcony pochwałami po występie we wspólnym przedstawieniu z kolegami z Centrum[17]. Zdał egzamin (choć z bardzo słabym wynikiem 35 punktów, ponieważ wcześniej nie interesował się sztuką i nie znał odpowiedniego słownictwa[2][3] - ze swoimi ocenami znalazł się na przedostatnim miejscu na liście przyjętych[19]) i dołączył do trupy w wieku 22 lat[17] (inne źródło podaje jako moment dołączenia do zespołu teatralnego maj 1971 roku[20], a więc 23 lata). Przez rok lub dwa pracował dorywczo sprzątając tory w kręgielni, żeby zarobić na swoje utrzymanie[2][3]. W 1973 roku zadebiutował jako aktor. Był to dla Sogabe początek wielu lat bardzo intensywnej pracy w potrójnej roli seiyū, aktora i muzyka.

Jako dziecko Sogabe był zainteresowany chórem chłopięcym, ale nie podobało się to jego ojcu[2][3]. Marzył o gitarze już w szkole podstawowej[21]. Ćwicząc w domu kendo, słuchał Jeffa Becka i Jimiego Hendrixa[1].W drugiej klasie gimnazjum, wykorzystując zaoszczędzone pieniądze[4] (15 tysięcy jenów zarobione dzięki pracy dorywczej)[22], kupił na raty gitarę elektryczną i wzmacniacz i zaczął grać[4]. Kiedy indziej deklarował, że stało się to w trzeciej klasie gimnazjum[23], w pierwszej[24] lub nawet drugiej klasie liceum[15]. W tym czasie zafascynował go zespół The Ventures[21] (szczególnie płyta "Knock Me Out"[25]). Uczył się grać piosenki ze słuchu, próbował tworzyć własne kompozycje[4], grał w zespole[2][3], który założył mając około 17 lat[5] z kolegami z klasy[22]. Pierwszymi utworami, których się nauczył, były "Jeux interdit" Narciso Garcii Yepesa i "Where Have All The Flowers Gone"[22]. W momencie ukończenia szkoły średniej jego repertuar obejmował w sumie już sto utworów[4].

Na studiach założył z kolegami zespół Lucy's (ルシーズ) i jako półprofesjonalista grywał w barach w Jokohamie, Ikebukuro i Shinjuku, opuszczając wykłady[1]. Przez około pół roku odwiedzał bary "ACB" i "Drum"[26], w których występowały zespoły z nurtu Group Sounds[27]. Między 18 a 21 rokiem życia (1966-69) Sogabe był zaangażowany (prawdopodobnie jako techniczny) w działalność zespołu Terauchi Takeshi to Banīzu. Idąc za radą Takeshiego Terauchiego zaczął grać na gitarze każdego dnia bez wyjątku[5]. Opuścił jednak swój półprofesjonalny zespół Lucy's, kiedy pozostali muzycy zdecydowali się porzucić rhythm & bluesa na rzecz tzw. (w Japonii) nowego rocka[5].

Będąc już studentem Teatru Echo (od roku 1971), pracował dorywczo nocami, akompaniując w barach śpiewającym gościom. W ciągu jednej nocy grał około 100 utworów, od popularnych piosenek po jazz. Nie mógł śpiewać zgodnie z rytmem, ale musiał dostosowywać się do sposobu śpiewania pijanych klientów. Uważał to za powód do wstydu, ale stwierdził, że ostatecznie pogłębiło to jego rozumienie gry na gitarze[16].

Ulubiony instrument, gitarę firmy Mosrite wartą w momencie zakupu 310 tys. jenów, kupił za 270 tys., a zapytany o numer seryjny odpowiedział, że go nie pamięta[28].

W sierpniu 1977 roku z innymi aktorami głosowymi założył zespół muzyczny SLAP STICK (スラップスティック)[29], w którym grał na gitarze prowadzącej, śpiewał, komponował i pisał pojedyncze teksty aż do zawieszenia działalności zespołu w 1988 roku[30]. 21 maja 1980 roku wydał pierwszy album solowy[31], a trzy dni później, 24 maja, dał pierwszy promujący go solowy koncert w Tokio[32][31]. W latach 1980-1982 wydał łącznie 3 długogrające płyty solowe z własnymi kompozycjami, tekstami i wokalem, a między 1978 a 1986 rokiem 13 albumów i 6 singli z zespołem SLAP STICK[33][30][34]. W czasach działalności SLAP STICKu corocznie dawał z zespołem od kilku do kilkunastu koncertów. Nagrywał też piosenki do filmów anime i skomponował dwa utwory na pierwszy solowy album przyjaciela z zespołu, Toshio Furukawy[35][36].

W ostatnim wywiadzie, przeprowadzonym 16 września 2003 roku, niemal dokładnie trzy lata przed śmiercią, potwierdził, że nadal gra na gitarze[37].

Aktor, seiyū i reżyser teatralny

[edytuj | edytuj kod]
Kazuyuki Sogabe w 1978 roku na wystawie prac Kuni Arisaki, autorki m.in. broszury teatralnej dla zespołu Four-in-One. Fot. Hisako Murayama

Od 1971 roku związany był z Teatrem Echo[20] - najpierw jako student, a później jako stały członek trupy aktorskiej. Jego debiutem scenicznym było Jūippiki no neko (11ぴきのネコ)[7] w lipcu 1973 roku. W tym samym roku - jako że działalność Teatru Echo obejmowała także aktorstwo głosowe - Sogabe otrzymał również rolę jako seiyū[38] w słuchowisku radiowym na podstawie powieści Ranpo Edogawy[39]. Także w 1973 po raz pierwszy zagrał postać w anime - w średniometrażowym filmie Panda Kopanda amefuri sākasu no maki (パンダコパンダ 雨ふりサーカスの巻)[39]. Od tego czasu udzielał głosu drugoplanowym bohaterom filmów zagranicznych i grywał pomniejsze role w anime[4]. Wygrane przesłuchanie do tytułowej roli w anime Hariken Porimā (破裏拳ポリマー) w 1974 roku otworzyło mu drogę do dalszej pracy w zawodzie aktora głosowego[17]. Propozycje zaczęły napływać jedna po drugiej[4]. Odtąd pracował przede wszystkim jako seiyū (zagrał w ponad 100 serialach anime, w ponad 20 animowanych filmach kinowych i w ponad 30 animacjach kierowanych bezpośrednio na rynek wideo (tzw. OVA); występował jako aktor dubbingowy, w słuchowiskach radiowych i reklamach), ale pojawiał się także na scenie Teatru Echo i gościnnie wystąpił w dwóch serialach telewizyjnych. Od 1982 lub 1983 roku do co najmniej 1995 był także wykładowcą w tokijskiej szkole dla spikerów i aktorów głosowych Tōkyō Anaunsu Seiyū Akademī (東京アナウンスアカデミー)[40].

Okładka scenariusza sztuki Kazuyukiego Sogabe Garasu no Rasenkaidan ('Szklane spiralne schody')

Sogabe interesowała także praca reżysera. Pod koniec lat siedemdziesiątych dołączył w tej roli do założonego przez Akirę Kamiyę, Ryo Fukuzawę, Naoyę Uchidę i Ryūusei Nakao zespołu muzyczno-teatralnego "Four-in-One" (フォーインワン)[41]. Później współpracował również jako reżyser z założonym przez Toshio Furukawę zespołem teatralnym Seitō (劇団青杜). W 1984 roku zespół ten pod kierunkiem Sogabe wystawił także jego jedyną własną sztukę teatralną, Garasu no Rasenkaidan (ガラスの螺旋階段)[42]. We wrześniu 1987 roku wyreżyserował przedstawienie B・T・C Małego Teatru Ginza[43], a w kwietniu 1988 roku - 81 przedstawienie Teatru Echo[44]. Po przeprowadzce do Kamagaya w prefekturze Chiba kontynuował tam działalność reżyserską: w 1991 roku[45] wyreżyserował sztukę Osharena Jōmonjin (おしゃれな縄文人) wyprodukowaną przez miasto Kamagaya, projekt upamiętniający 20. rocznicę powstania organizacji miejskiej[46], a w 1997 raz jeszcze Garasu no Rasenkaidan[47].

Między 1995 a 1997 rokiem Sogabe rozstał się z Teatrem Echo i dołączył do Aoni Production[48]. Odszedł stamtąd w listopadzie 2000 roku[49]. W wywiadzie przeprowadzonym 16 września 2003 roku[50] zaprzeczył, jakoby przeszedł na emeryturę: wyjaśnił, że przerwał pracę, aby zaopiekować się matką będącą po wypadku drogowym i wyraził chęć powrotu do aktorstwa, kiedy będzie mógł[37].

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

8 maja 1980 Sogabe zarejestrował małżeństwo[51] ze stażystką Teatru Echo Keiko Iwatsubo (岩坪 圭子)[52]. 22 czerwca tego samego roku odbył się ślub i przyjęcie weselne[52]. W 1981 roku urodził im się syn Kazutaka (和孝)[9], a w 1984 roku - córka Mayuka (真由歌)[53]. Sogabe z Tokio przenosił się z rodziną kolejno do różnych miast w prefekturze Chiba: Funabashi, Kamagayi[11], aby ostatecznie osiąść w Yachimata.

Zmarł 17 września 2006[54][55]około godziny 20:00[55][56][57] w szpitalu w Narita. Przyczyną śmierci był rak przełyku[54][55][56][57] zdiagnozowany dwa miesiące wcześniej[55]. Ceremonia pożegnalna odbyła się 20 września[54][57] w Yachimata[56]. Głównym żałobnikiem była żona Keiko[54][57]. Pożegnanie miało charakter prywatny, ale wzięli w nim udział czynni aktorzy głosowi będący przyjaciółmi zmarłego: m.in. Toshio Furukawa[58], Tōru Furuya[55] i Akira Kamiya.

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]

Kazuyuki Sogabe zmarł niewiele ponad miesiąc po innym aktorze głosowym, Hirotace Suzuokim, z którym wielokrotnie współpracował - także grając w zespole SLAP STICK. 4 lutego 2007 roku pozostali członkowie zespołu (Akio Nojima, Toshio Furukawa, Tōru Furuya i Yūji Mitsuya) zorganizowali występ na żywo ku pamięci obu zmarłych muzyków w Tokio[59]. W 2013 roku, w okolicach siódmej rocznicy śmierci obu członków, SLAP STICK zebrał się ponownie, by uczcić pamięć przyjaciół grając koncerty od 13 do 16 września w Tennōzu Galaxy Theatre w Tokio pod hasłem Koncert Slapstick Remember ~Ku pamięci Kazuyukiego Sogabe i Hirotaki Suzuokiego~ (スラップスティック・リメンバー・コンサート ~曽我部和恭・鈴置洋孝を偲んで~)[60].

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Seriale anime

[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze role są pogrubione

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

Animowane filmy kinowe

[edytuj | edytuj kod]

1973

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1985

1986

1987

1988

1989

1991

1992

1994

1995

1996

OVA (Original Video Animation)

[edytuj | edytuj kod]

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1993

1994

1997

  • Saiko Daibā:Masei Rakuryu (Funky)[66]

1998

Dubbing

[edytuj | edytuj kod]

Daty są datami pierwszej emisji wersji japońskojęzycznej

1976

  • The Story of Three Loves (wersja telewizyjna NHK) (Thomas) (pierwsza emisja 11 lutego)

1977

1978

1979

1980

  • Kierowca (Finger) (wersja Nippon Terebi)[4]
  • Chopper Squad /, (Bary Drummond) emisja 19 lipca-27 września, 4-25 października)

1985

  • Sherlock Holmes (Harold Latimer w odc. 9, 2 sezon)

1988

  • Opowieść Policyjna 2, wersja VHS (szef policji Raymond Li)

1991

Fabularne seriale telewizyjne

[edytuj | edytuj kod]

1978

1987

Gry komputerowe

[edytuj | edytuj kod]

1993

1994

1998

1999

2000

Reklamy telewizyjne

[edytuj | edytuj kod]

1979

Guriko Sawā Koron Sky Mint (グリコ サワーコロン スカイミント)[109]

1980

Daiichi Pharmaceutical Patex (パテックス)[5][110]

Morinaga Aisubāgā (森永アイスバーガー)[111]

Działalność teatralna

[edytuj | edytuj kod]

Role teatralne

[edytuj | edytuj kod]
Role w przedstawieniach Teatru Echo
Data Autor Tytuł Rola Reżyseria Nr

przedstawienia

1973

17-22 lipca

Hisashi Inoue

(井上ひさし)

Jūippiki no neko (11ぴきのネコ)[7][8] Nyango

(Kot 5)[112]

Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

45[113]
1979

25 września

-10 października

Katsumi Okamoto

(岡本克己)

Ichido wa Ittemitai Jigoku

(一度は行ってみたい地獄)[8][114]

Woźny sądowy[98] Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

55[113]
1980

14-28 marca, 3-5 kwietnia

Tom Stoppard Rozenkrantz i Guildenstern nie żyją[70][115] Hamlet[116] Haruyasu Mizuta

(水田晴康)

57[117]
1980

11-22 lipca

Tamiko Okamoto

(岡本多美子)

Hanbake Otaba Koi no Michiyuki

(半変化束恋道中)[118][119]

Somegoro[120] Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

bez numeru
1980

8-24 grudnia

Toshiharu Matsubara

(松原敏春)

Junjō Yukigeshiki (純情雪景色)[8][121] Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

60[117]
1982

listopad

Toshiharu Matsubara

(松原敏春)

Ren'ai Nijūsō (恋愛二重奏)[8] Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

65[117]
1984

11-31 maja

Hotaru Okamoto

(岡本螢)

Jinsuke Muyō Iwashi ni Nabe[122]

(甚助無用鰯烹鍋)

Shinkichi[123] Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

69[117]
1989

luty

Kijū Tabata

(田畑喜十)

Sakura no En ni Oboro Naru

(さくらの苑におぼろなる)

Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

84[117]
1992 kwiecień

- 1993 marzec

Hisashi Inoue

(井上ひさし)

Omoteura Gen'nai Kaeru Gassen (表裏源内蛙合戦) Kazuo Kumakura

(熊倉一雄)

92[124]

Reżyseria

[edytuj | edytuj kod]
Wyreżyserowane przedstawienia teatralne
Data Zespół teatralny Autor Tytuł Miejsce
1978

15-16 kwietnia

Gurūpu FUNK A R'N'R (późniejsze Four-in-One / フォーインワン) Yūji Nishi

(西ゆうじ)

Fuo~o in wan

(ふおぉいんわん)[125]

Tokio, Minato, Atelier Fontaine
1979

23-26 marca

Office Four-in-One (オフィース・フォーインワン) Yoji Aoi

(青井陽治)

Fō in wan Ⅱ

(ふぉーいんわんⅡ)[126]

Tokio, Shinjuku Mozart Salon
1979

18-25 sierpnia

Four-in-One (フォーインワン) Yoji Aoi

(青井陽治)

Za Bāsudei Geimu (ザ・バースデイ・ゲイム)[127][128] Tokio, Toshima,

Ikebukuro, teatr Bungeiza Le Pillier

1980

14-16 marca

Seitou (劇団青杜)

(przedstawienie nr 2)

Yōko Asaya

(麻谷耀子)

Setsuko no Heiya (節子の部屋)[129] Tokio, Minato,

Roppongi Théâtre Libre

1981

4-6 grudnia

Seitou (劇団青杜)

(przedstawienie nr 6)

Toshio Furukawa LOVE IN TIME GRAFFITI[130][131](później: Teresukōpu Jun'ai-hen

テレスコープ・純愛篇)[132]

Tokio, Shinjuku, teatr Hekisōkan Hall
1983

19-21 marca

Seitou (劇団青杜)

(przedstawienie nr 9)

Toshio Furukawa Koncheruto (コンチェルト)[133] Tokio, Shinjuku, teatr Hekisōkan Hall
1984

7-10 maja

Seitou (劇団青杜)

(przedstawienie nr 12)

Kazuyuki Sogabe Garasu no Rasenkaidan

(ガラスの螺旋階段)[42][134]

Tokio,

Shibuya, teatr Janjan

1987

11-13 września

B・T・C

(przedstawienie nr 1)

Kensuke Yokouchi

(横内謙介)

Yasashī to Ieba, Bokura wa

Itsumo Wakari Aeta (優しいと言えば、僕らは いつもわかりあえた)[43]

Tokio,

Chūō, Mały Teatr Ginza

1988

kwiecień

Teatr Echo (テアトル・エコー) (przedstawienie nr 81) Shō Muroto

(室土猩)

Shiranu wa Tanin

(知らぬは他人)[44]

Tokio,

Shibuya, Teatr Echo

1991

29 września

200 mieszkańców miasta Kamagaya w wieku 4-78 lat Tsuruko (?)

Kinoshita (木下干鶴子)

Osharena Jōmonjin

(おしゃれな縄文人)[46][45]

Kamagaya, miejska sala gimnastyczna
1997

19 października

Kazuyuki Sogabe Garasu no Rasenkaidan

(ガラスの螺旋階段)[47]

Kamagaya, Mihashi Kinenkan (Izba Pamięci im. Mihashiego)

Sztuki teatralne

[edytuj | edytuj kod]
  • Garasu no Rasenkaidan (ガラスの螺旋階段) (premiera 1984)[42]

Działalność muzyczna

[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne

[edytuj | edytuj kod]
Solowe albumy studyjne
Data wydania Tytuł albumu Wytwórnia Format Numer Format Numer
21 maja 1980 Seishun Hitori Botchi

(青春ひとりぼっち)[135][136][137]

キングレコード

(King Records)

LP SKS-118 kaseta AO-201[138]
21 marca 1981 Omoide no Tsudzuki (想い出の続き) LP K25A-157 kaseta K25H-110[139]
21 marca 1982 Matenrō Rabu (摩天楼ラブ) LP K25A-249

Kompozycje

[edytuj | edytuj kod]

(poza albumami solowymi i wydanymi z zespołem SLAP STICK)

  • I Can't Anymore (na albumie: Toshio Furukawa, Time Wave, King Records, LP, 1981, K25A-186)[140][141]
  • Time Wave (na albumie: Toshio Furukawa, Time Wave, King Records, LP, 1981, K25A-186)[140][141]

Piosenki anime (śpiew)

[edytuj | edytuj kod]

Yōkina Maruko (陽気なマルコ) z anime Haha o Tazunete Sanzenri / 3000 Leagues in Search of Mother na nośnikach wydanych przez Columbia:

  • 1976, 25 maja, Haha wo Tazunete Sanzenri -Genova-hen- Uta to Ohanashi (母をたずねて三千里 -ジェノバ編- うたとおはなし) LP: CW-7071
  • 1976, lipiec, Haha wo Tazunete Sanzenri (母をたずねて三千里) singiel: SCS-305
  • 1979, kwiecień, Nippon Animation Meisaku Anime Sakuhinshū (日本アニメーション 名作アニメ作品集) 4 LP: CB-7056~9
  • 1984, 21 listopada, ANIME SOUND MEMORIAL Haha wo Tazunete Sanzenri (アニメ・サウンド・メモリアル 母をたずねて三千里) LP: CX-7190
  • 2004, 22 września ANIME SOUND MEMORIAL Haha wo Tazunete Sanzenri (アニメ・サウンド・メモリアル 母をたずねて三千里) CD: COCC-72089
  • 2010, 19 maja, Kumiko Osugi 40th Anniversary: Kirameki no Toki ~Yasashisa no Uta~ (大杉久美子 40th Anniversary 燦(きらめき)のとき やさしさの歌) 4 CD: COCX-36193~6[142]

Bara no Senshi (バラの戦士) z anime Patalliro! na nośnikach wydanych przez CANYON:

  • 1982, lipiec, PATALLIRO TV SHOW (パタリロ! PATALLIRO TV SHOW) LP: C25G-0141, kaseta: 25P-7234
  • 1983, kwiecień, BOKU PATALLIRO MUSIC TV SHOW (ぼくパタリロ! 音楽総集編) LP: C25G-0170, kaseta: 25P-7275
  • 1990, 21 lipca Natsukashi no Anime Song Chou CD Mishuuroku Set ~Sakuhin Betsu CD Single Gouka 6-maigumi no Maki~ (懐かしのアニメソング超CD未収録セット ~作品別CDシングル豪華6枚組の巻~) 6 Mini CD: PCDG-00009
  • 1997, 17 grudnia, Natsukashi no Music Clip (34) Patalliro! (懐かしのミュージッククリップ㉞ パタリロ!) CD: TOCT-10157[142]

Ganbā Taisō (ガンバー体操) z anime Genki Bakuhatsu Ganbarugā na nośnikach wydanych przez Toshiba EMI / Universal Music:

  • 1992, 20 maja, Ganbā Taisō/Gang Age Blues (ガンバー体操/ギャング・エイジ・ブルース) Mini CD: TYDY-2040
  • 1993, 28 kwietnia, Genki Bakuhatsu Gambaruger Uta wa Tsuzuru yo! (元気爆発ガンバルガー 歌は綴るよ!) CD: TYCY-5300
  • 1997, 27 maja, Genki Bakuhatsu Gambaruger Original Soundtrack ~Himitsu no Hero Toujouhen~ (元気爆発ガンバルガー オリジナル・サウンド・トラック ~秘密のヒーロー登場編~) CD: TYCY-5226
  • 1999, 25 marca, YOUMEX ORIGINAL LIBRARY SERIES 5 (ユーメックス オリジナル ライブラリー シリーズ 5) CD: TYCY-5628
  • 2004, 23 czerwca, YOUMEX ORIGINAL LIBRARY SERIES VOL.3 (ユーメックス オリジナル ライブラリ シリーズ VOL.3) 2 CD: ABCA-5055~6
  • 2023, 29 listopada, Genki Bakuhatsu Gambaruger Original Soundtrack ~Himitsu no Hero Toujouhen~ (元気爆発ガンバルガー オリジナル・サウンド・トラック ~秘密のヒーロー登場編~) CD: UPCY-90235
  • 2023, 29 listopada, Genki Bakuhatsu Gambaruger Uta wa Tsuzuru yo! (元気爆発ガンバルガー 歌は綴るよ!) CD: UPCY-90237[142]

Idainaru Dai Makai (偉大なる大魔界) z anime Genki Bakuhatsu Ganbarugā na nośnikach wydanych przez Toshiba EMI / Universal Music:

  • 1993, 28 października, Genki Bakuhatsu Gambaruger Original Soundtrack 2 ~Chounouryoku Katsuyakuhen~ (元気爆発ガンバルガー オリジナル・サウンド・トラック2 ~超能力活躍編~) CD: TYCY-5261
  • 1993, 28 kwietnia, Genki Bakuhatsu Gambaruger Uta wa Tsuzuru yo! (元気爆発ガンバルガー 歌は綴るよ!) CD: TYCY-5300
  • 2023, 29 listopada, Genki Bakuhatsu Gambaruger Original Soundtrack 2 ~Chounouryoku Katsuyakuhen~ (元気爆発ガンバルガー オリジナル・サウンド・トラック2 ~超能力活躍編~) CD: UPCY-90236
  • 2023, 29 listopada, Genki Bakuhatsu Gambaruger Uta wa Tsuzuru yo! (元気爆発ガンバルガー 歌は綴るよ!) CD: UPCY-90237[142]

Utsukushisugite... (美しすぎて...) z anime YūYǔ Hakusho na nośniku wydanym przez CANYON:

  • 1995, 19 maja, YU☆YU☆HAKUSHO Memorial CD BOX (幽☆遊☆白書 メモリアルCD BOX) 6 CD: MRCA-20063~8[142]

Słuchowiska radiowe

[edytuj | edytuj kod]
Role w słuchowiskach radiowych
Data Autor Tytuł Stacja nadawcza / program Odcinek / czas trwania
1973

13 kwietnia

Ranpo Edogawa Kohantei Jiken (湖畔亭事件)[39]

/ Incident at the Lakeside Inn

Nippon Broadcasting System / Oribettii Gekijō

(オリベッティー劇場)[38]

ostatni
1979

15 sierpnia

Kaoru Kurimoto Bokura no jidai (ぼくらの時代)[143] FM Tokio / AU _ Nyū U~eibu'79 (AU_ニュー・ウェイブ'79) 30 minut
1986

21 kwietnia-16 maja

Charles Dickens Opowieść o dwóch miastach

(Nitomonogatari 二都物語)[144]

NHK Tokio / FM _ Adobenchā Rōdo (FM_アドベンチャーロード) 20 odcinków po 15 minut
1989

8 kwietnia

Takao Saito Golgo 13 (Gorugo 13 ~ Naitomea

ゴルゴ13~ナイトメア)[145]

FM Tokio / AU _ Satadē Supesharu

(AU_サタデー・スペシャル)

30 minut
1990

9 września

Arimasa Ōsawa Kagami no kao: Middonaito saakasu (鏡の顔 :ミッドナイト・サーカス)[146] TBS / KR _ Rajio Toshokan (KR_ラジオ図書館) 46 minut
1991

7-17 września

Sunao Ashihara Seishun Dendekededeke

(青春デンデケデケデケ)[147]

NHK Tokio / FM _ Saundo Yume Kōbō (FM_サウンド夢工房) 9 odcinków

po 15 minut

Występy w programach radiowych

[edytuj | edytuj kod]
Występy w programach radiowych
Data Dni i godziny Stacja nadawcza Program Uwagi
1978

14 lipca

22:50-23:00 Nippon Broadcasting System Yoru no Dorama Hausu

(夜のドラマハウス)[148]

z Ai Matsubarą
1979

13 października-

soboty

18:00-18:30

Nippon Broadcasting System Urutora anime kessaku-za

(ウルトラアニメ傑作座)[149][150]

1982

14 marca

22:00-22:30 Radio Osaka Animetopia

(アニメトピア)[151]

prowadzące: Mayumi Tanaka,

Saeko Shimazu

1982

18 sierpnia

22:50-23:00 Nippon Broadcasting System Yoru no Dorama Hausu

(夜のドラマハウス)[152]

z Mitsuko Horie

Reklamy radiowe

[edytuj | edytuj kod]

1979

Radio Nippon Broadcasting System: Nikkan Arubaito Nyūsu (日刊アルバイトニュース)[5]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r アニメスター訪問・ゲスト・曽我部和行 (Anime sutā hōmon. Gesuto. Sogabe Kazuyuki / Powerful Silence. Animestar [sic!] Interview, „ジ・アニメ (The Anime)” (nr 4), 1982, s. 86.
  2. a b c d e f g h i j k l m 僕は小さな剣士だった・声優フリータイム・曽我部和行 (Boku ha chīsana kenshi datta. Seiyū furī taimu. Sogabe Kazuyuki, „アニメディア (Animedia)” (nr 11), 1981, s. 125., „アニメディア (Animedia)” (nr 11), 1981, s. 126.
  3. a b c d e f g h i j k l m アニメディア 1981年11月号 | Anim'Archive [online], https://animarchive.tumblr.com/tagged/アニメディア+1981年11月号/page/6 [dostęp 2024-09-20].
  4. a b c d e f g h i j k 声優クローズ・アップ・曽我部和行(テアトル・エコー)/ Seiyū kurōzu appu. Sogabe Kazuyuki (Teatoru Ekō), „ジ・アニメ (The Anime)” (nr 11), 1980, s. 177.
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p 声優インタビュー・曽我部和行 (Seiyū intabyū. Sogabe Kazuyuki, „月刊アウト (Gekkan Auto / OUT)” (nr 1), 1980, s. 63.
  6. a b c d e f g h i j k l m n o p Bī Ogawa (小川 びい), こだわり声優事典:アニメ声優ハンドブック '97, アニメージュ編集部 (zespół redakcyjny Animage), Tokio: 徳間書店 (Tokuma Shoten), 1997, s. 77, ISBN 4-19-720012-9.
  7. a b c d テアトロ (zespół redakcyjny czasopisma Teatoro), 新劇便覧 (Shingeki Binran), t. 1981, Tokio: テアトロ (Teatoro), 1981, s. 124.
  8. a b c d e f g h i j WHO'S WHO 1984 声優 (WHO'S WHO 1984 Seiyū), „ジ・アニメ” (nr 12), grudzień 1984, s. 68, dodatek w formie książkowej.
  9. a b 曽我部和行に元気な男の子誕生!(Sogabe Kazuyuki ni genkina otokonoko tanjō!), „アニメージュ (Animage)” (nr 5), 1981, s. 168.
  10. 船橋市剣道連盟歴代四役 [online], funabashi-kendo.gr.jp [dostęp 2024-04-12].
  11. a b インタビュー 舞台俳優 曽我部和恭さんに聞く(Intabyū: butai haiyū Sogabe Kazuyuki-san ni kiku), „Cityかまがや:タウン誌 (Shiti Kamagaya: Taun-shi)”, 秋 (jesień) (v. 20), 1991, s. 6.
  12. Slapstick. '83 New Year Concert, Tokio: MOVEMAN Music Pub. Co., Ltd., 1982, s. 5, Broszura koncertowa.
  13. a b c 新学期特集・私の新学期の思い出・April Special Enquête・アニメ界60人アンケット, „ジ・アニメ (The Anime)” (nr 4), 1981, s. 97.
  14. 千代田区広報 No.121 昭和37年(1962年)2月5日号 [online], https://www.city.chiyoda.lg.jp/documents/16294/no121.pdf, s. 3.
  15. a b c d e インタビュー 舞台俳優 曽我部和恭さんに聞く(Intabyū: butai haiyū Sogabe Kazuyuki-san ni kiku), „Cityかまがや:タウン誌 (Shiti Kamagaya: Taun-shi)” (秋 (jesień) (v. 20)), 1991, s. 7.
  16. a b Haruna Ikezawa (池澤 春菜), 神谷明のきみも声優になれる!ゲスト / 曽我部和恭 (Kamiya Akira no kimi mo seiyū ni nareru! Gesuto / Sogabe Kazuyuki), „声優グランプリ (Seiyū Guranpuri)” (vol.3), 1995, s. 105, 107.
  17. a b c d アニメージュ編集部編 (dział redakcyjny czasopisma Animage), アニメ声優24時・Special Catalogue of Best 40 Actors (Anime seiyū 24-ji), Tokio: 徳間書店 (Tokuma Shoten), lipiec 1981, s. 82, ISBN 978-4-19-552296-7.
  18. 投稿者: Manager, 1970〜1979年 [online], 劇団テアトル・エコー [dostęp 2024-10-21] (jap.).
  19. a b フレッシュ・ザ・STEP・曽我部和行の巻 (Furesshu za STEP. Sogabe Kazuyuki no kan), „アニメディア (Animedia)” (nr 3), 1984, s. 112.
  20. a b 文芸春秋 (zespół redakcyjny Bungei Shunjū) (red.), TVアニメキャラクター事典 (TV animekyarakutā jiten), Tokio: Bungei Shunjū, marzec 1979, s. 140.
  21. a b 集中BIG企画シリーズ7・声優 (Shūchū bikku kikaku shirīzu 7 seiyū), „アニメージュ (Animage)” (nr 8), 1980, s. 101.
  22. a b c SLAPSTICK.'81 New Year Concert. Moro GS, Tokio: MOVEMAN Music Pub. Co., Ltd., 1980, s. 5, Broszura koncertowa.
  23. グラフィック・インフォメーション・スラップスティック公演詳報!!(Gurafikku infomēshon surappusutikku kōen shōhō!!), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 12), 1978, s. 71.
  24. 5千人のスラップ・スティック・ショー特集。くりくりINTERVIEW (Go-sen-nin no Surappusutikku shō tokushū, „くりくり (Kurikuri)”, 1979.
  25. Slap Stick. '81 Summer Concert, Tokio: MOVEMAN Music Pub. Co., Ltd., 1981, s. 5, Broszura koncertowa.
  26. スラップスティック同窓会!?(Surappusutikku dōsōkai !?), „月刊アウト (Gekkan Auto)” (nr 10), 1982, s. 107.
  27. 東京のジャズ喫茶 [online], orange.zero.jp [dostęp 2024-04-12].
  28. 曽我部和行コンサート・青春ひとりぼっち (Sogabe Kazuyuki konsāto / Seishun hitori botchi), „月刊アウト (Gekkan Auto)” (nr 8), 1980, s. 39.
  29. 声優フェスティバル・別冊てれびくん8 (Seiyū fesutibaru / Bessatsu Terebi-kun 8), „てれびくん”, 小学館 (Shōgakukan), 28 grudnia 1979, s. 50.
  30. a b TOSHIO'sHOME [online], http://www.topio.jp/ (zakładka 音楽活動) [dostęp 2024-09-20].
  31. a b ついに初のワンマンコンサート開催!!・曽我部和行ファーストコンサート 5月24日(土)天風会館 (Tsuini hatsu no wan man konsāto kaisai!! Sogabe Kazuyuki fāsuto konsāto 5-gatsu 24-nichi (dō) Tenpū kaikan), „アニメージュ (Animage)” (nr 7), 1980, s. 180.
  32. 曽我部和行コンサート・青春ひとりぼっち (Sogabe Kazuyuki konsāto / Seishun hitori botchi), „月刊アウト (Gekkan Auto)” (nr 8), 1980, s. 38.
  33. インタビュー 舞台俳優 曽我部和恭さんに聞く(Intabyū: butai haiyū Sogabe Kazuyuki-san ni kiku), „Cityかまがや:タウン誌 (Shiti Kamagaya: Taun-shi)” (秋 (jesień) (v. 20)), 1991, s. 8.
  34. スラップスティック | 4038! - 声優・塩沢兼人さん非公式ファンサイト [online], 4038.info [dostęp 2024-08-25].
  35. 古川登志夫のソロアルバムは、語り調と夏に、向けてのサウンドがミックスされ、大人っぽい古川登志夫にとまどいそう! (Furukawa Toshio no soroarubamu wa, katari-chō to natsu ni, mukete no saundo ga mikkususare, otonappoi Furukawa Toshio ni tomadoi-sō!), „マイアニメ (Mai Anime)” (nr 6), 1981, s. 126.
  36. 古川登志夫・おとなのムードでLP制作中!! (Furukawa Toshio otona no mūdo de LP seisaku-chū! !), „月刊アウト (Gekkan Auto)” (nr 7), 1981, s. 55.
  37. a b Tōru Okazaki (岡﨑 徹), アマゾンから帰ってきた男 : その自伝と友人達の証言 (Amazon kara kaettekita otoko: sono jiden to yūjin-tachi no shōgen), Tokio: 星雲社 (Seiunsha), wrzesień 2005, s. 352, ISBN 4-434-06803-2.
  38. a b オリベッティオフライン劇場最終回「江戸川乱歩の湖畔亭事件」1973年4月13. rampo1240 2011-08-01. [dostęp 2024-08-27].
  39. a b c d メディアックス ムック26 ザ・声優 1995 (Mediakkusu mukku 26 Za Seiyū 1995), Tokio: メディアックス (Mediakkusu / Mediax), 1994, s. 92.
  40. 自分の殼をこわす勇気を (Jibun no kara o kowasu yūki o), „ボイスアニメージュ・ロマンアルバム / Voice Animage・Roman Album”, 25 grudnia 1994, s. 72.
  41. 声優フェスティバル・別冊てれびくん8 (Seiyū fesutibaru / Bessatsu Terebi-kun 8), „てれびくん”, 小学館 (Shōgakukan), 28 grudnia 1979, s. 51, dodatek w formie książkowej.
  42. a b c 劇団青杜「ガラスの螺旋階段」ケイコ風景 (Gekidan Seito `Garasu no Rasenkaidan' Keiko Fūkei), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 6), 1984, s. 102-103.
  43. a b 塩沢兼人さん出演作品リスト/塩沢さんをめぐるひとりごと [online], dike.la.coocan.jp [dostęp 2024-08-30].
  44. a b 投稿者: Manager, 1980〜1989年 [online], 劇団テアトル・エコー [dostęp 2024-08-30] (jap.).
  45. a b 財団法人あしたの日本を創る協会 [online], www.ashita.or.jp [dostęp 2024-08-30].
  46. a b 教育館だより 148. 彫刻家・酒本雅行さんからの寄贈作品2点 [online], www.shirakaba.gr.jp [dostęp 2024-08-30].
  47. a b 人と人のかけはしに (Hito to Hito Kakehashi ni), „かまがやCity (Kamagaya City)” (冬号 特集 (zima - wydanie specjalne)), 2016.
  48. Magazyn Teatoro w styczniowym numerze z 1995 roku nadal podaje Teatr Echo jako afiliację Sogabe, natomiast w「こだわり声優事典:アニメ声優ハンドブック '97」z 1997 roku figuruje już Aoni Production.
  49. about Mr.Sogabe [online], j9city.k-server.org [dostęp 2024-08-27].
  50. Wywiad ukazał się drukiem w 2005 roku, ale zamyka go autograf Sogabe z datą 16 września 2003, jest to więc najprawdopodobniej data przeprowadzenia wywiadu.
  51. アニメスター訪問・ゲスト・曽我部和行 (Anime sutā hōmon. Gesuto. Sogabe Kazuyuki / Powerful Silence. Animestar [sic!] Interview, „ジ・アニメ (The Anime)” (nr 4), 1982, s. 88.
  52. a b 美しきジューン・ブライド (Utsukushiki jūn buraido), „アニメージュ (Animage)” (nr 8), 1980, s. 169.
  53. SLAP STICK '85 NEW YEAR CONCERT 夢:キャッチ!(Yume: Kyatchi!), Tokio: MOVEMAN Music Pub. Co., Ltd., 1984, s. 8, Broszura koncertowa.
  54. a b c d おくやみ (Okuyami), „読売新聞 (Yomiuri Shinbun)”, 21 września 2006, s. 35 (1146).
  55. a b c d e Toru's Home Guest book [online], web.archive.org, 18 grudnia 2006 [dostęp 2024-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2006-12-18].
  56. a b c 曽我部和恭さん永眠 [online], groups.google.com [dostęp 2024-08-26].
  57. a b c d アニオタフォース [online], web.archive.org, 9 sierpnia 2020 [dostęp 2024-08-26] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-09].
  58. 声優・古川登志夫(青二プロダクション)on X [online], https://x.com/TOSHIO_FURUKAWA/status/1173915997553618945 [dostęp 2024-09-20].
  59. SLAP STICK. REMEMBER CONCERT ~曽我部和恭・鈴置洋孝を偲んで~ (Sogabe Kazuyuki / Hirotaka Suzuoki o shinonde), Tokio: サンライズプロモーション東京 (Sunrise Promotion Tokio), 2013, s. 9, Broszura koncertowa.
  60. スラップスティック・リメンバー・コンサート ~曽我部和恭・鈴置洋孝を偲んで~ | 天王洲 銀河劇場 [online] [dostęp 2024-09-14] (jap.).
  61. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw 曽我部和恭 - 声優出演アニメ [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-29].
  62. a b c d e f g h i j 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  63. ど根性ガエル 第50話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-28].
  64. ど根性ガエル (2) 各話声優 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-28].
  65. ど根性ガエル (2) 各話声優 (4) - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-28].
  66. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao Kazuyuki Sogabe | Actor [online], IMDb [dostęp 2024-09-25] (ang.).
  67. ジャングル黒べえのぺーじ [online], ksk.gozaru.jp [dostęp 2024-08-28].
  68. 侍ジャイアンツ - アニメ詳細データ [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-08-28] (jap.).
  69. 侍ジャイアンツ 第4話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-20].
  70. a b c d e f g h i j k l Tōru Okazaki (岡﨑 徹), アマゾンから帰ってきた男 : その自伝と友人達の証言 (Amazon kara kaettekita otoko: sono jiden to yūjin-tachi no shōgen), Tokio: 星雲社 (Seiunsha), wrzesień 2005, s. 354.
  71. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av 声優事典(セイユウ ジテン) ・Illustrated Who's Who of Voice Actors & Actress, Tokio: キネマ旬報社 (Kinema Junposha), 1994, s. 90, ISBN 4-87376-089-5.
  72. a b 声優&アニメーション大百科 : 少年少女SFマンガ競作大全集姉妹篇〔決定保存版〕 (Seiyū & animēshon ōhyakka: Shōnen Shōjo SF manga kyōsakudaizenshū shimai-hen〔kettei hozon-ban〕), Tokio: 東京三世社 (Tōkyō Sanseisha), wrzesień 1979, s. 61.
  73. a b c d e f アニメージュ編集部編 (dział redakcyjny czasopisma Animage), アニメ声優24時・Special Catalogue of Best 40 Actors (Anime seiyū 24-ji), Tokio: 徳間書店 (Tokuma Shoten), lipiec 1981, s. 84.
  74. a b c d e f g h メディアックス ムック26 ザ・声優 1995 (Mediakkusu mukku 26 Za Seiyū 1995), Tokio: メディアックス (Mediakkusu / Mediax), 1994, s. 143.
  75. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj Kazuyuki Sogabe [online], MyAnimeList.net [dostęp 2024-09-15] (ang.).
  76. 宇宙骑士铁加曼 - 萌娘百科_万物皆可萌的百科全书 [online], moegirl.uk [dostęp 2024-08-28].
  77. [百度/OD][Moozzi2][山林小猎人][Hajime Ningen Gyatoruz][はじめ人間ギャートルズ][TV 01-77 Fin+SP][BDRip][1440x1080][x265 MKV][56.2G] [online], site.douban.com [dostęp 2024-08-29].
  78. a b c d e f g h i j 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  79. GRAPHIC INFORMATION・母をたずねて三千里 (Haha o tazunete sanzen ri), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 8), 1980, s. 35.
  80. a b c d e 声優&アニメーション大百科 : 少年少女SFマンガ競作大全集姉妹篇〔決定保存版〕 (Seiyū & animēshon ōhyakka: Shōnen Shōjo SF manga kyōsakudaizenshū shimai-hen〔kettei hozon-ban〕), Tokio: 東京三世社 (Tōkyō Sanseisha), wrzesień 1979, s. 60.
  81. 塩沢兼人さん出演作品リスト/共演された方々/TASA/つ~と [online], dike.la.coocan.jp [dostęp 2024-08-29].
  82. ピコリーノの冒険 第7話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-29].
  83. 元祖 天才バカボン (2) 第87話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-29].
  84. a b c d e f g h 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  85. a b c d e WHO'S WHO 1984 声優, ジ・アニメ12月号付録 (WHO'S WHO 1984 Seiyū, Ji Anime 12-gatsu-gō furoku) [dodatek do grudniowego wydania The Anime], „ジ・アニメ (The Anime)”, 1984, s. 68.
  86. a b c d e 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  87. 95, 59話「古代遊星の謎」 [online], スタージンガーFanBlog [dostęp 2024-08-26] (jap.).
  88. 声優インタビュー・曽我部和行 (Seiyū Intabyū / Sokabe Kazuyuki), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 1), 1980, s. 57.
  89. Hasło "Ania z Zielonego Wzgórza" w: https://web.archive.org/web/20070202070955/http://anime.info.pl/
  90. タイムボカンシリーズ タイムパトロール隊 オタスケマン 第22話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-29].
  91. ニルスのふしぎな旅 第42話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-29].
  92. 釣りキチ三平 第14話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-08-29].
  93. 新竹取物語1000年女王 (Aratake to Monogatari 1000-nen Joō), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 4), 1982, s. 109.
  94. a b c d e f g h i 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  95. うる星やつら (2) 第71話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-07].
  96. a b c d e f g h i 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  97. CAT’S EYE 第31話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-07].
  98. a b ひうらあるの on X: [online], https://x.com/mushiushi/status/1784115185617457191 [dostęp 2024-09-20].
  99. ゲゲゲの鬼太郎 (1996-2) 第63話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-15].
  100. ゲゲゲの鬼太郎 (1996-2) 第103話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-15].
  101. MASTER KEATON 各話声優 (3) - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-15].
  102. シルバーズ・レイリー [online], ピクシブ百科事典 [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  103. 曽我部和恭 - テレビドラマ人名録 [online], テレビドラマデータベース [dostęp 2024-09-15] (jap.).
  104. クレヨン☆白書 [online], ピクシブ百科事典 [dostęp 2024-09-21] (jap.).
  105. Graphic Information / 11ぴきのねこ (Jūippiki no Neko), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 8), 1980, s. 37.
  106. ドリームハンター麗夢 第4話 - アニメ声優情報 [online], www.mau2.com [dostęp 2024-09-07].
  107. 「ふしぎ犬トントン」長坂作品エピソード あらすじ・解説 [online], http://www.tcp-ip.or.jp/~goshii/t02_data/06_story/1978_07_tont_M03_story.htm [dostęp 2024-09-20].
  108. 村崎die介 on X: [online], https://x.com/diesuke0221/status/1691693030317887703 [dostęp: 2024-09-20].
  109. 1979 グリコ サワーコロン スカイミント. ksoik 2009-05-25. [dostęp 2024-09-14].
  110. CM 1980 第一製薬 パテックス. ミケ猫トマト 2023-07-13. [dostęp 2024-09-14].
  111. 森永アイスバーガーTVCM 1980年. 堀川佑貴 2016-12-08. [dostęp 2024-09-14].
  112. 芸能 学会 (Geinō Gakkai = 'Towarzystwo sztuk performatywnych'), 演劇年表 (7月1日~7月31日) [Engeki Nenpyō (7-gatsu 1-tachi ~ 7-gatsu 31-nichi)], „芸能 (Geinō)” (15(8)(174)), sierpień 1973, s. 61-62.
  113. a b 投稿者: Manager, 1970〜1979年 [online], 劇団テアトル・エコー [dostęp 2024-08-30] (jap.).
  114. EVENT NEWS, „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 10), 1979, s. 123.
  115. THEATER NEWS, „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 5), 1980, s. 110.
  116. 新春特別企画 Slap Stick ロックン・ろばた座談会 (Shinshun Tokubetsu Kikaku Slap Stick Rokkun Robata Zadan-kai), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 2), 1980, s. 68.
  117. a b c d e 投稿者: Manager, 1980〜1989年 [online], 劇団テアトル・エコー [dostęp 2024-08-30] (jap.).
  118. 半変化束恋道中 [online], ACL現代演劇批評アーカイブ [dostęp 2024-08-26] (jap.).
  119. THEATER NEWS, „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 8), 1980, s. 97.
  120. 中本信幸 (Nakamoto Noboyuki), 流れを変える気迫を (Nagare o kaeru kihaku o), „テアトロ (Teatoro)” (nr 9), 1980, s. 61.
  121. ツアター・ニュース (Tsuatā Nyūsu), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 1), 1981, s. 154.
  122. 甚助無用鰯烹鍋 [online], ACL現代演劇批評アーカイブ [dostęp 2024-08-30] (jap.).
  123. みなもとごろう (Gorou Minamoto), 音楽の使い方・俳優の力 5月の新劇 (Ongaku no Tsukaikata Haiyū no Chikara Gogatsu no Shingeki), „テアトロ (Teatoro)” (nr 7), 1984, s. 44.
  124. 投稿者: Manager, 1990〜1999年 [online], 劇団テアトル・エコー [dostęp 2024-08-30] (jap.).
  125. Hiroshi Fujita (藤田 洋), 演劇年表(4月1日~4月30日) [Engeki Nenpyō (4-gatsu 1-tachi~ 4-gatsu 30-nichi)], „芸能 (Geinō)” (20(5)(231)), maj 1978, s. 60.
  126. Hiroshi Fujita (藤田 洋), 演劇年表(3月1日~3月31日) [Engeki Nenpyō (3-gatsu 1-tachi ~ 3-gatsu 31-nichi)], „芸能 (Geinō)” (21(4)(242)), kwiecień 1979, s. 60.
  127. Step by Step アニメフェスそれぞれの道 (Animefesu Sorezore no Michi), „アニメージュ (Animage)” (nr 11), 1979, s. 99.
  128. THEATER NEWS, „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 9), 1979, s. 109.
  129. THEATER NEWS, „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (NR 4), 1980, s. 111-112.
  130. ツアターニュース (Tsuatā Nyūsu), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 12), 1981, s. 144.
  131. ツアター・ニュース (Tsuatā Nyūsu), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 1), 1982, s. 152.
  132. TOSHIO'sHOME [online], www.topio.jp (zakładka 古川登志夫の著作) [dostęp 2024-09-20].
  133. ホット・情報 (Hotto Jōhō), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 4), 1983, s. 159.
  134. ツアター・情報 (Tsuatā Jōhō), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 5), 1984, s. 155-156.
  135. 曽我部和恭 - 青春ひとりぼっち (1980, Vinyl) - Discogs - [online], https://www.discogs.com/release/18229843-c [dostęp 2024-09-20].
  136. 曽我部和行・バンド、舞台そして - 歌 (Sogabe Kazuyuki. Bando, Butai, soshite Uta), „ジ・アニメ (The Anime)” (nr 7), 1980, s. 98.
  137. 曽我部和行・青春ひとりぼっち (Sogabe Kazuyuki / Seishun Hitori Botchi), „アニメージュ (Animage)” (nr 5), 1980, s. 53.
  138. 曽我部和行・青春ひとりぼっち (Sogabe Kazuyuki / Seishun Hitori Botchi), „アニメージュ (Animage)” (nr 6), 1980, s. 44.
  139. 曽我部和行・想い出の続き (Omoide no Tsudzuki), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 5), 1981, s. 106.
  140. a b ~今は亡き 曽我部和行・鈴置洋孝 両君に捧ぐ~古川登志夫 2017.3.6 [online], www.topio.jp/018-timewave.htm [dostęp 2024-09-20].
  141. a b Toshio = 古川登志夫 - Time Wave (1981, Vinyl) - Discogs - [online], https://www.discogs.com/release/23746442-Toshio-古川登志夫Time-Wave [dostęp 2024-09-20].
  142. a b c d e Kazuyuki Sogabe - VGMdb [online], vgmdb.net [dostęp 2024-08-31] (ang.).
  143. ラジオドラマ資源:1979年 [online], mezala.la.coocan.jp [dostęp 2024-09-14].
  144. ラジオドラマ資源:1986年 [online], mezala.la.coocan.jp [dostęp 2024-09-14].
  145. ラジオドラマ資源:1989年 [online], mezala.la.coocan.jp [dostęp 2024-09-14].
  146. ラジオドラマ資源:1990年 [online], mezala.la.coocan.jp [dostęp 2024-09-14].
  147. ラジオドラマ資源:1991年 [online], mezala.la.coocan.jp [dostęp 2024-09-14].
  148. 夜のドラマハウス 茅ヶ崎メモリー(出演:堀江美都子・曽我部和行). Haramino12 2019-08-14. [dostęp 2024-09-14].
  149. 毎週土曜日スタジオ内は爆笑の渦 (Maishū doyōbi sutajio-nai wa bakushō no uzu), „ジ・アニメ”, vol.1, grudzień 1979, s. 88.
  150. グラフィック・インフォメーション・ウルトラアニメ傑作座 (Gurafikku infomēshon urutora anime kessaku-za), „月刊アウト (Gekkan Auto, OUT)” (nr 1), 1980, s. 64.
  151. Voice & Sound. アニメトピア・メンバーチェンジ今度は勝平&しのぶ(Animetopia. Menbā Chenji Kondo wa Kappei & Shinobu), „アニメディア (Animedia)” (nr 5), 1982, s. 34-35.
  152. 夜のドラマハウス 曽我部和行さん 松原愛さん 5 1978年7月14日?. こむこむ 2022-10-12. [dostęp 2024-09-14].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]