Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Zabytek: nr rej. L-444/L z 15.01.1964[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Bytnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca

Położenie na mapie gminy Bytnica
Mapa konturowa gminy Bytnica, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia52°08′47,0″N 15°09′52,4″E/52,146389 15,164556

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem dekanat Krosno Odrzańskie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej).

Architektura

[edytuj | edytuj kod]
Wnętrze świątyni

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1745–1750 jako zbór ewangelicki. Wyposażenie kościoła reprezentuje styl barokowy. W latach 60. XX wieku zostały częściowo usunięte boczne empory. W środkowej części dachu znajduje się wieża w stylu klasycystycznym, natomiast przed głównym wejściem do świątyni jest umieszczony krużganek w stylu barokowym. Budowla została poświęcona w 1948 roku.

W prezbiterium znajduje się ołtarz reprezentujący styl barokowy i składający się z predelli. Posiada bogatą ażurową dekorację rzeźbiarską o motywach roślinnych i zwieńczają go olejne obrazy przedstawiające: Ostatnią Wieczerzę oraz Zmartwychwstanie[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubuskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2019-08-20].
  2. Historia Kościoła parafialnego. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy. [dostęp 2019-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-20)].