Kościół św. Jana Chrzciciela w Głubczynie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Głubczynie
Zabytek: nr rej. 160/Wlkp/A z dnia 31.03.2004
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od prezbiterium i absydy
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Głubczyn

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Jan Chrzciciel

Położenie na mapie gminy Krajenka
Mapa konturowa gminy Krajenka, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Głubczynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Głubczynie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Głubczynie”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Głubczynie”
Ziemia53°14′27,5388″N 16°58′11,9928″E/53,240983 16,969998

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Głubczynie – katolicki kościół parafialny znajdujący się w miejscowości Głubczyn (gmina Krajenka). Funkcjonuje przy nim parafia św. Trójcy.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o parafii głubczyńskiej sięga roku 1588, kiedy to założył ją opata bledzewski - Andrzej Kościelec-Kościelecki, posadawiając drewnianą świątynię. Budowla obecna (neogotycka) wzniesiona została w latach 1869-1871 przez właścicieli wsi – Bojanowskich, z zachowaniem większości barokowego wyposażenia z poprzedniego kościoła. W 1910, dla ewangelickich mieszkańców wsi został wybudowany drugi kościół. Proboszczami w parafii byli Polacy, mimo trwania zaborów. Szczególnie istotną postacią był bojownik o polskość Ziemi Złotowskiej - Maksymilian Grochowski, zamordowany przez Niemców w 1939[1][2].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny z kręconymi kolumnami pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku, z poprzedniego kościoła. W nastawie znajduje się obraz XVI-wieczny, który do połowy lat 80. XX wieku był zasłonięty innym. Z tyłu nastawy znajduje się napis: Renoviert A. D. 1928/ Pfarrer Grochowski Maler Heinr. Kottrup Berlin-Lichterfelde (remontowany przez Heinricha Kottrupa z Berlina). W górnej części znajdują się herby Grabowskich i Bojanowskicch. Pod sklepieniem wisi krucyfiks ujęty w czerwoną ramę w kształcie serca, na której umieszczono złocony napis: COMMORABITVR LECTVLVS NOSTER FLORIDVS ET DECORVS VALDE/ FASCICVLVS MIRRhAE DILECTVS MEVS MIhI INTER VBERA MEA (przełom XVII i XVIII wieku). Ołtarz boczny Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z około 1737. Ołtarz boczny św. Franciszka z pierwszej połowy XVIII wieku. Wszystkie te elementy są barokowe[1][2].

Otoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele stoi kolumna maryjna, kaplica pogrzebowa z muru pruskiego i rozciąga się cmentarz, na którym znajduje się ozdobiony Rodłem grób Maksymiliana Grochowskiego[3] – bojownika o polskość Ziemi Złotowskiej. Oprócz tego pochowano tu m.in.:

  • kanonika Jana Megera (24.6.1915-17.4.1991),
  • rodzinę de Rozbetzkich w okazałym grobowcu,
  • proboszcza Jana Polachowskiego, zm. 20 grudnia 1889 (tablica w ścianie kościoła)[4].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Kościoły filialne:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Boży GPS - Parafia rzymsko-katolicka pw. Trójcy Świętej w Głubczynie, Historia kościoła w Głubczynie
  2. a b Gmina Krajenka, Zabytki Głubczyn. [dostęp 2017-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-24)].
  3. praca zbiorowa, Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, 1992, s.61, ISBN 83-01-10630-1
  4. napisy in situ