Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła
kościół parafialny
Ilustracja
widok kościoła po przejściu tornada w 2008 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Blachownia

Adres

Henryka Sienkiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła w Blachowni

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

3 maja i 29 września

Położenie na mapie Blachowni
Mapa konturowa Blachowni, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie gminy Blachownia
Mapa konturowa gminy Blachownia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Ziemia50°46′53,5″N 18°57′46,8″E/50,781528 18,963000

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i świętego Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Blachownia archidiecezji częstochowskiej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą świątynią parafialną był drewniany barak powstały w 1910 r. Od początku istnienia parafii podejmowano próby budowy dużego kościoła. Przeszkodziła w tym I wojna światowa. W 1917 roku proboszczem został ks. Marian Kubowicz, który po wojnie podjął starania o budowę nowego kościoła. 23 maja 1924 r. uroczyście rozpoczęto budowę kościoła. Plac pod Kościół poświęcił proboszcz parafii Św. Rodziny w Częstochowie, prałat, dziekan częstochowski Bolesław Wróblewski. Kamień węgielny poświęcił i wmurował 6 lipca 1924 r. biskup pomocniczy włocławski Władysław Krynicki. Projektantem kościoła był architekt z Warszawy inż. Konstanty Jakimowicz. Stary kościół przerobiono na potrzeby Akcji Katolickiej. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 4 września 1927 r. biskup częstochowski Teodor Kubina. W latach 1945–1962 proboszczem był ks. Marian Brylski, który w 1956 r. ukończył budowę świątyni. Dokończył także budowę obiektów parafii. Położono terakotową posadzkę oraz sprowadzono zamówiony przed wojną ołtarz św. Rodziny. Wzniesiono pomnik upamiętniający zamordowanych podczas okupacji niemieckiej[1].

15 sierpnia 2008 roku przechodząca przez Blachownię trąba powietrzna spowodowała częściowe uszkodzenie świątyni (zerwała kopułę z krzyżem z wieży), która jednak w znacznym stopniu została naprawiona[2].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznym elementem świątyni jest bardzo interesujący ołtarz oraz umieszczone na ścianach inne obrazy święte, namalowane głównie ręcznie. Ołtarz główny został ufundowany przez robotników z huty Blachownia, natomiast wykonany został przez snycerza Antoniego Małka z Częstochowy. Wnętrze budowli reprezentuje różne style[3].

Organy

[edytuj | edytuj kod]

Organy wybudowała firma Stefana Truszczyńskiego z Włocławka w II połowie XX wieku. Prospekt organowy jest wzbogacony dwiema wieżyczkami piszczałkowymi, pozbawiony jest obudowy architektonicznej. Pierwszym koncertmistrzem był prof. Edward Mąkosza[4].

Dyspozycja instrumentu:

Manuał I Manuał II Pedał
1. Pryncypał 8' 1. Klarnet 8' 1. Subbas 16'
2. Rurflet 8' 2. Nasard 1 1/3' 2. Oktawbas 8'
3. Gamba 8' 3. Bourdon 8'
4. Salicet 8' 4. Aeolina 8'
5. Oktawa 4' 5. Vox coel. 8'
6. Mixtura 3ch. 6. Flet dol. 4'
7. Oktawina 2' Tremolo M.II.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historia - Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Blachowni [online], www.parafia-blachownia.pl [dostęp 2020-04-12].
  2. Rafał, Rocznica trąby powietrznej [online], Blachownia i okolice, 15 sierpnia 2016 [dostęp 2020-04-12] (pol.).
  3. Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni. Platforma e-Usług Kulturalnych. [dostęp 2018-03-28].
  4. Blachownia ( Kościół św. Michała Archanioła) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2024-11-07] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]