Kortowo – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kortowo
Kortau
Osiedle Olsztyna
Ilustracja
Kortowo z lotu ptaka
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miasto

Olsztyn

Powierzchnia

4,22[1] km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


1 057[1]

• gęstość

250,4 os./km²

Położenie na mapie Olsztyna
Położenie na mapie

Kortowo (niem. Kortau) – osiedle (jednostka pomocnicza gminy) w Olsztynie, stanowiące część oficjalnego podziału administracyjnego miasta, usytuowane w południowej jego części (na jego obrzeżach), nad Jeziorem Kortowskim.

Kortowo tworzy wyodrębnione z pozostałej części miasta miasteczko uniwersyteckie, w którym siedzibę ma większość instytucji uniwersyteckich lub związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (radio UWM FM, kluby studenckie itp.). Na terenie osiedla znajdują się jeziora Stary Dwór i Modrzewiowe.

W latach 1886–1889 na terenach Kortowa wybudowano szpital psychiatryczny, jego pensjonariusze zostali wymordowani podczas II wojny światowej[2]. Po wojnie ocalałe zabudowania zaadaptowano na siedzibę następujących szkół wyższych:

Dla corocznych olsztyńskich Juwenaliów utarła się nazwa Kortowiady.

Granice osiedla

[edytuj | edytuj kod]
  • od północy: granica biegnie od wschodniego brzegu Jeziora Kortowskiego w kierunku wschodnim do skrzyżowania ul. Saperskiej i ul. Armii Krajowej, następnie ul. Armii Krajowej do al. Warszawskiej i graniczy z południową stroną osiedla Grunwaldzkiego. Następnie załamuje się w kierunku południowym i zachodnim skrajem al. Warszawskiej biegnie do skrzyżowania z ul. J. Tuwima i graniczy z zachodnim skrajem osiedla Podgrodzie. Tu załamuje się w kierunku południowo-wschodnim i południowym skrajem ul. J. Tuwima biegnie do rzeki Łyny i graniczy z południowym skrajem osiedla Podgrodzie.
  • od wschodu: zachodnim brzegiem rzeki Łyny w kierunku południowym do granic miasta Olsztyna i graniczy z zachodnią stroną osiedla Brzeziny i osiedla Jaroty.
  • od południa: granicę stanowi granica miasta Olsztyna.
  • od zachodu: granica przebiega od granic miasta Olsztyna w kierunku północnym, poprzez Las Gronicki, do brzegu Jeziora Kortowskiego, a następnie północno-zachodnim brzegiem Jeziora Kortowskiego do punktu wyjścia i graniczy z osiedlami Dajtki i Grunwaldzkie.

Osiedla Kortowa

[edytuj | edytuj kod]

Osiedlu Kortowo administracyjnie podlegają osiedla:

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]
  • Ulice

Główną ulicą osiedla jest al. Warszawska, rozciągająca się niemal od centrum Olsztyna. Od al. Warszawskiej odbiegają mniejsze uliczki, którymi można dostać się do miasteczka akademickiego. Aleja Warszawska jest jednocześnie drogą wyjazdową na Warszawę.

  • Komunikacja miejska

Na terenie osiedla znajdują się obecnie 2 pętle autobusowe (Stary Dwór i Słoneczny Stok). Przez teren osiedla przebiegają trasy 7 linii dziennych oraz jedna nocna: 103, 109, 303, 305, 309, N01. Nieopodal przebiegają także trasy linii 128. Pierwszy autobus MPK pojawił się w Kortowie w latach 50. Był to pojazd linii numer 3, jeżdżący wówczas z Kortowa do Sanatorium. Mniej więcej w tym samym czasie swe kursy do Kortowa rozpoczął trolejbus linii numer 3, jeżdżący w okolice ronda na ulicy Jagiellońskiej. Poza autobusami MPK do Kortowa dojeżdżają również busy prywatnych przewoźników.

Obiekty

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Instytut Badań i Analiz, Grupa OSB Olsztyńska Szkoła Biznesu: Raport o stanie miasta Olsztyn za lata 2010, 2011 Źródło
  2. * Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ISBN 83-902165-0-7 s. 83