Kramarka (polana) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kramarka
Ilustracja
Fragment polany z widokiem na Kiczorę
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Beskid Sądecki, Karpaty

Wysokość

ok. 920-960 m n.p.m.

Zagospodarowanie

nieużytek

Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kramarka”
Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kramarka”
Ziemia49°26′45″N 20°38′50″E/49,445833 20,647222

Kramarka – polana na grzbiecie KordowiecZłotułki w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Na grzbiecie tym, kolejno od dołu do góry jest 5 polan: Kordowiec, Poczekaj, Stos, Niemcowa i Kramarka[1]. Najwyżej z nich położona Kramarka zajmuje grzbiety Niemcowej oraz sąsiedniego szczytu Złotułki. Położona jest na wysokości ok. 920-960 m. Znajduje się na niej rozdroże szlaków turystycznych. Dawniej były tutaj także domy, resztki jednego z nich znajdują się obok tego rozdroża szlaków turystycznych[2]. Część polany była kiedyś orana, świadczą o tym zarośnięte borowinami kupy kamieni zbieranych z oranego pola i widoczne jeszcze zagony. Po drugiej wojnie światowej, gdy pojawiły się większe możliwości zarobkowe, młodzi ludzie odpływali do miast[2]. Po 1989 również pasterstwo stało się nieopłacalne[2]. Wskutek trudnych warunków bytowania (w szczególności brak wody i prądu elektrycznego) w ciągu lat powojennych mieszkańcy (lub ich potomkowie) przenieśli się do nowych siedzib położonych w dolinach; proces ten dotyczy też wielu okolicznych zasiedlonych dawniej przysiółków[3]. Opuszczona i nieużytkowana polana stopniowo zarasta lasem. Pierwszym etapem naturalnej sukcesji zespołów roślinnych jest pojawienie się borówek; przy żółtym szlaku z Piwnicznej-Zdroju są ich całe łany.

Nazwa polany pochodzi od nazwiska Kramarz lub Kramarski[4]. Polana należy do Roztoki Ryterskiej[4]. Jest dobrym punktem widokowym, Rozciąga się z niej szeroka panorama widokowa na Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Nie jest koszona, jeśli więc nie zostaną podjęte działania, ze szkodą dla różnorodności biologicznej i walorów turystycznych zarośnie lasem. Los taki spotkał już wiele innych polan Beskidów[2].

W górnej części Kramarki (pod szczytem Złotułek) znajduje się rozdroże szlaków turystycznych. Prowadzi od niego przez las (tabliczka informacyjna) trasa dojściowa do sezonowego schroniska turystycznego – Chatki pod Niemcową (10 min).

Piesze szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku Rytro – Niemcowa – Kramarka – Radziejowa. Czas przejścia z Rytra na Niemcową – 2.30 h
szlak turystyczny żółty Piwniczna-ZdrójKamienny GrońTrześniowy Groń – Złotułki (skrzyżowanie szlaków) – Chatka pod Niemcową. Czas przejścia 2h

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Geoportal. [dostęp 2010-07-10].
  2. a b c d Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
  3. Maria Lebdowiczowa. Lata się posypały. Pismo Samorządu Lokalnego Znad Popradu, 2004. ISSN 1234-1223
  4. a b Eugeniusz Pawłowski. Nazwy terenowe Rytra i okolic. [dostęp 2010-07-15].
Panorama widokowa z polany Kramarka. Widoczne Pasmo Jaworzyny
Panorama widokowa z polany Kramarka. Widoczne Pasmo Jaworzyny