Laemophloeus monilis – Wikipedia, wolna encyklopedia

Laemophloeus monilis
(Fabricius, 1787)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

zgniotki

Rodzina

Laemophloeidae

Rodzaj

Laemophloeus

Gatunek

Laemophloeus monilis

Synonimy
  • Cucujus monilis Fabricius, 1787
  • Cucujus bimaculatus Olivier, 1795
  • Cucujus bipustulatus Panzer, 1792
  • Laemophloeus bucephalus Ganglbauer, 1899
  • Laemophloeus talyschensis Fursov, 1935
  • Laemophloeus tunisiana Dajoz, 1981
  • Silpha denticulata Preyssler, 1791

Laemophloeus monilisgatunek chrząszcza z rodziny Laemophloeidae.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1787 roku przez Johana Christiana Fabriciusa pod nazwą Cucujus monilis[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o mocno spłaszczonym grzbietobrzusznie ciele długości od 2,5 do 5 mm. Oskórek jest lśniący, praktycznie nagi[2].

Głowa jest żółtobrunatna do czerwonobrunatnej, szeroka, o krótkich, ale rzucających się w oczy żeberkach przyocznych. U samca żuwaczki są silniej rozwinięte, a rozprostowane ku tyłowi czułki sięgają poza połowę długości pokryw. Samica ma żuwaczki zwyczajnie wykształcone, a rozprostowane ku tyłowi czułki nie osiągają połowy długości pokryw. Ponadto u samicy występuje wyraźnie wyodrębniona, trójczłonowa buławka[2].

Przedplecze jest sercowate, dwukrotnie szersze niż dłuższe, żółtobrunatne do czerwonobrunatnego z dużą czarną plamą. Krawędzie boczne ma lekko powcinane, opatrzone niewielkimi ząbkami. Punkty na jego powierzchni są wyraźne, okrągłe i grubsze niż na głowie. U samca przedplecze jest tak szerokie jak głowa i w przedniej części tak szerokie jak podstawa pokryw, u samicy zaś nieco szersze od głowy i w przedniej części węższe od podstawy pokryw. Pokrywy mają szeroki, nieco owalny zarys i są od 1,4 do 1,5 raza dłuższe niż szerokie. Ubarwienie mają czerwonobrunatne do czarnego z szeroką, żółtawą plamą sięgającą poza drugi międzyrząd. Stopy ostatniej pary u samicy zbudowane z pięciu, a u samca z czterech członów. Stopy par pozostałych są pięcioczłonowe u obu płci[2].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad saproksyliczny. Związany jest z drzewami liściastymi, zwłaszcza z bukami, dębami, klonem jaworem, lipami i topolami. Osobniki dorosłe bytują pod przegrzybiałą korą oraz w leżących na ziemi gałęziach, larwy zaś rozwijają się w przegrzybiałych korze i drewnie. Cykl życiowy zamyka się w ciągu jednego roku. Często współwystępuje z chrząszczami Diplocoelus fagi, Enicmus brevicornis i Synchita separanda[3].

Gatunek palearktyczny, europejski, znany z Wielkiej Brytanii (z Anglii), Francji, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Polski, Czech, Austrii, Włoch, Węgier, Chorwacji i południa europejskiej części Rosji[3][1]. Wszędzie obserwowany jest rzadko i sporadycznie[3][2]. W Polsce odnotowany z kilku stanowisk w zachodniej części kraju[3][4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Laemophloeus monilis (Fabricius, 1787). [w:] PESI Portal [on-line]. [dostęp 2024-12-02].
  2. a b c d Stanisław Ślipiński, Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX. Chrząszcze — Coleoptera. Zeszyt 56. Zgniotkowate — Cucujidae, Warszawa, Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1982.
  3. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (12), 1986. 
  4. species: Laemophloeus monilis (Fabricius, 1787). [w:] Biodiversity Map [on-line]. [dostęp 2024-12-02].