Lednice – Wikipedia, wolna encyklopedia

Lednice
Ilustracja
Pałac w Lednicach
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 południowomorawski

Powiat

Brzecław

Data założenia

przed 1222

Burmistrz

Libor Kabát

Powierzchnia

31,27 km²

Wysokość

173 m n.p.m.

Populacja (1.1.2012)
• liczba ludności
• gęstość


2320
74,2 os./km²

Nr kierunkowy

0624

Kod pocztowy

691 44

Tablice rejestracyjne

BV

Położenie na mapie kraju południowomorawskiego
Mapa konturowa kraju południowomorawskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Lednice”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Lednice”
Ziemia48°47′59,70″N 16°48′12,22″E/48,799917 16,803394
Strona internetowa
Kulturowy krajobraz Lednice-Valtice[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, IV

Numer ref.

763

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1996
na 20. sesji

Lednice (niem. Eisgrub) – miasteczko w Czechach w kraju południowomorawskim, niedaleko granicy z Austrią i Słowacją, nad Dyją, siedziba gminy Lednice. W gminie mieszka 2366 mieszkańców, jej powierzchnia wynosi 3127 ha.

Dojazd możliwy jest autobusem z oddalonego o 6 km na południowy wschód od miasta Brzecław, mającego bezpośrednie międzynarodowe połączenia kolejowe z kilkoma krajami Europy, w tym z Polską. W okresie letnim na tej trasie czeskie koleje uruchamiają pociąg retro.

W miejscowości jest stacja kolejowa Lednice.

W Lednicy znajduje się neogotycki zamek otoczony dwustuhektarowym parkiem. W 1996 roku obiekt ten razem z pałacem w sąsiedniej miejscowości Valtice wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 Osobny artykuł: Pałac w Lednicach.
Zamek w Lednicach

Posiadłość od początku swojego istnienia (pierwsza wzmianka pochodzi z 1222 roku) aż do konfiskaty w 1945 roku należała do arystokratycznego rodu Liechtensteinów, początkowo jednego z najbogatszych arystokratycznych rodów Moraw, od XVII wieku także książąt Liechtensteinu (Lednice stały się wówczas ich letnią rezydencją).

W latach 1544–1585 powstał tu otoczony parkiem renesansowy zamek, wzniesiony w miejscu wcześniejszej gotyckiej twierdzy. Obiekt był później wielokrotnie przebudowywany, dzisiejszy wygląd pałacu zawdzięcza ostatniej architektonicznej stylizacji neogotyckiej w połowie XIX wieku.

Park wokół pałacu założony został w XVI stuleciu. Obejmuje dwustuhektarowy obszar sztucznego krajobrazu - wykopano tu rozległe stawy i posadzono las. Wzniesiono tu też romantyczne ruiny miasta i pojedynczy, wysoki na 60 metrów minaret (dziś punkt widokowy dla turystów).

Nazwa Lednice jest w języku czeskim rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, a nie liczbą mnogą. Odmienia się według wzoru miękkiego: Lednici w celowniku, bierniku, narzędniku i miejscowniku).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]