Lekkoatletyka na Igrzyskach Śródziemnomorskich 2009 – zawody lekkoatletyczne rozegrane od 30 czerwca do 3 lipca 2009 podczas XVI Igrzysk Śródziemnomorskich we włoskiej Pescarze. W tabeli medalowej tryumfowali gospodarze igrzysk.
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Martial Mbandjock | 10,15 | Emanuele Di Gregorio | 10,21 | Fabio Cerutti | 10,23 |
Bieg na 200 m | Amr Seoud | 20,78 | Matteo Galvan | 20,92 | Khalid ZougariI Idriss | 20,95 |
Bieg na 400 m | Mohamed Ashour Khawajah | 45,77 | Teddy Venel | 46,04 | Yannick Fonsat | 46,06 |
Bieg na 800 m | Amine Laâlou | 1:46,76 | Jeff Lastennet | 1:47,74 | Aboubaker Elghatruni | 1:48,10 |
Bieg na 1500 m | Antar Zerguelaine | 3:37,49 | Mohamed Moustaoui | 3:37,97 | Abdalaati Iguider | 3:38,66 |
Bieg na 5000 m | Anis Selmouni | 13:55,98 | Stefano La Rosa | 14:04,44 | Kemal Koyuncu | 14:04,99 |
Bieg na 10 000 m | Hicham Bellani | 29:33,51 | Mohammed Amyn | 29:34,90 | Selim Bayrak | 29:36,29 |
Bieg na 110 m przez płotki | Jackson Quiñónez | 13,60 | Dimitri Bascou | 13,75 | Juraj Grabusić | 13,82 |
Bieg na 400 m przez płotki | Sébastien Maillard | 49,80 | Salah-Eddine Ghaidi | 50,10 | Hamza Deaf | 50,21 |
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami | Jamel Chatbi | 8:13,11 GR | Chakir Boujattaoui | 8:13,83 | Halil Akkaş | 8:30,84 |
Sztafeta 4 × 100 m | Włochy Maurizio Checcucci Simone Collio Emanuele Di Gregorio Fabio Cerutti
| 38,82 | Francja Emmanuel Ngom Priso Idrissa M’Barke Pierre-Alexis Pessonneaux Christophe Bonnet | 39,49 | Turcja Emrah Altunkalem Ali Ekber Kayas Mustafa Delioğlu Tuncay Örs
| 40,73 |
Sztafeta 4 × 400 m | Hiszpania Aitor Martín Esteban Santiago Ezquerro Mark Ujakpor Marc Orozco Torres
| 3:06,19 | Francja Yannick Fonsat Akhenaton Silou Salah-Eddine Ghaidi Nicolas Fillon
| 3:06,28 | Grecja Tilemachos Routas Dimitrios Gravalos Pantelis Melachroinoudis Petros Kyriakidis
| 3:06,29 |
Półmaraton | Ahmed Baday | 1:04:06 | José Manuel Martínez | 1:04:20 | Ali Mabrouk El Zaidi | 1:04:36 |
Chód na 20 km | Ivano Brugnetti | 1:22:33 | Giorgio Rubino | 1:22:34 | Juan Manuel Molina | 1:23:02 |
Skok w dal | Salim Sdiri | 8,29 GR | Yahya Berrabah | 8,23 | Luis Tsatumas | 8,20 |
Trójskok | Fabrizio Schembri | 17,09 | Dimitris Tsiamis | 16,98 | Daniele Greco | 16,64 |
Skok wzwyż | Kiriakos Joanu | 2,30 GR | Konstandinos Baniotis | 2,28 | Dragutin Topić | 2,26 |
Rzut młotem | Nicola Vizzoni | 75,92 | Jérôme Bortoluzzi | 73,73 | Alexandros Papadimitriou | 73,69 |
Rzut dyskiem | Frank Casañas | 65,58 GR | Ercüment Olgundeniz | 63,48 | Yasser Ibrahim Farag | 61,07 |
Rzut oszczepem | Fatih Avan | 79,78 NR | Spiridon Lembesis | 78,66 | Matija Kranjc | 77,82 |
Pchnięcie kulą | Manuel Martínez | 20,30 | Hamza Alić | 20,05 | Nedžad Mulabegović | 19,85 |
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Georgia Kokloni | 11,41 | Myriam Soumaré | 11,46 | Ayodele Ikuesan Eleni Artimata | 11,55 |
Bieg na 200 m | Eleni Artimata | 23,16 | Sabina Veit | 23,45 | Vincenza Cali | 23,49 |
Bieg na 400 m | Libania Grenot | 50,30 GR | Daniela Reina | 52,34 | Aurelie Kamga | 53,26 |
Bieg na 800 m | Elisa Cusma | 1:59,87 GR | Halima Hachlaf | 2:00,91 | Eleni Filandra | 2:01,13 |
Bieg na 1500 m | Elisa Cusma | 4:11,88 | Btissam Lakhouad | 4:12,07 | Habiba Ghribi Ep Boudraa | 4:12,37 |
Bieg na 5000 m | Hanane Ouhaddou | 15:12,75 | Elena Romagnolo | 15:13,19 | Silvia Weissteiner | 15:15,95 |
Bieg na 10 000 m | Elvan Abeylegesse | 31:51,98 | Olivera Jevtić | 32:23,06 | Kenza Dahmani Eps Tifani | 32:48,44 |
Bieg na 100 m przez płotki | Nevin Yanıt | 13,08 | Sandra Gomis | 13,24 | Micol Cattaneo | 13,39 |
Bieg na 400 metrów przez płotki | Phara Anacharsis | 56,66 | Aurore Kassambara | 56,89 | Nikolina Horvat | 56,97 |
Sztafeta 4 × 100 m | Francja Myriam Soumaré Ayodele Ikuesan Nelly Banco Emilie Gaydu
| 43,79 | Włochy Anita Pistone Maria Aurora Salvagno Giulia Arcioni Vincenza Cali
| 43,86 | Grecja Maria Gatou Agni Derveni Andrianna Ferra Georgia Kokloni
| 45,45 |
Półmaraton | Anna Incerti | 1:12:25 | Rosaria Console | 1:12:34 | Kenza Dahmani Eps Tifani | 1:12:39 |
Skok w dal | Tania Vicenzino | 6,54 | Karin Melis Mey | 6,53 | Nina Kolarič | 6,50 |
Trójskok | Atanasia Pera | 14,62 | Magdelín Martínez | 14,16 | Teresa Nzola Meso Ba | 14,16 |
Skok wzwyż | Antonietta Di Martino | 1,97 | Burcu Ayhan | 1,89 | Andonia Sterjiu | 1,89 |
Skok o tyczce | Nikoleta Kiriakopulu | 4,50 GR | Mariana Zachariadi | 4,45 | Anna Giordano Bruno | 4,30 |
Pchnięcie kulą | Jessica Cerival | 17,77 | Assunta Legnante | 17,44 | Chiara Rosa | 17,24 |
Rzut młotem | Silvia Salis | 70,39 | Clarissa Claretti | 69,35 | Styliani Papadopoulou | 67,55 |
Rzut dyskiem | Mélina Robert-Michon | 61,17 | Vera Begić | 60,29 | Dragana Tomašević | 58,73 |
Rzut oszczepem | Sawa Lika | 60,97 | Zahra Bani | 60,65 | Martina Ratej | 59,08 |
Podczas czterech dni lekkoatletycznych zmagań ustanowiono 6 krajowych rekordów w kategorii seniorów :