Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2013 – zawody lekkoatletyczne, które odbywały się w dniach od 7 do 12 lipca 2013. Areną zmagań zawodników i zawodniczek był Stadion Centralny w Kazaniu[2].
Rywalizacja w dziesięcioboju mężczyzn oraz siedmioboju kobiet zaliczana była do cyklu IAAF Combined Events Challenge[3].
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Anaso Jobodwana | 10,10 =PB | Ryōta Yamagata | 10,21 | Hua Wilfried Koffi | 10,21 PB |
Bieg na 200 m wiatr 2,4 m/s | Anaso Jobodwana | 20,00 | Rasheed Dwyer | 20,23 | Shōta Iizuka | 20,33 |
Bieg na 400 m | Władimir Krasnow | 45,49 | Anderson Henriques | 45,50 | Nicholas Maitland | 45,63 PB |
Bieg na 800 m | Nijel Amos | 1:46,53 | Jozef Repčík | 1:47,30 | Andreas Vojta | 1:47,31 |
Bieg na 1500 m | Walentin Smirnow | 3:39,39 | Jeremy Rae | 3:39,45 | Jeremiah Motsau | 3:39,51 |
Bieg na 5000 m | Hayle İbrahimov | 13:35,89 UR | Paul Chelimo | 13:37,09 | Richard Ringer | 13:37,18 |
Bieg na 10 000 m | Stephen Mokoka | 28:45,96 | Anatolij Rybakow | 28:47,27 | Jewgienij Rybakow | 28:47,29 |
Półmaraton | Sibabalwe Gladwin Mzazi | 1:03:37 | Stephen Mokoka | 1:03:37 | Shogo Nakamura | 1:04:21 |
Półmaraton drużynowo | Południowa Afryka Sibabalwe Gladwin Mzazi Stephen Mokoka Xolisane Zamkele | 3:12:52 | Japonia Shogo Nakamura Hiroki Yamagishi Shota Hattori | 3:14:02 | Rosja Andriej Lejman Anatolij Rybakow Artiom Apłaczkin | 3:16:38 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Ilgizar Safiullin | 8:32,53 | Sebastián Martos | 8:37,94 | Patrick Nasti | 8:38,41 |
Bieg na 110 m przez płotki | Eddie Lovett | 13,43 | Konstantin Szabanow | 13,46 | Siergiej Szubienkow | 13,47 |
Bieg na 400 m przez płotki | Martin Kučera | 49,79 PB | Amadou Ndiaye | 49,90 | Ian Dewhurst | 49,96 |
Sztafeta 4 x 100 m | Ukraina Rusłan Perestiuk Serhij Smełyk Ihor Bodrow Witalij Korż | 38,56 | Japonia Ryōta Yamagata Yosuke Hara Rui Yonaguni Shota Izuka | 39,12 | Polska Jakub Adamski Dariusz Kuć Artur Zaczek Kamil Kryński | 39,29 |
Sztafeta 4 x 400 m | Rosja Maksim Dyłdin Dmitrij Buriak Radel Kaszefrazow Władimir Krasnow | 3:03,70 | Kanada Ben Ayesu-Attah Brendon Rodney Michael Robertson Daniel Harper | 3:05,26 | Południowa Afryka Pieter Conradie Jacques de Swardt PC Beneke Wayde van Niekerk | 3:06,19 |
Chód na 20 km | Andriej Kriwow | 1:20:47 | Rusłan Dmytrenko | 1:20:54 | Dienis Striełkow | 1:21:32 |
Chód na 20 km drużynowo | Rosja Andriej Kriwow Dienis Striełkow Andriej Ruzawin | 4:04:31 | Ukraina Rusłan Dmytrenko Ihor Hławan Iwan Łosew | 4:08:09 | Kanada Inaki Gomez Benjamin Thorne Evan Dunfee | 4:20:35 |
Skok wzwyż | Siergiej Mudrow | 2,31 =PB | Andrij Procenko | 2,31 =PB | Wang Yu | 2,28 |
Skok o tyczce | Sam Kendricks | 5,60 | Seito Yamamoto | 5,60 | Nikita Filippow | 5,50 |
Skok w dal | Luis Rivera | 8,46 WL, NR, UR | Aleksandr Mieńkow | 8,42 PB | Marcos Chuva | 8,15 SB |
Trójskok | Wiktor Kuzniecow | 17,01 | Aleksiej Fiodorow | 16,89 | Jewgienij Ektow | 16,57 |
Pchnięcie kulą | Aleksandr Lesnoj | 20,30 | Indrajit Singh | 19,70 PB | Walerij Kokojew | 19,65 |
Rzut dyskiem | Ronald Julião | 63,54 | Giovanni Faloci | 62,23 | Gleb Sidorczenko | 62,16 |
Rzut młotem | Paweł Fajdek | 79,99 | Marcel Lomnický | 78,73 PB | Siergiej Litwinow | 78,08 |
Rzut oszczepem (szczegóły) | Dmitrij Tarabin | 83,11 | John Robert Oosthuizen | 81,63 | Fatih Avan | 81,24 |
Dziesięciobój | Thomas Van der Plaetsen | 8164 pkt. PB | Siergiej Swiridow | 7939 pkt. | Brent Newdick | 7611 pkt. |
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Aurieyall Scott | 11,28 | Lina Grinčikaitė | 11,32 | Andreea Ogrăzeanu | 11,41 |
Bieg na 200 m | Kimberley Hyacinthe | 22,78 PB | Hanna-Maari Latvala | 22,98 PB | Andreea Ogrăzeanu | 23,10 |
Bieg na 400 m | Ksienija Ustałowa | 50,60 | Alona Tamkowa | 51,17 PB | Anastacia Le-Roy | 51,72 |
Bieg na 800 m | Margarita Mukaszewa | 1:58,96 PB | Jekatierina Kupina | 1:59,57 | Eglė Balčiūnaitė | 1:59,82 |
Bieg na 1500 m | Jekatierina Szarmina | 4:05,49 | Jelena Korobkina | 4:08,13 | Luiza Gega | 4:08,71 |
Bieg na 5000 m | Roxana Bârcă | 15:37,76 | Olga Gołowkina | 15:43,77 | Ayuko Suzuki | 15:51,47 |
Bieg na 10 000 m | Ayuko Suzuki | 32:54,17 | Alina Prokopjewa | 33:00,93 | Mai Tsuda | 33:14,59 |
Półmaraton | Mai Tsuda | 1:13:12 | Alina Prokopjewa | 1:13:18 | Yukiko Okuno | 1:13:24 |
Półmaraton drużynowo | Japonia Mai Tsuda Yukiko Okuno Hitomi Suzuki | 3:40:41 | Rosja Alina Prokopjewa Ludmiła Lebiediewa Jelena Siedowa | 3:40:49 | Chiny Zhou Jing Sun Lamei Gong Lihua Mei Ying | 3:57:30 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami[4] | Julija Zarudniewa | 9:28,00 UR | Gülcan Mingir | 9:45,88 | Chantelle Groenewoud | 9:51,17 |
Bieg na 100 m przez płotki | Vashti Thomas | 12,61 UR PB | Alina Tałaj | 12,78 | Danielle Williams | 12,84 |
Bieg na 400 m przez płotki | Hanna Titimeć | 54,64 PB | Hanna Jaroszczuk | 54,77 | Irina Dawydowa | 54,79 |
Sztafeta 4 x 100 m | Ukraina Ołesia Powch Natalija Pohrebniak Marija Riemień Wiktorija Piataczenko | 42,77 | Stany Zjednoczone Vashti Thomas Aurieyall Scott Jade Barber Tristie Johnson | 43,54 | Polska Marika Popowicz Weronika Wedler Ewelina Ptak Małgorzata Kołdej | 43,81 |
Sztafeta 4 x 400 m | Rosja Alona Tamkowa Nadieżda Kotlarowa Jekatierina Rieńżyna Ksienija Ustałowa | 3:26,61 | Kanada Noelle Montcalm Sarah Wells Helen Crofts Alicia Brown | 3:32,93 | Południowa Afryka Sonja van der Merwe Arista Nienaber Justine Palframan Annerie Ebersohn | 3:36,05 |
Chód na 20 km | Anisia Kirdiapkina | 1:29:30 UR | Irina Jumanowa | 1:30:41 | Lina Bikułowa | 1:32:30 |
Chód na 20 km drużynowo | Rosja Anisia Kirdiapkina Irina Jumanowa Lina Bikułowa | 4:32:41 | Chiny Yang Mingxia Zhang Xin Gao Ni | 4:49:54 | — |
Skok wzwyż | Kamila Stepaniuk | 1,96 | Marija Kuczina | 1,96 | Anna Iljuštšenko | 1,94 |
Skok o tyczce | Anastasija Sawczenko | 4,60 | Martina Schultze | 4,40 =PB | Fanny Smets | 4,30 =PB |
Skok w dal | Darja Kliszyna | 6,90 | Jelena Sokołowa | 6,73 | Michelle Weitzel | 6,56 |
Trójskok | Jekatierina Koniewa | 14,82 | Anna Jagaciak | 14,21 | Carmen Toma | 14,14 |
Pchnięcie kulą | Irina Tarasowa | 18,75 | Liu Xiangrong | 18,58 | Natalia Ducó | 17,96 |
Rzut dyskiem | Wiera Ganiejewa | 61,26 | Jelena Panowa | 56,86 | Maryke Oberholzer | 54,09 |
Rzut młotem[5] | Jeneva McCall | 73,75 | Oksana Kondratjewa | 72,22 | Marija Biespałowa | 69,20 |
Rzut oszczepem | Marija Abakumowa | 65,12 | Wiktorija Sudaruszkina | 62,68 | Elisabeth Eberl | 55,02 |
Siedmiobój | Tatjana Czernowa | 6623 pkt. | Laura Ikauniece | 6321 pkt. | Györgyi Farkas | 6269 pkt. |
Miejsce | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
Razem | 50 | 50 | 50 | 150 |