Louis Augustin Guillaume Bosc – Wikipedia, wolna encyklopedia
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie | przyrodnik |
Louis Augustin Guillaume Bosc (ur. 29 stycznia 1759 w Paryżu, zm. 10 lipca 1828 w Paryżu) – francuski przyrodnik.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Jego ojciec był chemikiem i lekarzem. Louis Bosc uczył się w College of Dijon. W wieku osiemnastu lat zaczął uczęszczać na wykłady z historii naturalnej w Garden of the King, gdzie poznał wybitnych francuskich przyrodników, takich jak Buffon i Jussieu. Dzięki nim zyskał szerokie spojrzenie na świat przyrody, a jego zainteresowania rozciągały się od roślin po zoologię kręgowców i bezkręgowców. W Garden of the King stał się także przyjacielem botanika-ogrodnika André Michaux[1].
Brał aktywny udział w rewolucji francuskiej. Chcąc uniknąć zawirowań w porewolucyjnej Francji, Bosc postanowił odwiedzić Michaux mieszkającego niedaleko Charleston w Południowej Karolinie. Liczył na zebranie zbiorów biologicznych, a także na powołanie na stanowisko konsula francuskiego w Stanach Zjednoczonych. Bosc wraz z czternastoletnim synem przybyli do Charleston w październiku 1796 roku. Na miejscu okazało się, że Michaux wyjechał do Francji. Bez perspektyw współpracy z Michaux, Bosc musiał sam sobie poradzić i zająć się gromadzeniem okazów historii naturalnej. Często podróżował po lasach i bagnach niedaleko Charleston i przesyłał swoim kolegom z Muséum d’Histoire Naturelle w Paryżu okazy i opisy ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, owadów, robaków, mięczaków i roślin[1].
Bosc wrócił do Paryża w 1798 r. W następnym roku poślubił swoją kuzynkę Suzanne Bosc. W 1825 roku został profesorem w Muséum d’Histoire Naturelle. Zmarł w Paryżu 10 lipca 1828 r.[1]
Praca naukowa
[edytuj | edytuj kod]Bosc był ważną postacią w swoich czasach. Był znakomitym przyrodnikiem, który poświęcił się pracy naukowej bez myśli o osobistych korzyściach. W 1784 r. opublikował swój pierwszy artykuł naukowy. Był to opis nowego rodzaju owadów. Na początku lat 90. XVIII wieku kontynuował publikowanie notatek o owadach, mięczakach, ptakach i roślinach. Wśród jego odkryć dokonanych w okresie pobytu w USA były cztery gatunki żab, w tym rzekotka drzewna, trzy żółwie i jeden gatunek jaszczurki. Zebrał również trzy nowe gatunki ryb w porcie Charleston i wiele nowych gatunków bezkręgowców. Nadane przez niego nazwy czternastu z nich są nadal aktualne. Wśród jego licznych publikacji najważniejsza była wydana w 1802 r. dziesięciotomowa praca na temat historii naturalnej robaków, mięczaków i skorupiaków[1].
W naukowych nazwach opisanych przez Bosca taksonów dodawane jest jego nazwisko Bosc[2].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d Albert E. Sanders , Bosc, Louis Augustin Guillaume [online] [dostęp 2020-06-21] (ang.).
- ↑ Index Fungorum (autorzy) [online] [dostęp 2020-06-21] (ang.).