Mary Mapes Dodge – Wikipedia, wolna encyklopedia

Mary Mapes Dodge
Ilustracja
Mary Mapes Dodge
Imię i nazwisko

Mary Elizabeth Mapes Dodge

Data i miejsce urodzenia

26 stycznia 1831
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

21 sierpnia 1905
Onteora Park w stanie Nowy Jork

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

książki dla dzieci

Ważne dzieła

Hans Brinker

podpis

Mary Mapes Dodge (ur. 26 stycznia 1831, Nowy Jork, zm. 21 sierpnia 1905, Onteora Park w stanie Nowy Jork) – amerykańska pisarka i poetka, znana jako autorka książek i redaktorka czasopism dla dzieci.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Mary Mapes Dodge urodziła się jako Mary Elizabeth Mapes w Nowym Jorku w roku 1831[1]. Wychowywała się w artystycznym środowisku. Jej ojciec, James Jay Mapes był uczonym[2]. Otrzymała prywatne wykształcenie[3]. W roku 1851 poślubiła prawnika Williama Dodge'a[1]. Miała z nim dwóch synów[1], Jamesa i Harringtona. W 1857 roku mąż autorki znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. W rok później porzucił rodzinę. Wkrótce potem utonął. Owdowiała poetka stanęła wobec konieczności zapewnienia bytu sobie i dzieciom. W 1859 roku zaczęła pisać i wspólnie z ojcem wydawać magazyny Working Farmer i United States Journal. Później Mary Mapes Dodge była wydawcą pomocniczym pisma Hearth and Home, prowadzonego przez Harriet Beecher Stowe i Donalda Granta Mitchella[1]. Następnie została redaktor naczelną pisma dla dzieci St. Nicholas[2], w którym publikowali między innymi Mark Twain, Louisa May Alcott, Bret Harte, Lucretia Peabody Hale, Frances Hodgson Burnett i Robert Louis Stevenson[3]. Autorka zmarła w 1905 roku w wieku siedemdziesięciu czterech lat w Onteora Park w stanie Nowy Jork[3]. Została pochowana na Evergreen Cemetery w miejscowości Hillside w stanie New Jersey[3].

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Mary Mapes Dodge wydała między innymi zbiór opowiadań Irvington Stories (1864)[1] i powieść Hans Brinker, or the Silver Skates (1865)[4], która z miejsca stała się bestsellerem[1]. Akcja tej powieści dzieje się w Holandii, której autorka nigdy nie odwiedziła, i opowiada o losach zubożałej rodziny Brinkerów. Dobre czyny głównego bohatera Hansa i jego siostry Gretel pomagają ich ojcu dojść do zdrowia, a rodzinie do szczęścia. Powieść zawiera też dużo informacji o Holandii, przez co przypomina szerzej znaną w Polsce, będącą baśniowym podręcznikiem szwedzkiej geografii, Cudowną podróż Selmy Lagerlöf. Do jej najbardziej znanych wierszy należą utwory The Two Mysteries, Death in Life i The Easter Morn.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Mary Mapes Dodge, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2016-09-07] (ang.).
  2. a b Dodge, Mary Mapes. Bookology. Childrens Literature. [dostęp 2016-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-16)]. (ang.).
  3. a b c d Mary Mapes Dodg 1831–1905. Poetry Foundation. [dostęp 2016-09-07]. (ang.).
  4. Hans Brinker, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2016-09-07] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Poems and Verses by Mary Mapes Dodge, The Century Corporation, New York 1904.