Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2010 – Wikipedia, wolna encyklopedia
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarze | |||
Otwarcie | |||
Zamknięcie (finał) | |||
Liczba drużyn | 16 | ||
Liczba hal | 5 (w 5 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 47 | ||
Najlepszy zawodnik (MVP) | |||
Strona internetowa |
IX Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet – zawody sportowe rangi mistrzowskiej organizowane przez EHF, które odbyły się w dniach od 7 do 19 grudnia 2010 roku w Danii i w Norwegii. W turnieju wystąpiło 16 zespołów, automatycznie do mistrzostw zakwalifikowali się gospodarze – Norweżki (dodatkowo mistrz Europy z 2008) i Dunki. O pozostałe miejsca odbyły się turnieje eliminacyjne. Grupy turnieju finałowego rozlosowano 5 czerwca 2010 roku.
Runda wstępna odbyła się w Aalborgu, Aarhus, Larviku i Lillehammer. Rundę zasadniczą rozegrano w Herning i Lillehammer, a finały w Herning.
W turnieju zwyciężyła reprezentacja Norwegii pokonując w finale Szwecję 25–20. Jako że Norweżki miały już zapewniony udział w turnieju olimpijskim, bezpośredni awans z Mistrzostw Europy uzyskały ich finałowe rywalki. Do światowych turniejów kwalifikacyjnych zakwalifikowały się natomiast Rumunki i Holenderki.
Obiekty
[edytuj | edytuj kod]Aalborg (Dania) | Aarhus (Dania) | Larvik (Norwegia) | Lillehammer (Norwegia) | Herning (Dania) |
Gigantium 8 500 miejsc | NRGi Arena 4 700 miejsc | Arena Larvik 4 000 miejsc | Håkons Hall 11 500 miejsc | Jyske Bank Boxen 12 000 miejsc |
Składy
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Uczestnicy
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Zakwalifikowane zespoły
[edytuj | edytuj kod]Kraj | Strefa kwalifikacyjna | Mistrzostwa 2008 |
---|---|---|
Norwegia | Gospodarz, Mistrz Europy 2008 | Mistrzostwo |
Dania | Gospodarz | 11. miejsce |
Ukraina | 1. miejsce w grupie 1 | 10. miejsce |
Rumunia | 2. miejsce w grupie 1 | 5. miejsce |
Węgry | 1. miejsce w grupie 2 | 8. miejsce |
Szwecja | 2. miejsce w grupie 2 | 9. miejsce |
Francja | 1. miejsce w grupie 3 | 14. miejsce |
Islandia | 2. miejsce w grupie 3 | – |
Niemcy | 1. miejsce w grupie 4 | 4. miejsce |
Słowenia | 2. miejsce w grupie 4 | – |
Hiszpania | 1. miejsce w grupie 5 | 2. miejsce |
Serbia | 2. miejsce w grupie 5 | 13. miejsce |
Czarnogóra | 1. miejsce w grupie 6 | – |
Rosja | 2. miejsce w grupie 6 | 3. miejsce |
Chorwacja | 1. miejsce w grupie 7 | 6. miejsce |
Holandia | 2. miejsce w grupie 7 | – |
Rozstawienie drużyn
[edytuj | edytuj kod]Losowanie grup turnieju finałowego mistrzostw odbyło się 5 czerwca 2010 roku w duńskim Odense[1] po wcześniejszym podzieleniu drużyn na cztery koszyki[2]:
- Koszyk 1: Norwegia, Hiszpania, Czarnogóra, Niemcy
- Koszyk 2: Węgry, Chorwacja, Dania, Ukraina
- Koszyk 3: Francja, Rosja, Rumunia, Szwecja
- Koszyk 4: Serbia, Słowenia, Islandia, Holandia
Sędziowie
[edytuj | edytuj kod]22 września 2010 roku przedstawiono listę arbitrów[3].
- Matija Gubica / Boris Milošević
- Jiří Opava / Pavel Válek
- Martin Gjeding / Mads Hansen
- Marlene Krolokke Lythje / Karina Christiansen
- Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura
- Csaba Kekes / Pal Kekes
- Slomo Cohen / Yoram Peretz
- Zigmārs Stoļarovs / Renārs Līcis
- Ivan Pavićević / Miloš Ražnatović
- Kjersti Arntsen / Ida Cecilie Gullaksen
- Diana-Carmen Florescu / Anamaria Duta
- Walerija Gusiewa / Stella Wartanjan
- Peter Brunovský / Vladimír Čanda
Faza wstępna
[edytuj | edytuj kod]Grupa A
[edytuj | edytuj kod]Zespół | Pkt | M | W | R | P | G+ | G– | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dania | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 72 | 61 | +11 |
Rumunia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 92 | 79 | +13 |
Hiszpania | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 75 | −4 |
Serbia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 71 | 91 | −20 |
7 grudnia 2010, 18:15 Gigantium Arena, Aalborg Sędzia: Arntsen, Gullaksen (NOR) Widzów: 4 231 | Hiszpania Nerea Pena – 6 goli 3x 2x | 26:30 (10:15) | Rumunia Cristina Vărzaru – 9 goli 3x 3x |
7 grudnia 2010, 20:45 Gigantium Arena, Aalborg Sędzia: Brunovský, Čanda (SVK) Widzów: 6 223 | Dania Maibritt Kviesgaard – 7 goli 2x 3x | 25:20 (14:6) | Serbia Andrea Lekić – 7 goli 1x 3x |
9 grudnia 2010, 18:45 Gigantium Arena, Aalborg Sędzia: Kekes, Kekes (HUN) Widzów: 4 625 | Serbia Andrea Lekić, Sanja Damnjanović – 6 goli 1x 2x | 23:26 (9:14) | Hiszpania Nely Carla Alberto – 5 goli 1x |
9 grudnia 2010, 20:45 Gigantium Arena, Aalborg Sędzia: Bonaventura, Bonaventura (FRA) Widzów: 6 476 | Rumunia Cristina Neagu – 8 goli 1x 4x | 22:25 (15:14) | Dania Ann Grete Norgaard – 7 goli 1x 3x |
11 grudnia 2010, 18:45 Gigantium Arena, Aalborg Sędzia: Cohen, Peretz (ISR) Widzów: 5 800 | Rumunia Cristina Neagu – 7 goli 3x 1x | 40:28 (20:14) | Serbia Katarina Krpez – 6 goli 4x 3x |
11 grudnia 2010, 20:45 Gigantium Arena, Aalborg Sędzia: Opava, Válek (CZE) Widzów: 6 607 | Hiszpania Marta Mangue – 4 goli 4x 4x | 19:22 (9:12) | Dania Trine Troelsen – 6 goli 1x 3x |
Grupa B
[edytuj | edytuj kod]Zespół | Pkt | M | W | R | P | G+ | G– | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rosja | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 82 | 69 | +13 |
Czarnogóra | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 78 | 74 | +4 |
Chorwacja | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 88 | 83 | +5 |
Islandia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 69 | 91 | –22 |
7 grudnia 2010, 18:15 NRGi Arena, Aarhus Sędzia: Kekes, Kekes (HUN) Widzów: 600 | Czarnogóra Bojana Popović – 9 goli 4x 3x 1x | 24:22 (10:15) | Rosja Polina Kuzniecowa, Emilija Turej – 4 gole 4x 3x |
7 grudnia 2010, 20:15 NRGi Arena, Aarhus Sędzia: Cohen, Peretz (ISR) Widzów: 300 | Chorwacja Kristina Franić – 9 goli 2x 3x | 35:25 (19:12) | Islandia Hanna Gudrún Stefansdottir – 6 goli 3x 3x |
9 grudnia 2010, 18:15 NRGi Arena, Aarhus Sędzia: Arntsen, Gullaksen (NOR) Widzów: 1 200 | Islandia Hrafnhildur Skúladóttir – 8 goli 2x 2x | 23:26 (10:14) | Czarnogóra Jovanka Radičević, Maja Savić – 6 goli 4x 2x |
9 grudnia 2010, 20:15 NRGi Arena, Aarhus Sędzia: Opava, Válek (CZE) Widzów: 900 | Rosja Anna Koczetowa – 6 goli 6x 3x | 30:24 (16:11) | Chorwacja Nikica Pusić, Kristina Franić – 7 goli 4x 3x |
11 grudnia 2010, 18:15 NRGi Arena, Aarhus Sędzia: Bonaventura, Bonaventura (FRA) Widzów: 1 150 | Rosja Anna Koczetowa – 6 goli 2x 3x | 30:21 (16:9) | Islandia Rakel Dögg Bragadóttir – 5 goli 6x 2x |
11 grudnia 2010, 20:15 NRGi Arena, Aarhus Sędzia: Brunovský, Čanda (SVK) Widzów: 900 | Czarnogóra Bojana Popović – 11 goli 6x 3x | 28:29 (12:13) | Chorwacja Andrea Penezić – 10 goli 4x 2x |
Grupa C
[edytuj | edytuj kod]Zespół | Pkt | M | W | R | P | G+ | G– | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szwecja | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 85 | 68 | +17 |
Holandia | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 68 | +2 |
Ukraina | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 81 | −10 |
Niemcy | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 87 | −9 |
7 grudnia 2010, 17:45 Arena Larvik, Larvik Sędzia: Gubica, Milošević (CRO) Widzów: 1 965 | Niemcy Franziska Mietzner – 6 goli 3x 3x | 25:27 (14:12) | Szwecja Isabelle Gulldén – 7 goli 5x 3x |
7 grudnia 2010, 19:45 Arena Larvik, Larvik Sędzia: Lythje, Christiansen (DEN) Widzów:607 | Ukraina Rehina Szymkute – 5 goli 1x 3x | 13:25 (8:13) | Holandia Maura Visser – 10 goli 5x 3x |
8 grudnia 2010, 17:45 Arena Larvik, Larvik Sędzia: Florescu, Duta (ROU) Widzów: 1 034 | Szwecja Linnea Torstensson – 7 goli 3x 3x | 33:25 (18:15) | Ukraina Olha Waszczuk – 6 goli 3x 2x |
8 grudnia 2010, 19:45 Arena Larvik, Larvik Sędzia: Lythje, Christiansen (DEN) Widzów: 1 058 | Holandia Laura van der Heijden – 7 goli 5x 3x | 27:30 (18:17) | Niemcy Anna Lörper – 7 goli 7x 3x |
10 grudnia 2010, 17:45 Arena Larvik, Larvik Sędzia: Stoļarovs, Līcis (LAT) Widzów: 1 205 | Szwecja Isabelle Gulldén – 6 goli 2x 3x | 25:18 (14:6) | Holandia Pearl van der Wissel – 6 goli 1x 2x |
10 grudnia 2010, 19:45 Arena Larvik, Larvik Sędzia: Pavićević, Ražnatović (MNE) Widzów: 894 | Niemcy Grit Jurack – 6 goli 2x 3x | 23:33 (10:15) | Ukraina Julia Manaharowa – 8 goli 1x 3x |
Grupa D
[edytuj | edytuj kod]Zespół | Pkt | M | W | R | P | G+ | G– | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norwegia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 99 | 51 | +48 |
Węgry | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 62 | 71 | −9 |
Francja | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 69 | 73 | −4 |
Słowenia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 54 | 89 | −35 |
7 grudnia 2010, 18:15 Håkons Hall, Lillehammer Sędzia: Gusiewa, Wartarian (RUS) Widzów: 4 300 | Węgry Anita Bulath – 6 goli 5x 2x | 28:19 (12:9) | Słowenia Maja Zrnec – 5 goli 2x 2x |
7 grudnia 2010, 20:15 Håkons Hall, Lillehammer Sędzia: Pavicević, Ražnatović (MNE) Widzów: 5 145 | Norwegia Linn-Kristin Riegelhuth – 7 goli 3x 3x | 33:22 (19:10) | Francja Audrey Deroin – 4 gole 3x 3x |
8 grudnia 2010, 18:15 Håkons Hall, Lillehammer Sędzia: Stoļarovs, Līcis (LAT) Widzów: 2 178 | Francja Alexandra Lacrabère – 6 goli 2x 3x | 18:21 (7:12) | Węgry Anita Bulath – 5 goli 5x 3x |
8 grudnia 2010, 20:15 Håkons Hall, Lillehammer Sędzia: Gusiewa, Wartarian (RUS) Widzów: 2 674 | Słowenia Ana Gros – 4 gole 3x 3x | 16:32 (6:19) | Norwegia Heidi Løke – 7 goli 2x 2x |
10 grudnia 2010, 18:15 Håkons Hall, Lillehammer Sędzia: Florescu, Duţă (ROU) Widzów: 5 050 | Francja Mariama Signate – 7 goli 2x 3x | 29:19 (15:9) | Słowenia Jericek – 8 goli 1x 3x |
10 grudnia 2010, 20:15 Håkons Hall, Lillehammer Sędzia: Gubica, Milošević (CRO) Widzów: 10 185 | Norwegia Heidi Løke – 7 goli 1x 3x | 34:13 (19:7) | Węgry Zita Szucsánszki – 6 goli 6x 3x |
Faza zasadnicza
[edytuj | edytuj kod] | Ta sekcja od 2017-10 wymaga uzupełnienia informacji. |
Grupa I
[edytuj | edytuj kod]Zespół | Pkt | M | W | R | P | G+ | G– | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dania | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 133 | 110 | +23 |
Rumunia | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 126 | 129 | −3 |
Czarnogóra | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 125 | 123 | +2 |
Rosja | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 129 | 124 | +5 |
Chorwacja | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 117 | 142 | –25 |
Hiszpania | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 117 | 119 | −2 |
Grupa H
[edytuj | edytuj kod]Zespół | Pkt | M | W | R | P | G+ | G– | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szwecja | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 127 | 103 | +24 |
Norwegia | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 153 | 91 | +62 |
Francja | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 116 | 115 | +1 |
Holandia | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 104 | 115 | –11 |
Węgry | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 98 | 128 | –30 |
Ukraina | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 101 | 147 | −46 |
Faza finałowa
[edytuj | edytuj kod]Drabinka
[edytuj | edytuj kod]Półfinały | Finał | |||||||
18 grudnia (Herning) | ||||||||
Dania | 19 | |||||||
19 grudnia (Herning) | ||||||||
Norwegia | 29 | |||||||
Norwegia | 25 | |||||||
18 grudnia (Herning) | ||||||||
Szwecja | 20 | |||||||
Rumunia | 23 | |||||||
Szwecja | 25 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
19 grudnia (Herning) | ||||||||
Dania | 15 | |||||||
Rumunia | 16 | |||||||
Mecz o 5. miejsce
[edytuj | edytuj kod]18 grudnia 2010, 11:30 Jyske Bank Boxen, Herning Sędzia: Kekes, Kekes (CAN) Widzów 3 320 | Czarnogóra Bojana Popović – 5 goli 3x | 19:23 (5:12) | Francja Mariama Signate – 7 goli 2x 2x |
Półfinały
[edytuj | edytuj kod]18 grudnia 2010, 14:30 Jyske Bank Boxen, Herning Sędzia: Brunovský, Čanda (SVK) Widzów 9 600 | Rumunia Cristina Neagu – 7 goli 2x 3x | 23:25 (13:14) | Szwecja Linnea Torstenson – 9 goli 2x 3x |
18 grudnia 2010, 17:00 Jyske Bank Boxen, Herning Sędzia: Gubica, Milošević (CRO) Widzów: 11 411 | Dania Rikke Skov – 5 goli 3x 3x | 19:29 (10:14) | Norwegia Linn Jørum Sulland – 7 goli 2x 2x |
Mecz o 3. miejsce
[edytuj | edytuj kod]19 grudnia 2010, 14:30 Jyske Bank Boxen, Herning Sędzia: Bonaventura, Bonaventura (FRA) Widzów: 11 004 | Dania Ann Nørgaard, Rikke Skov – 4 gole 3x 3x | 15:16 (7:9) | Rumunia Cristina Neagu – 6 goli 1x 2x |
Finał
[edytuj | edytuj kod]19 grudnia 2010, 17:00 Jyske Bank Boxen, Herning Sędzia: Gjeding, Hansen (DEN) Widzów: 11 004 | Norwegia Heidi Løke, Gro Hammerseng – 5 goli 1x 1x | 25:20 (10:11) | Szwecja Isabelle Gulldén – 7 goli 2x 3x |
Norwegia
PIĄTY TYTUŁ
Końcowa klasyfikacja
[edytuj | edytuj kod]Lp. | Drużyna |
---|---|
Norwegia | |
Szwecja | |
Rumunia | |
4. | Dania |
5. | Francja |
6. | Czarnogóra |
7. | Rosja |
8. | Holandia |
Chorwacja | |
Węgry | |
Hiszpania | |
Ukraina | |
Niemcy | |
Serbia | |
Islandia | |
Słowenia |
Nagrody indywidualne
[edytuj | edytuj kod]Najlepsza strzelczyni | Najlepsza bramkarka | Najlepsza lewoskrzydłowa | Najlepsza prawoskrzydłowa | Najlepsza lewa rozgrywająca | Najlepsza środkowa rozgrywająca | Najlepsza prawa rozgrywająca | Najlepsza obrotowa | MVP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cristina Neagu | Katrine Lunde Haraldsen | Mie Augustesen | Maibritt Kviesgaard | Cristina Neagu | Gro Hammerseng | Nerea Pena | Heidi Løke | Linnea Torstenson |
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ EHF EURO 2010 Draw Results. eurohandball.com. [dostęp 2012-04-17]. (ang.).
- ↑ EHF EURO 2010: Draw Procedure. eurohandball.com. [dostęp 2012-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-04)]. (ang.).
- ↑ EHF EURO 2010 Officials nominated. eurohandball.com. [dostęp 2012-04-17]. (ang.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Oficjalna strona mistrzostw Europy. ehf-euro.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-22)].