Monachomachia w Bizancjum – Wikipedia, wolna encyklopedia
Monachomachia w Bizancjum (słowo monachomachia oznacza dosłownie "walka z mnichami" i jest zbitką dwóch greckich słów) – prześladowania mnichów jakie miały miejsce w czasie panowania cesarza Konstantyna V Kopronima w Cesarstwie Bizantyńskim od lat sześćdziesiątych VIII wieku do 775, czyli aż do śmierci owego władcy.
Tło polityczne
[edytuj | edytuj kod]Rządzący od 741 roku cesarz Konstantyn V zaostrzył politykę religijną zapoczątkowaną przez swojego ojca Leona III. Polegała ona na walce z kultem obrazów religijnych i zwana jest ikonoklazmem. Władca kazał między innymi niszczyć wszelkie obrazy przedstawiające Jezusa, oraz zabronił kultu matki Chrystusa i świętych. Panowanie Konstantyna uważane jest za szczyt brutalnej polityki w ramach której zwalczał wszystkich swoich przeciwników[1]. Jednymi z jego najbardziej zaciekłych wrogów w tym względzie byli mnisi z którymi toczył wojnę. W pewnym momencie jednak monachomachia wymierzona była w stan mniszy jako taki.
Przebieg
[edytuj | edytuj kod]Największym ośrodkiem mnisiej opozycji był klasztor położony na Górze świętego Auksencjusza. Do przeora tego klasztoru, Stefana, uciekali ikonofile, czyli zwolennicy kultu obrazów religijnych, a ich liczba stale się powiększała wraz ze wzrostem bezwzględnej polityki cesarza. W listopadzie 767 Stefana wydano ludności Konstantynopola, która zlinczowała przeora na ulicach stolicy[2][a]. Później Stefan został uznany przez Kościół za świętego, a jego wspomnienie przypada 28 listopada, kiedy to miał być stratowany[3]. Prześladowania mnichów były szczególnie nasilone w Azji Mniejszej, gdzie ikonoklazm cieszył dość dużą popularnością i prowadzony był zaciekle ze strony armii wśród której Konstantyna V uznawano jako autorytet ze względu na wybitne zdolności militarne. W ramach monachomachii mnichów zmuszano do łamania ślubów zakonnych, a same klasztory zamykano, po czym zamieniano na przykład na łaźnie, czy koszary[2]. W ten sposób cesarz przejmował ich rozliczne ziemie. Strateg temu Trakezjon Michał Lachanodrakon postawił przed mnichami ultimatum; albo rezygnują ze stanu mniszego i wstępują w małżeństwa i co za tym idzie pozostają w kraju, albo zostają oślepieni i wygnani poza granice cesarstwa[4]. Taka polityka zapoczątkowała silną emigrację mnichów głównie do południowej Italii, której nie objęła w dotkliwym stopniu ikonoklastyczna polityka Konstantyna V. Pierwsza i główna fala monachomachii skończyła się wraz ze śmiercią tego cesarza w 775 roku. Jego syn i następca Leon IV Chazar co prawda kontynuował politykę ikonoklazmu, jednak już nie z taką zaciekłością jak jego ojciec, a nawet powierzał mnichom najważniejsze diecezje[4]. Na moment wystąpienia przeciwko mnichom wznowił ostatni z ikonoklastów, czyli cesarz Teofil w latach 837-842[5]. Wówczas jednak ikonoklazm był ruchem zamierającym i nigdy nie odrodził się na wielką skalę po śmierci Teofila.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Dzieje Bizancjum, Georgij Ostrogorski, przekład pod redakcją Haliny Evert-Kappesowej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
- The Chronicle of Theophanes Confessor: Byzantine and Near Eastern History AD 284–813. Translated by Mango, Cyril; Scott, Roger. Oxford. 1997.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Gregorij Ostrogorski, Dzieje Bizancjum, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 192.
- ↑ a b Gregorij Ostrogorski, Dzieje Bizancjum, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 195.
- ↑ :ILG:. - Czytelnia: 28 listopada - Św. Stefan Młodszy [online], pl/czytelnia/swieci/11-28a.php3 [dostęp 2024-04-24] .
- ↑ a b Gregorij Ostrogorski, Dzieje Bizancjum, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 196.
- ↑ Gregorij Ostrogorski, Dzieje Bizancjum, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 226.
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Istnieją rozbieżności między historykami co do roku śmierci Stefana, ponieważ tradycyjnie podawane są także lata 764 lub 765.