Monopoly – Wikipedia, wolna encyklopedia

Monopoly
Ilustracja
Autor

Elizabeth Magie Phillips (The Landlord’s Game),
Charles Darrow(inne języki)

Wydawca

Parker Brothers(inne języki) (pierwotnie),
Hasbro (od 1991)

Liczba graczy

2–6

Zalecenia wiekowe

8+ (5+ wersja Junior)

Czas przygotowania

5–10 minut

Czas gry

ok. 1–3 godziny (lub więcej w zależności od liczby graczy)

Elementy strategii

średnie

Wymagane umiejętności

myślenie strategiczne i taktyczne

Losowość

wysoka

Strona internetowa
Plansza niemieckiej wersji gry

Monopolygra planszowa polegająca na handlu nieruchomościami, opatentowana w 1935 roku[1]. Zestawy do gry produkowane są przez amerykańskie przedsiębiorstwo Hasbro (pierwotnie przez Parker Brothers(inne języki)). Na przestrzeni lat sprzedanych zostało blisko 300 milionów jej egzemplarzy, co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się gier planszowych w historii – ustępuje pod tym względem jedynie szachom, warcabom i tryktrakowi. Opublikowanych zostało ponad 300 edycji gry w 47 językach[2].

Podczas gry gracze poruszają się dookoła planszy, kupując i sprzedając nieruchomości (ulice, dworce kolejowe), budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Celem jest doprowadzenie wszystkich pozostałych graczy do bankructwa[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Gra bazuje na wcześniejszej zatytułowanej The Landlord’s Game(inne języki), opracowanej w 1903 roku przez Amerykankę Elizabeth Magie Phillips (Lizzie Magie). Gra miała charakter dydaktyczny – ukazywała niekorzystny wpływ podążania do uzyskania monopolu – w grze jeden gracz bogaci się kosztem pozostałych, którzy zostają doprowadzeni do bankructwa. Wydano trzy edycje gry – ostatnia w 1939 roku[2].

W 1932 roku Charles Darrow(inne języki) opracował zmodyfikowaną wersję gry, której nadał nazwę Monopoly. W 1935 roku sprzedał prawa do jej produkcji spółce Parker Brothers(inne języki). W tym samym roku została opracowana szata graficzna, która w dużym stopniu pozostaje niezmieniona do dnia dzisiejszego[2], a grę opatentowano[1]. Plansza do gry w standardowej, amerykańskiej wersji wykorzystuje nazwy ulic z Atlantic City[2].

Gra odniosła duży sukces komercyjny już w pierwszych tygodniach sprzedaży. W 1936 roku Parker Brother zawarło umowę z brytyjskim wydawnictwem Waddingtons(inne języki), które uzyskało prawa dystrybucji gry w Europie i krajach Wspólnoty Brytyjskiej. Waddingtons opracowało brytyjską wersję planszy do gry, na której nazwy nieruchomości zaczerpnięto z Londynu. Za sprawą praw dystrybucyjnych wersja ta stała się najbardziej rozpowszechnioną na świecie. W późniejszych latach opracowane zostały liczne inne wersje planszy, łącznie ponad 300, w 47 językach[2].

W 1991 roku Hasbro wykupiło spółkę Parker Brothers, a wraz z nią prawa do produkcji gry, a w 1994 roku także firmę Waddingtons[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b US2026082A: Board game apparatus. Google Patents. [dostęp 2023-12-31]. (ang.).
  2. a b c d e f g Monopoly: The game that starts Christmas arguments across the world. Sky History. [dostęp 2023-12-31]. (ang.).