Niebrów (Tomaszów Mazowiecki) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Niebrów
Osiedle „Obrońców Tomaszowa Mazowieckiego z 1939 roku”
Część miasta Tomaszowa Mazowieckiego
Ilustracja
Fragment osiedla za wieżowcem przy ulicy Kwiatowej
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

tomaszowski

Miasto

Tomaszów Mazowiecki

SIMC

0968440

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Niebrów”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Niebrów”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Niebrów”
Położenie na mapie Tomaszowa Mazowieckiego
Mapa konturowa Tomaszowa Mazowieckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Niebrów”
Ziemia51°32′38″N 19°59′16″E/51,543889 19,987778
Drugi całoroczny basen w Tomaszowie, przy Szkole Podstawowej nr 10 na Niebrowie

Niebrów (formalnie: Osiedle „Obrońców Tomaszowa Mazowieckiego z 1939 roku”) – północno-zachodnia część miasta Tomaszowa Mazowieckiego obejmująca największe tomaszowskie osiedle mieszkaniowe administrowane przez Spółdzielnie Mieszkaniową „Przodownik”. Jedenastopiętrowe wieżowce Niebrowa są najwyższymi budynkami mieszkalnymi Tomaszowa.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Niebrów stanowią przede wszystkim bloki mieszkalne pomiędzy ulicą Zawadzką a ulicą Szeroką - od północy na południe oraz pomiędzy ulicą Warszawska a ulicą Elizy Orzeszkowej - od wschodu na zachód. Przy wschodniej granicy Niebrowa - ulicy Warszawskiej znajduje się również niewielkie osiedle domków jednorodzinnych, a od południa przy ulicy Orzeszkowej kilka ulic zabudowanych jest domkami szeregowymi i jednorodzinnymi. Na południe od Niebrowa, za rzeką Wolbórką znajduje się część miasta zwana Rolandówką. Na północ zaś płynie rzeka Czarna (w górnym biegu zwana Bieliną). Osiedle znajduje się w bliskiej odległości od drogi ekspresowej S8 prowadzącej z Białegostoku przez Warszawę do Wrocławia. Jedna z ulic granicznych osiedla - ulica Elizy Orzeszkowej, prowadzi wprost do węzła "Tomaszów Mazowiecki Centrum" - jednego z trzech zjazdów do miasta[1]. Na przełomie XX i XXI wieku, tuż za południową granicą Niebrowa - ulicą Szeroką wybudowano mniejsze, bo składające się z kilku czteropiętrowych bloków - „Osiedle Szeroka”[2]. Za północną granicą osiedla - ulicą Zawadzką znajduje się Staw Starzycki. Podczas kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku grupa samorządowców skupionych wokół prezydenta Marcina Witko (obecnie stanowiąca większość w Radzie Miasta), zadeklarowała plan rewitalizacji stawu również ze względu na ważny interes społeczny jakim jest sąsiedztwo największego tomaszowskiego osiedla - Niebrowa[3]. Z kompleksem tomaszowskich dworców – kolejowym i autobusowym łączy osiedle oddana do użytku w 2015 roku nowa ulica – ul. Fryderyka Chopina. Zachęcając mieszkańców do mikromobilności utworzono ścieżki rowerowe po obu jej stronach[4].

Ważniejsze obiekty

[edytuj | edytuj kod]

Szkolnictwo

[edytuj | edytuj kod]
Wewnątrz hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków

W zachodniej części osiedla znajduje się jedna z większych[5] tomaszowskich podstawówek - Szkoła Podstawowa nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków z drugim w mieście całorocznym basenem, dużą halą sportową i nowoczesnymi boiskami do gier zespołowych[6]. Oprócz boisk szkolnych, na osiedlu znajdują się utwardzone boiska osiedlowe, kilka siłowni na świeżym powietrzu oraz kilka placów zabaw.

Osiedle Niebrów
Park w centrum osiedla
Wieżowiec przy ulicy Dzieci Polskich 1
Centrum handlowe „Niebrów Park” na północy osiedla
Ośrodek Kultury „Tkacz” w centrum osiedla
Wieżowiec przy ulicy Stanisława Dubois 1
Centrum handlowo–usługowe „Skarpa” w południowej części Niebrowa
Wywóz śmieci na oisedlu przez pojazd komunalny
Klatki schodowe przy ulicy Dzieci Polskich
Podwórko przy ulicy Walerego Wróblewskiego, w tle wieżowiec przy ulicy Romualda Mielczarskiego
Boisko przy Szkole Podstawowej nr 10 wewnątrz osiedla
Jeden z kilku osiedlowych placów zabaw
Kamienica Krycha przy ulicy Niebrowskiej 10. Najstarszy wielorodzinny dom mieszkalny osiedla, zarządzany przez Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Zabudowa jednorodzinna i szeregowa w południowo-zachodniej części osiedla
Ulica Rocha Paszkowskiego w południowej części osiedla
Siłownie na świeżym powietrzu wewnątrz osiedla
Urząd Poczty Polskiej przy Konstantego Koplina 1
Ulica Ignacego Skorupki wyremontowana w ramach budżetu obywatelskiego w 2019 roku[7]
Osiedlowe boiska do gier zespołowych, w tle całoroczny basen przy Szkole Podstawowej nr 10 i jedna z większych hal sportowych w mieście[8]
Zjeżdżalnia przy basenie
Zachodnia część Szkoły Podstawowej nr 10, jednej z największych podstawówek w mieście
Wieżowiec przy ulicy Dzieci Polskich 19
Stacja paliw BP granicząca od wschodu z osiedlem
Prace kanalizacyjne przy ulicy Dzieci Polskich
Publiczne przedszkole przy ulicy Kombatantów
Publiczne przedszkole przy ulicy Warszawskiej 103A
Biblioteka publiczna przy Konstantego Koplina 1
Wewnątrz kościoła pw. św. Jadwigi przy Warszawskiej 75/81
Ciepłownia osiedla

Na osiedlu znajdują się dwa przedszkola publiczne[9][10], a tuż za granicą osiedla - ulicą Zawadzką, znajduje się trzecie - w dawnej willi fabrykanckiej przy ulicy Warszawskiej 103A[11].

Ośrodek Kultury „Tkacz”

[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku w centrum osiedla wybudowano nową siedzibę Ośrodka Kultury „Tkacz” - jednej z największych instytucji kulturalnych miasta. Przez wiele lat „Tkacz” znajdował się w dużo mniejszym zabytkowym budynku przy ulicy Piłsudskiego, w centrum miasta. W nowym budynku przy ulicy Niebrowskiej oprócz sal dydaktycznych jest również sala widowiskowa o powierzchni 300 m² (w tym 80 m² sceny), sale do zajęć przyrodniczych, historycznych, wokalnych, muzycznych, tanecznych, pracownia ceramiki i rzeźby oraz warsztat[12].

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej

[edytuj | edytuj kod]

W kompleksie handlowo–usługowym „Skarpa” przy ulicy Konstantego Koplina 1 swoją siedzibę ma Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej[13].

Obiekty komercyjne

[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu działa jeden dyskont spożywczy portugalskiej Biedronki, oraz jeden sklep niemieckiej sieci Lidl[14] W południowo-wschodniej części osiedla znajduje się jedyny w mieście dyskont duńskiej sieci Netto[3]. W północnej części Niebrowa znajduje się duży dom handlowy z kilkunastoma stoiskami z artykułami przemysłowo-budowlanymi - DH „Rolnik”. Powstał jeszcze w latach 80. XX wieku i wówczas wchodził w skład spółdzielni Samopomoc Chłopska. Po drugiej stronie osiedla w połowie lat dwudziestych XXI wieku Polskie Składy Budowlane otworzyły market budowlany „Mrówka” Na Niebrowie działa również jedyna w mieście pizzeria hiszpańskiej sieci „Telepizza” Na osiedlu znajduje się jedyne w mieście biuro obsługi klienta Multimedia Polska. Przy wschodniej granicy osiedla funkcjonuje stacja paliw British Petroleum. Osiedle od północy graniczy z kompleksem przemysłowym w skład którego wchodzą duże zakłady m.in. największe fabryki Ceramiki Paradyż, PepsiCo oraz Sicher Bautechnik na terenie dawnych fabryki wełny Zusmana Bornstaina w PRL dużych zakładów „Tomtex”. Na osiedlu znajdują się również dwie placówki Poczty Polskiej: - jedna z trzech w mieście - Filia Urzędu Pocztowego (przy ul. Koplina) oraz agencja pocztowa (przy ulicy Ostrowskiego). Za wschodnią granicą osiedla, przy ulicy Długiej znajduje się redakcja „Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego” – największej gazety drukowanej w mieście.

W czerwcu 2020 roku przy ulicy Dzieci Polskich na północy osiedla oddano do użytku „Pasaż Niebrów” Jest to obiekt handlowy o łącznej powierzchni 2300 metrów kwadratowych. Oprócz przeniesionej w to miejsce Biedronki, największymi jego najemcami są Rossmann, Pepco i TEDi. Pasaż posiada 140 miejsc parkingowych. Po przeniesieniu Biedronki do nowo wybudowanego budynku w Pasażu „Niebrów” stary pawilon należący do SM „Przodownik” zajął market sieci Lewiatan[15].

Na przełomie maja i czerwca 2020 roku przy wschodniej granicy osiedla, za stacją paliw BP, rozpoczęto budowę marketu budowlanego sieci Bricomarche. Jego otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2021 roku[16].

Parafia rzymskokatolicka

[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Niebrowa działa parafia katolicka pw. św. Jadwigi Królowej.

Osoby związane z terenem dzisiejszego osiedla

[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dzisiejszego Niebrowa urodził się Hilary Schramm (1857-1940) znany lwowski chirurg.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  • Osiedle Hubala – drugie pod względem ludności po Niebrowie osiedle mieszkaniowe w Tomaszowie Mazowieckim

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. 7 milionów 328 tysięcy złotych dofinansowania na inwestycje drogowe [online], Nasz Tomaszów [dostęp 2019-06-08] (pol.).
  2. Zrealizowane inwestycje | Ezbud.pl [online], ezbud.pl [dostęp 2019-06-08].
  3. a b Wspólnie odbudujemy Staw Starzycki [online], Nasz Tomaszów [dostęp 2019-06-08] (pol.).
  4. Ulica Chopina gotowa! Czekamy na ostatnie pozwolenia [online], www.tomaszow-maz.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
  5. O szkole [online], Szkoła Podstawowa nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim [dostęp 2019-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-08] (pol.).
  6. Beata Dobrzyńska, Basen w Tomaszowie ZS nr 4 otwarty na nowych zasadach. Wejścia tylko o pełnych godzinach [online], tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl, 16 listopada 2016 [dostęp 2019-06-08] (pol.).
  7. Redakcja, Przebudowa ulicy Kombatantów w Tomaszowie Maz. zakończona [ZDJĘCIA] [online], Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto, 8 listopada 2019 [dostęp 2020-05-25] (pol.).
  8. TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy - przegląd artykułu [online], www.tomaszow-tit.pl [dostęp 2019-06-09].
  9. O nas - Przedszkole nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim [online], www.p3tomaszow.wikom.pl [dostęp 2019-06-08].
  10. O nas - Przedszkole nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim [online], www.wikom.pl [dostęp 2019-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-10].
  11. Kontakt - Przedszkole nr 17 w Tomaszowie Mazowieckim [online], www.p17tomaszow.wikom.pl [dostęp 2019-06-08].
  12. Będzie nowy Tkacz [online], Nasz Tomaszów [dostęp 2019-06-08] (pol.).
  13. Filia Nr 3 [online], mbptomaszow.pl [dostęp 2020-04-15].
  14. Beata Dobrzyńska, Nowy Lidl i kolejna Biedronka mają powstać w Tomaszowie [online], tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl, 18 czerwca 2013 [dostęp 2019-06-08] (pol.).
  15. Redakcja, Pasaż Niebrów w Tomaszowie Maz. Otwarto kolejne sklepy [ZDJĘCIA] [online], Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto, 23 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-24] (pol.).
  16. Pola Maciejowska, Będzie nowy market budowalny w Tomaszowie [online], Nasz Tomaszów, 30 maja 2020 [dostęp 2020-06-24] (pol.).