Organizacja pracodawców – Wikipedia, wolna encyklopedia
Organizacja pracodawców – samorządny i niezależny w swej działalności statutowej od administracji państwowej i samorządowej związek pracodawców, którego celem jest obrona interesów i praw pracodawców wobec związków zawodowych, organów władzy i administracji.
Organizacje pracodawców w Polsce
[edytuj | edytuj kod]W Polsce działalność organizacji pracodawców reguluje ustawa z dnia 23 maja 1991. Związek pracodawców jest osobą prawną i powstaje z mocy uchwały o jego założeniu, podjętej na zgromadzeniu założycielskim przez co najmniej 10 pracodawców. Następnie zgromadzenie uchwala statut i wybiera komitet założycielski liczący co najmniej 3 osoby. Związek pracodawców podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Związki pracodawców mają prawo uczestniczenia w sporach zbiorowych i zawierania układów zbiorowych pracy. Dalej idące uprawnienia posiadają organizacje pracodawców reprezentatywne w skali kraju (np. uczestniczenie w obradach Rady Dialogu Społecznego, opiniowanie projektów aktów prawnych).
W Polsce istnieje 6 organizacji pracodawców reprezentatywnych w skali kraju:
- Business Centre Club – Business Centre Club istnieje od 1991 r. Jest prestiżowym Klubem przedsiębiorców i największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Do BCC należy 2500 członków (osób i firm). Członkowie BCC, reprezentujący blisko 250 miast, skupiają się w 24 lożach regionalnych na terenie całej Polski. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne.
Członkowie BCC akceptują Statut organizacji zobowiązujący ich do reprezentowania wysokich norm etycznych, przestrzegania zasad kodeksu kupieckiego i działania zgodnie z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. BCC prowadzi aktywny lobbing gospodarczy na rzecz rozwoju gospodarki wolnorynkowej, tworzenia dobrego prawa, obrony interesów polskich przedsiębiorców. Z członkami Klubu konsultowali się dotychczas wszyscy prezydenci i szefowie rządu RP. Eksperci BCC współtworzą i opiniują ustawy gospodarcze, uczestniczą w pracach komisji parlamentarnych, przekonują do swoich rozwiązań ministrów i posłów. Prace rządu na bieżąco ocenia grupa wybitnych fachowców tworzących Monitorujący Komitet BCC.
- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (dawniej Konfederacja Pracodawców Polskich) – organizacja niezależna i niedochodowa, grupuje związki i federacje pracodawców, jak również przedsiębiorstwa będące pracodawcami o ogólnokrajowym znaczeniu.
- Konfederacja Lewiatan (dawniej Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan albo PKPP Lewiatan) – jest organizacją dobrowolną, samorządną, niezależną, o charakterze gospodarczym oraz społecznym, zrzeszającą związki pracodawców, federacje związków pracodawców oraz pracodawców posiadających szczególną pozycję gospodarczą i znaczenie w stosunkach pracy.
- Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) – jest ogólnopolska społeczno-zawodowa i gospodarcza organizacja samorządu rzemiosła.
- Związek „Polskie Mięso”
- Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny
Inne:
- Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców
- Polski Przemysł Spirytusowy (PPS) – związek pracodawców branży spirytusowej
- Polski Związek Pracodawców Przemysłu Spożywczego
- Związek Pracodawców Kolejowych
- Związek Pracodawców Przedsiębiorstw Społecznych
- Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa[1]
- Związek Pracodawców Usług IT (SoDA)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Aktualności Polskiej Rady Winiarstwa. zpprw.pl. [dostęp 2017-11-11].
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Organizacje pracodawców (strona archiwalna). mps.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-28)].