Pałac Nonsuch – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pałac Nonsuch
Nonsuch Palace
Ilustracja
Drzeworyt z epoki przedstawiający Pałac Nonsuch
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Inwestor

Henryk VIII Tudor

Rozpoczęcie budowy

1538

Ukończenie budowy

1547

Zniszczono

XVII w.

Położenie na mapie Surrey
Mapa konturowa Surrey, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac Nonsuch”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac Nonsuch”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac Nonsuch”
Ziemia51°21′15″N 0°14′20″W/51,354167 -0,238889

Pałac Nonsuch (ang. Nonsuch Palace) – wiejska rezydencja angielskiej rodziny królewskiej istniejąca w XVI i XVII wieku. Pałac znajdował się niedaleko dzisiejszego miasteczka Epsom w hrabstwie Surrey. Aby zrobić miejsce pod jego budowę, z ziemią została zrównana istniejąca wcześniej w tym miejscu wioska Cuddington.

Budowa pałacu trwała w latach 15381547, zaś inicjatorem jego powstania był król Henryk VIII. Miał on być pomnikiem potęgi Tudorów i zarazem swoistą odpowiedzią na wzniesiony przez Franciszka I zamek w Chambord. Projekt nigdy nie został jednak w pełni zrealizowany - po śmierci Henryka VIII prace budowlane zostały zahamowane, choć pałac nie był jeszcze ukończony. W 1556 królowa Maria I sprzedała Nonsuch księciu Arundel.

Pałac wrócił do rąk rodziny królewskiej w 1590 i pozostawał w nich przez kolejne 80 lat. W 1670 król Karol II podarował go swej kochance, Barbarze, księżnej Castlemaine. Ta z kolei, potrzebując pieniędzy na spłatę hazardowych długów, w 1682 podjęła decyzję o rozbiórce pałacu i sprzedaży jego poszczególnych elementów. Niektóre z nich można dziś oglądać w British Museum. Po samym pałacu pozostało bardzo niewiele, przez długie lata uważano tę budowlę za doszczętnie zniszczoną. Dopiero w 1959 w miejscu, gdzie stała, podjęto wykopaliska archeologiczne i natrafiono na fundamenty jej sali bankietowej. Odkrycie to uważa się za jedno z najważniejszych w historii brytyjskiej archeologii nowożytnej.

Nazwa pałacu, Nonsuch, dosłownie oznacza, że jest „jak żaden inny”, „nie ma drugiego takiego [pałacu]”[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nonsuch. Online Etymology Dictionary. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]