Park w Świerklańcu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Park w Świerklańcu
Zabytek: nr rej. A/606/66 z 30 października 1966[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Świerklaniec

Powierzchnia

180 ha

Data założenia

1670-80

Położenie na mapie gminy Świerklaniec
Mapa konturowa gminy Świerklaniec, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Park w Świerklańcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Park w Świerklańcu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park w Świerklańcu”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Park w Świerklańcu”
Ziemia50°25′59,80″N 18°57′03,67″E/50,433278 18,951019
Staw w Parku w Świerklańcu
Plan parku w Świerklańcu: 1. Miejsce, w którym stał pałac Mały Wersal, 2. Pałac Kawalera, 3. Miejsce, w którym stał zamek piastowski, 4. Mauzoleum Donnersmarcków, 5. staw

Park w Świerklańcu – zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu.

Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670–1680 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku. Park pozostawał w rękach rodu Henckel von Donnersmarck do roku 1945. Na jego terenie znajdował się pałac „Mały Wersal”, który został zniszczony w 1945 roku.

Atrakcje

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Kawalera

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Kawalera wybudowany w latach 1903–1906 w stylu francuskiego neobaroku w Świerklańcu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kościół Dobrego Pasterza

[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowy kościół parkowy, zaprojektowany przez Juliusa Carla Raschdorffa, a wybudowany w latach 1896–1897. Dawniej ewangelicki, dziś kościół filialny parafii rzymskokatolickiej Chrystusa Króla w Świerklańcu. Obok kościoła znajduje się mauzoleum książąt Henckel von Donnersmarck. W niedzielę świątynia jest miejscem mszy świętej.

Jezioro świerklanieckie (zbiornik Kozłowa Góra)

[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części parku znajduje się Jezioro Świerklanieckie. Jego powierzchnia wynosi około 588 ha, a całkowita pojemność 15,8 mln metrów sześciennych, głębokość waha się od 1, 5 m do 4, 5 m – jedynie przy tamie jest nieco głębiej – około 5,8 metra. Dno jest dość muliste, zastało sporo na nim zatopionych przed wojną drzew (karczy), pęd wody jest słaby, brzegi zbiornika łagodnie opadają. W latach 1948–1951 dokonano adaptacji zbiornika dla celów wodociągowych. Oprócz pięknych panoram nad jeziorem można obserwować również wiele różnych gatunków ptaków, przez co zbiornik stał się ich ostoją o znaczeniu krajowym[2].

Fontanna i Rzeźby Frémieta

[edytuj | edytuj kod]

Rzeźby znajdują się przy dwóch bocznych basenach i przedstawiają walczące ze sobą zwierzęta: jeleń i niedźwiedź, pelikan i ryba, koń i lwica, struś i wąż. Natomiast fontanna znajduje się pośrodku głównego basenu i przedstawia trzy gracje trzymające kulę ziemską. Autorem jest Emanuel Frémiet, francuski rzeźbiarz.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024.
  2. Damian Berłowski, Park Świerklaniec [online], Rowerem Po Śląsku, 10 marca 2021 [dostęp 2023-06-26] (pol.).