Piotr Subbotko – Wikipedia, wolna encyklopedia
Data urodzenia | 2 kwietnia 1968 |
---|---|
Zawód | scenarzysta, reżyser, dramaturg |
Lata aktywności | od 1993 |
Piotr Subbotko (ur. 2 kwietnia 1968[1]) – polski scenarzysta, reżyser i dramaturg[2].
Kariera teatralna
[edytuj | edytuj kod]Ukończył studia na wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie[2]. Był asystentem reżysera dwóch przedstawień Teatru Telewizji – inscenizacji niemieckiego dramatu romantycznego Heinricha von Kleista Książę Homburg (1993)[3] w reż. Krzysztofa Langa z udziałem Marka Bukowskiego, Gustawa Holoubka i Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Ostatni dzień Anny Kareniny (1994)[4] na podstawie powieści Lwa Tołstoja w reż. Márty Mészáros z Anną Gornostaj i Janem Nowickim, Modliszka (1994)[5] w reż. Jerzego Domaradzkiego z Małgorzatą Kożuchowską oraz Wyszedł z domu (1994)[6] w reż. Stanisława Różewicza z Ewą Dalkowską, Jerzym Radziwiłowiczem i Jerzym Trelą.
Odbył kurs reżyserski u Krystiana Lupy w warszawskim Teatrze Dramatycznym, pracując nad monologiem Dziura w głowie[7]. W 2006 jego debiutancka sztuka - czarna komedia Hiszpańskie party zdobyła główną nagrodę w Konkursie na Scenariusz Teatralny i została wystawiona przez Teatr Współczesny w Krakowie w reż. Bartosza Jarzymowskiego i Agnieszkę Cianciarę z udziałem Macieja Maleńczuka[8]. W 2009 wystąpił gościnnie w Teatrze Dramatycznym jako Wielki Mag w przedstawieniu Krystiana Lupy Persona. Tryptyk/Marilyn z Sandrą Korzeniak, Katarzyną Figurą, Władysławem Kowalskim i Marcinem Bosakiem.
Kariera ekranowa
[edytuj | edytuj kod]W 2008 ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy[2]. Studiował w Studium Scenariuszowym PWSTiF w Łodzi[2]. W 2009 scenariusz filmowy na podstawie jego sztuki Hiszpańskie party! - pt. Hiszpańskie dziewczyny znalazł się w finale konkursu Hartley-Merrill[2]. Był uczestnikiem europejskiego projektu filmowego Passion to Market.
Był autorem scenariuszy fabularnych, m.in. komedii Last minute (2013) w reż. Patryka Vegi oraz noweli z dramatu Stacja Warszawa (2013). Napisał scenariusz do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych, w tym Prawo miasta, Fala zbrodni, Pitbull, Samo życie, Egzamin z życia, Prawo Agaty, Na sygnale i Na dobre i na złe[1].
Jako reżyser filmowy zadebiutował krótkometrażowym dramatem familijnym Glasgow (2010), który powstał w ramach programu 30 minut. Film zdobył kilkanaście nagród na festiwalach filmowych za granicą[9], m.in. „Złotą Morelę” w konkursie „Apricot Stone Competition” na MFF Golden Apricot” w Erywaniu, „Centaura” za najlepszy debiut na MFF Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych „Message To Man” w Sankt Petersburgu, Nagrody Specjalne Jury na festiwalach Tous Courts w Aix-en-Provence i Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, Bronze Egg na serbskim Kustendorfie organizowanym przez Emira Kusturicę, Grand Prix na Siren FilmFestival w Charkowie oraz na Euganea Film Festival w Padwie, nagrody na festiwalach w Chinach, Niemczech, Włoszech, Turcji, Francji, USA[1].
Jego debiutancki pełnometrażowy film fabularny Dziura w głowie (2018) z Bartłomiejem Topą miał premierę w konkursie głównym Golden Goblet podczas 21. Shanghai International Film Festival, brał udział w konkursie głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i w konkursie New Filmmakers 42. São Paulo International Film Festival w Brazylii. W roku 2021 "Dziura w głowie" została laureatem Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich za najlepszy film roku. Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego nagrodziła obraz "za wrażliwość społeczną, kunszt artystyczny i nonkonformistyczne podejście do sztuki filmowej"[10].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Piotr Subbotko w bazie filmpolski.pl
- ↑ a b c d e Piotr Subbotko. Polish Shorts. [dostęp 2021-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-18)]. (pol.).
- ↑ Książę Homburg (1993) w bazie IMDb (ang.)
- ↑ Ostatni dzień Anny Kareniny (1994) w bazie IMDb (ang.)
- ↑ Modliszka (1994) w bazie IMDb (ang.)
- ↑ Wyszedł z domu (1994) w bazie IMDb (ang.)
- ↑ Łukasz Maciejewski: „Dziura w głowie”: recenzja filmu Piotra Subbotko. Onet.pl, 30 października 2019. [dostęp 2021-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-18)]. (pol.).
- ↑ Hiszpańskie party!. Co jest grane?. [dostęp 2021-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-18)]. (pol.).
- ↑ Piotr Subbotko. Stowarzyszenie Filmowców Polskich. [dostęp 2021-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-18)]. (pol.).
- ↑ „Dziura w głowie” laureatem Nagrody im. Krzysztofa Krauze [online], Gildia Reżyserów Polskich [dostęp 2021-12-13] .
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Piotr Subbotko w bazie filmpolski.pl
- Piotr Subbotko w bazie Filmweb
- Piotr Subbotko w bazie IMDb (ang.)