Piotr To Rot – Wikipedia, wolna encyklopedia

Błogosławiony
Piotr To Rot
męczennik
Data i miejsce urodzenia

1912
Rakunai na Nowej Brytanii

Data i miejsce śmierci

7 lipca 1945
Vunaiara

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

17 stycznia 1995
Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea)
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

7 lipca

Atrybuty

palma

Szczególne miejsca kultu

Papua-Nowa Gwinea, Australia, Wyspy Salomona

Piotr To Rot (ur. 1912 w Rakunai na Nowej Brytanii, zm. 7 lipca 1945 w Vunaiara) – błogosławiony Kościoła katolickiego, katechista z Nowej Gwinei, męczennik.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Piotr To Rot urodził się w 1912 roku w wiosce Rakunai[1]. Jego rodzicami byli Angel To Puia i Maria La Tumul. Mając 18 lat zapisał się do misyjnej szkoły dla katechistów. Ukończył ją z wyróżnieniem. Po powrocie do rodzinnej wioski współpracował z proboszczem. W pracy katechetycznej nigdy nie rozstawał się z Biblią. W wieku 24 lat ożenił się z Paolą La Varpit z sąsiedniej wioski. Małżeństwo miało trójkę dzieci. W świadectwach w czasie procesu beatyfikacyjnego wierni podkreślali przykładność Piotra jako dobrego męża i ojca[2].

W 1942 na wyspę dotarły wojska japońskie. Kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego i ich europejscy pomocnicy zostali osadzeni w obozie koncentracyjnym. Na Piotrze spoczął obowiązek animacji życia religijnego w wiosce. Nie przestał katechizować, chrzcić dzieci, celebrować nabożeństw Słowa Bożego. Od ukrywającego się kapłana przynosił Komunię św. i rozdawał ją wiernym. W lesie zbudował z gałęzi kaplicę, gdzie przechowywał naczynie liturgiczne. Gdy Japończycy zwrócili się przeciwko katolikom świeckim, naciskając na nich, by porzucili wiarę i wrócili do poligamii, Piotr jawnie zaprotestował. Został zatrzymany. Po zakazie celebracji liturgicznych zatrzymano go po raz drugi, oskarżając o złamanie nakazu poligamii. Tym razem osadzono go w obozie koncentracyjnym. Codziennie był odwiedzany przez matkę i żonę, którym mówił o niebezpieczeństwie bliskiej rozłąki. Był traktowany gorzej niż inni więźniowie ale pomimo tego pozostawał pogodny i wytrwał w wierze[1]. Zabił go zastrzykiem z trucizną japoński lekarz 7 lipca 1945 w Vunaiara[2].

Beatyfikacja

[edytuj | edytuj kod]

Wierni poprosili o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego miejscowego biskupa 13 stycznia 1985 roku. Proces rozpoczęto w 1986 roku. Piotr To Rot został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II dnia 17 stycznia 1995 w Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea), podczas swej podróży apostolskiej do Azji Wschodniej i Australii. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 7 lipca[2].

Bł. Piotr To Rot był jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Sydney w Australii w 2008 roku[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Horyzonty Misyjne - Błogosławiony Piotr To Rot [online], web.archive.org, 7 lipca 2016 [dostęp 2022-04-12] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-07].
  2. a b c d Zofia Sokołowska. Święci z misji. Bł. Piotr To Rot – obrońca świętości małżeńskiej. „Biuletyn Informacyjny MIVA Polska”. 40, s. 14-15, kwiecień-czerwiec 2019. Warszawa: MIVA Polska. (pol.). 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]