Plac Grunwaldzki w Wałbrzychu – Wikipedia, wolna encyklopedia

plac Grunwaldzki
Śródmieście
Ilustracja
Plac Grunwaldzki w kierunku ul. Chrobrego i Szmidta
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wałbrzych

Położenie na mapie Wałbrzycha
Mapa konturowa Wałbrzycha, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „plac Grunwaldzki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „plac Grunwaldzki”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Grunwaldzki”
Ziemia50°46′14,9″N 16°16′38,2″E/50,770806 16,277278

Plac Grunwaldzki w Wałbrzychu (niem. Vierhäuser Platz) – niewielki plac znajdujący się w centrum miasta. Usytuowany jest pomiędzy skrzyżowaniem ulic Aleją Wyzwolenia, ulica Słowackiego, Bolesława Chrobrego, Andrzeja Szmidta i Piotra Wysockiego, kilkakrotnie przebudowywany. Choć sam plac jest niewielki, to potocznie Placem Grunwaldzkim są nazywane przylegające do niego części pobliskich ulic:

  • Piotra Wysockiego aż do skrzyżowania z ulicą Sikorskiego i Kolejową.
  • Aleja Wyzwolenia do skrzyżowania ulicy Barlickiego.
  • Bolesława Chrobrego do gmachu banku.

Plac od wieków[od kiedy?] pełni rolę węzła komunikacji miejskiej, krzyżowały się tutaj linie tramwajowe i trolejbusowe oraz autobusy miejskie. Plac łączy dzielnice Podgórze i Nowe Miasto oraz Biały Kamień. Dawniej przez plac przepływała rzeka, pośrodku placu był zlokalizowany most. Przed wojną postanowiono zabudować rzekę, która obecnie płynie pod Aleją Wyzwolenia przepływając pod placem i dalej pod ulicą Piotra Wysockiego.

Na placu znajduje się dobrze zachowana architektura przedwojenna z narożnymi kamienicami mieszczańskimi, sześciokondygnacyjny gmach jednej z siedzib Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dawniejszy hotel Grunwald) oraz po przeciwnej stronie gmach byłego Hotelu Centralnego, w którym mieścił się Klub Międzynarodowej Prasy i Książki RSW „Prasa-Książka-Ruch” (Empik). Na 2015 planowana była całkowita przebudowa placu wraz z niektórymi przyległymi ulicami.

W pobliżu placu zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej, które rozwożą pasażerów do prawie wszystkich dzielnic miasta i okolicznych miejscowości.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]