Pomnik zwiadowców w Rzecinie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pomnik zwiadowców
w Rzecinie (dawny)
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rzecin

Miejsce

droga w kierunku Wronek

Typ obiektu

pomnik

Styl architektoniczny

głaz narzutowy

Data odsłonięcia

1969

Data likwidacji

2018

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik zwiadowcóww Rzecinie (dawny)”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik zwiadowcóww Rzecinie (dawny)”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pomnik zwiadowcóww Rzecinie (dawny)”
Położenie na mapie gminy Wronki
Mapa konturowa gminy Wronki, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik zwiadowcóww Rzecinie (dawny)”
Ziemia52°45′36″N 16°18′20″E/52,760000 16,305556

Pomnik zwiadowców – dawny pomnik w formie głazu z tablicami, który zlokalizowany był w Rzecinie w gminie Wronki, na terenie Puszczy Noteckiej. Znajdował się w odległości około 900 m na południowy wschód od rozwidlenia z kapliczką w centrum wsi, przy gruntowej drodze na Wronki, niedaleko leśniczówki Lutyniec.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Obiekt odsłonięto w 1969. Miał formę głazu narzutowego z tablicą przedstawiającą spadochron. Na ściance wysokiego, kamiennego cokołu wmurowana była druga tablica o treści Na wieczną pamięć partyzantów sztabu Armii Czerwonej i ruchu oporu Puszczy Nadnoteckiej poległym w 1944 r. Społeczeństwo i kombatanci[1].

Pomnik upamiętniał grupę szesnastu zwiadowców Armii Czerwonej (połowa z nich była Polakami, głównie z Lublina), która w nocy z 21 na 22 września 1944 wylądowała tutaj (około godz. 23.00), by rozpoznać sytuację na tyłach wroga przed ofensywą na Berlin. Miała też stanowić wsparcie dla oddziału Mikołaja Kozubowskiego operującego w tych rejonach. Lądowania dokonano w tym miejscu prawdopodobnie w wyniku pomyłki pilota, który zrzucił skoczków prosto na oddział stacjonującego tutaj Wehrmachtu i konną grupę własowców. Część skoczków wpadła do jeziora Rzecińskiego. Po niezwłocznej reakcji Niemców tylko siedmiu zwiadowcom udało się uciec, trzech zabito, a sześciu ujęto. Zginął m.in. dowódca grupy - Szłykow i w miejscu jego śmierci stał pomnik[2][3][4].

Akcja zrzutu była przeprowadzona wyjątkowo błędnie. Omyłkowo wybrane miejsce lądowania dało przewagę Niemcom i własowcom. Część zwiadowców została zastrzelona jeszcze w locie (m.in. Szłykow), a część potopiła się w jeziorze. Zatonął także sprzęt oddziału i zapasy, jakie transportowano dla Kozubowskiego (ocalała radiostacja). Na niekorzyść spadochroniarzy działała też wyjątkowo jasna noc i białe spadochrony. Trzech skoczków (Polaków) ukrywających się w stogu siana zadenuncjował niemiecki gospodarz. Wehrmacht użył jako żywych tarcz polskich mieszkańców wsi, w wyniku czego Polacy poddali się i zostali wywiezieni do aresztu w Szamotułach. Jeden z Polaków z Lublina (zastępca Szłykowa) broniących się nad jeziorem popełnił samobójstwo ostatnim posiadanym pociskiem. 22 września Niemcy użyli polskich mieszkańców wsi do poszukiwań sprzętu i broni skoczków, w obawie przed zastosowaniem wybuchowych pułapek. Trzech poległych skoczków pochowano pod lasem (Szłykowa, jego zastępcę - Polaka i wywiadowcę), w miejscu byłego pomnika. Po wojnie (1947) zwłoki poległych w Rzecinie przewieziono do Wronek - Polaka pogrzebano na cmentarzu parafialnym, a Rosjan na Rynku. 21 kwietnia 1970 przewieziono zwłoki Rosjan na cmentarz wojskowy Miłostowo w Poznaniu i złożono je w kwaterze 2A[5].

Według uzgodnień z Urzędem Wojewódzkim i Oddziałem IPN w Poznaniu oraz Nadleśnictwem we Wronkach, cokół pomnika nie został rozebrany. Natomiast tablice (zdjęte jeszcze w 2018 roku i zabezpieczone przez IPN) zostały zastąpione nowymi i pomnik poświęcony został – zgodnie z życzeniem miejscowej społeczności – ofiarom II wojny światowej – ośmiu mieszkańcom Rzecina zamordowanym przez Niemców w latach 1941-1943[6][7].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. napis in situ
  2. Wronki.pl. [dostęp 2014-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-26)].
  3. Polska Niezwykła
  4. Paweł Anders, Władysław Kusiak, Puszcza Notecka, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań, 2011, s.209, ISBN 978-83-7272-242-3
  5. Chojno.pl
  6. W Rzecinie bez niespodzianek [online], Wroniecki Bazar, 2 marca 2019 [dostęp 2019-03-31] (pol.).
  7. Telewizja Polska S.A, Pamięć o ofiarach II wojny światowej w gminie Wronki [online], poznan.tvp.pl [dostęp 2022-01-01] (pol.).