Poniatówka (dopływ Pełcznicy) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Poniatówka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. dolnośląskie

Rzeka
Długość 5,2 km
Spadek

29,4‰

Powierzchnia zlewni

9,5 km²

Źródło
Miejsce południowo-wschodnie podnóże zbocza wzniesienia Czarnuszka po północno-zachodniej stronie od dzielnicy Wałbrzycha – Kozice[1].
Wysokość

500 m n.p.m.

Współrzędne

50°43′14″N 16°16′37″E/50,720556 16,276944

Ujście
Recypient Pełcznicy
Miejsce

na zachód od Skarżyc

Wysokość

ok. 278 m n.p.m.

Współrzędne

50°48′20″N 16°18′04″E/50,805556 16,301111

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Poniatówkastruga górska[2] w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich[3].

Rzeka o długości 5,2 km}, prawy dopływ Pełcznicy jest ciekiem V rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Źródło strugi położone jest w północno-wschodniej części pasma Gór Wałbrzyskich na wschodnich obrzeżach miejscowości Wałbrzych u południowo-wschodniego podnóża zbocza wzniesienia Czarnuszka po północno-zachodniej stronie od dzielnicy Wałbrzycha – Kozice[1]. W części źródliskowej spływa w kierunku północno-wschodnim, wąską zalesioną doliną. Niżej na poziomie 480 m n.p.m., skręca na północ i płynie dobrze wykształconą szeroką niezalesioną U-kształtną doliną w kierunku dzielnicy Poniatów, gdzie na wysokości ok. 278 m n.p.m., uchodzi do Pełcznicy. Koryto rzeki kamienisto-żwirowe słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne z małymi progami kamiennymi. W większości swojego biegu płynie obok drogi, wśród terenów zabudowanych. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północno-zachodni. Jest to struga górska odwadniająca ze swymi dopływam obszar pomiędzy Nowym Julianowem a Kozicami, dzielnicą Wałbrzycha, płynie poprzez dzielnicę Poniatów o dość luźnej podmiejskiej zabudowie. Zlewnia jest stosunkowo urozmaicona znajdują się w niej zalesione wzgórza Czarnuszki (562 m n.p.m.) najwyższego lokalnego pasma stanowiącego północne przedpole Gór Wałbrzyskich. Rzeka w górnym biegu dzika, w dolnym biegu częściowo uregulowana. Na całej długości charakteryzuje się dużymi spadkami podłużnymi dna i stosunkowo małymi spadkami poprzecznymi szerokiej i rozległej doliny. W zlewni brak jest zbiorników retencyjnych a przewagę stanowią tereny o luźnej zabudowie mieszkaniowej przeważnie jedno i wielorodzinnej. Obecnie część zlewni została zabudowana obiektami przemysłowymi o powierzchni sięgającej 10% zlewni potoku. Znaczny procent użytków rolnych, z których większość stanowią użytki zielone ma wpływ na warunki hydrologiczne potoku[4].

Struga nazwę wzięła od wałbrzyskiej dzielnicy (Poniatów), przez którą przepływa.

Dopływy

[edytuj | edytuj kod]

Kilka bezimiennych strumieni i potoków mających źródła na zboczach przyległych wzniesień.

Miejscowości nad rzeką

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]