Przewód piersiowy – Wikipedia, wolna encyklopedia
Przewód piersiowy (łac. ductus thoracicus) – największe naczynie chłonne w anatomii człowieka i ważna składowa układu limfatycznego. Ze względu na możliwość wystąpienia krążenia obocznego, jego podwiązanie nie jest niebezpieczne.
Przewód piersiowy odprowadza do kąta żylnego lewego chłonkę z:
- podprzeponowej części ciała,
- lewej połowy klatki piersiowej,
- lewej kończyny górnej,
- oraz lewej połowy głowy i szyi[1].
Przebieg
[edytuj | edytuj kod]Właściwy przewód piersiowy powstaje z połączenia lewego i prawego pnia lędźwiowego, zbierających chłonkę z kończyn dolnych. Łącząc się ze sobą i z pniem jelitowym, tworzą jeden wspólny przewód piersiowy.
Przewód piersiowy ma średnicę 2–4 mm, długość 38–45 cm[2]. Na jego całej długości co 6–10 cm rozmieszczone są zastawki. Wyróżnia się jego część brzuszną, piersiową i szyjną.
Część brzuszna rozpoczyna się w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej na wysokości I-II kręgu lędźwiowego poszerzeniem (tzw. zbiornikiem mleczu, cisterna chyli) do którego uchodzi pień jelitowy. Dalej przechodzi przez przeponę wraz z aortą przez rozwór aortalny przepony.
Następnie biegnie dalej ku górze wraz z towarzyszącą mu aortą i żyłą nieparzystą i na wysokości około 7 kręgu szyjnego zatacza łuk w stronę lewą przechodząc przez otwór górny klatki piersiowej. Samo ujście do lewego kąta żylnego cechuje się bardzo wysoką zmiennością. Jedynie w 1/4 przypadków jest to pojedyncze naczynie; w większości wypadków tuż przed ujściem dzieli się na kilka mniejszych. Uchodzić może do kąta żylnego, żyły szyjnej wewnętrznej, żyły podobojczykowej lub do żyły ramienno-głowowej. Tuż przed ujściem występuje jedna lub dwie zastawki.
Patologia
[edytuj | edytuj kod]Przerwanie przewodu piersiowego w odcinku piersiowym prowadzi do chłonkotoku (łac. chylothorax), czyli obecności limfy w jamie opłucnej.
Pozostały drenaż chłonny
[edytuj | edytuj kod]Z górnej połowy ciała chłonkę zbierają:
- pień szyjny – głowa i szyja
- pień podobojczykowy – kończyna górna, górno-boczna części klatki piersiowej i gruczoł mlekowy człowieka
- pień oskrzelowo-śródpiersiowy – płuco, oskrzela, i śródpiersie.
Te trzy naczynia tworzą po prawej stronie ciała krótki przewód chłonny prawy, a po lewej uchodzą do przewodu piersiowego. Przewód piersiowy i prawy przewód chłonny uchodzą odpowiednio do lewego i prawego kąta żylnego, utworzonego przez połączenie żyły szyjnej wewnętrznej i żyły podobojczykowej w żyłę ramienno-głowową.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Przewód piersiowy odkrył u psów anatom Jean Pecquet w XVII wieku, a kilka lat później jego obecność u ludzi stwierdził Thomas Bartholin. Inne, historyczne nazwy dla określenia tej struktury anatomicznej to przewód Pecqueta, lewy przewód chłonny albo kanał Van Hoorne'a[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Witold Woźniak , Anatomia człowieka, Małgorzata Burska, Bogdan Ciszek (red.), wyd. 3, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2019, s. 211, ISBN 978-83-66310-12-4 (pol.).
- ↑ Janina Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VII. Warszawa: PZWL, 2005, s. 280. ISBN 83-200-3185-0.
- ↑ Dorland's Medical Dictionary. [dostęp 2007-08-11].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Janina Sokołowska-Pituchowa (red.): Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VII. Warszawa: PZWL, 2005. ISBN 83-200-3185-0.
- Adam Bochenek, Michał Reicher (red.): Anatomia człowieka. Tom III. Wyd. VIII. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004. ISBN 83-200-2889-2.