Psjaks – Wikipedia, wolna encyklopedia
Psjaks (Psiaks, Psiax), zwany dawniej Malarzem Menona (II poł. VI wieku p.n.e.) - grecki malarz wazowy, działający w Atenach w l. ok. 525-510 p.n.e.
Reprezentant tzw. stylu czerwonofigurowego surowego, tworzył także w stylu czarnofigurowym i w innych, wówczas znanych technikach. Najprawdopodobniej był uczniem Amazisa. Sygnatury Psjaksa znajdują się na kilkunastu zachowanych wazach, głównie pochodzących z pracowni garncarza Hilinosa. Dwie z ozdobionych przez niego waz wyszły spod ręki garncarza Andokidesa, w którego warsztacie, jak się uważa, narodził się styl czerwonofigurowy.
Psjaks był pierwszym malarzem wazowym przedstawiającym ciało ludzkie w złożonych pozycjach. Ten styl przedstawiania postaci przejęli od niego twórcy z wczesnego okresu rozwoju stylu czerwonofigurowego, w tym najwybitniejszy z nich Eufronios, który był najprawdopodobniej uczniem Psjaksa. Wykonane przez Psjaksa malowidła cechuje też pewna swoboda, widoczna zwłaszcza w kreśleniu draperii szat.
- Dionizos i dwóch satyrów; Muzeum Brytyjskie
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Ostrowski J.A., Słownik artystów starożytności, Wydawnictwo „Książnica”, Katowice 2006, s. 175, ISBN 83-7132-931-8.
- Piszczek Z. (red.), Mała encyklopedia kultury antycznej, PWN, Warszawa 1983, s. 624, ISBN 83-01-03529-3.
- Nota biograficzna ze strony Muzeum Getty'ego (ang.)
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]Inne dzieła Psjaksa:
- Kylix z oczami; Muzeum Sztuki w Cleveland (ang.)
- Łucznik scytyjski; Muzeum Brytyjskie. britishmuseum.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-18)]. (ang.)
- Herakles duszący Lwa Nemejskiego; Muzeum Sztuki w Brescii we Włoszech (wł.)