Rówień nad Karczmą – Wikipedia, wolna encyklopedia

Widok z Ornaku
Widok z Polany na Stołach

Rówień nad Karczmąrówień na zachodnich stokach Upłaziańskiej Kopy w polskich Tatrach Zachodnich (w północno-zachodniej grani Ciemniaka)[1]. Dawniej była wypasana, należała do Hali Upłaz. W jej łagodnie opadających na północ zboczach jest kilka źródełek, a miejsce to nazywa się Karczmą[2]. W południowo-zachodnim kierunku do Przedniego Kamiennego opada z Równi nad Karczmą równomiernie nachylony trawiasty stok. Od zachodniej strony podcięta jest niemal pionową ścianą o wysokości około 100 m. Ściana ta opada do Pisaniarskiego Żlebu oraz Karczmarskiego Żlebu będącego jego odnogą. Poprowadzono w niej drogę wspinaczkową przez 100-metrowej wysokości Karczemny Komin (stopień trudności VI)[3]. Wielka encyklopedia tatrzańska zalicza tę ścianę do Zdziarów Pisaniarskich[2], Władysław Cywiński natomiast w swoim przewodniku Tatry. Tom 3 uznaje ją za ścianę Upłaziańskiej Kopy, a jako granicę między Zdziarami a Upłaziańską Kopą traktuje Karczmarski Przechód i opadający spod niego Karczmarski Żleb[3].

Rówień nad Karczmą to płaska i niemal pozioma łąka, położona na wysokości około 1700 m. Na jej zachodnim skraju znajduje się punkt zwornikowy dla dwóch grzbietów opadających do dna Doliny Kościeliskiej:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000, Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006, ISBN 83-89580-00-4.
  2. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  3. a b c Władysław Cywiński, Czerwone Wierchy, część zachodnia, t. 3, Poronin: Wyd. Górskie, 1996, ISBN 83-7104-011-3.