Robert Adam – Wikipedia, wolna encyklopedia

Robert Adam
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1728
Kirkcaldy

Data i miejsce śmierci

3 marca 1792
Londyn

Narodowość

szkocka

Praca
Styl

klasycyzm
Styl Adamów

Rezydencja Osterley Park w Londynie
Most Pulteney Bridge w Bath

Robert Adam (ur. 3[potrzebny przypis] lipca 1728 w Kirkcaldy, zm. 3 marca 1792 w Londynie) – szkocki architekt i dekorator wnętrz, jeden z najwybitniejszych artystów klasycyzmu. Syn architekta Williama Adama. Wraz ze swymi braćmi Jamesem i Johnem wprowadził styl Adamów w architekturze brytyjskiej XVIII w.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Bracia Adamowie wraz z architektem francuskim C. Clérisseau odbyli w latach 1754–1758 podróż do Włoch, gdzie oglądali ruiny Pompei i pałacu Dioklecjana. Owocem tej podróży było dzieło The Ruins of the Palace of the Emperor Diocletian at Spalato in Dalmacia opublikowane w 1764 r. Projekty braci Adamów (zwanych Adelphi) charakteryzowały się lekką i dekoracyjną formą, wysmukleniem i jednocześnie monumentalizacją budowli, która kontrastowała z preferowanym w ówczesnym budownictwie angielskim – stylem palladiańskim. Charakterystyczne są stiukowe medaliony, kasetonowe plafony, kominki zwieńczone wprawionymi w ścianę lustrami, mahoniowe boazerie i odrzwia. Styl ten wywarł duży wpływ na rozwój kompozycji i wyposażenia wnętrz drugiej połowy XVIII w., znajdując, między innymi, odzwierciedlenie w stylu Ludwika XVI[1].

W 1762 Robert został architektem królewskim. Zwany był również "królem markieterii". Zrealizował m.in. rezydencje wiejskie w Kenwood (1768–1769) i budynki uniwersyteckie w Edynburgu (1781–1791).

Główne dzieła

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Witold Szolginia: Architektura i Budownictwo, Ilustrowana Encyklopedia dla Wszystkich. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo Techniczne, 1975.