Royal Bank of Scotland – Wikipedia, wolna encyklopedia

The Royal Bank of Scotland plc
Ilustracja
Siedziba banku przy St. Andrews Square w Edynburgu
Data założenia

1727

Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Edynburg

Prezes

Ross McEwan

Rodzaj banku

bank uniwersalny

Symbol akcji

LSE: RBS

Strona internetowa

The Royal Bank of Scotland Plc (szk. Banca Rìoghail na h-Alba) – spółka grupy bankowej Royal Bank of Scotland Group, która wraz z bankiem NatWest obsługuje bankowość detaliczną w Wielkiej Brytanii. RBS ma około 700 oddziałów, głównie w Szkocji, jak również w większych miastach Anglii i Walii. The Royal Bank of Scotland został powołany do pozyskiwania funduszy dla unionistów w czasach powstań szkockich. W latach 2009–2020 posiadał spółkę-córkę w Polsce, RBS Bank (Polska) S.A.

Banknoty

[edytuj | edytuj kod]

The Royal Bank of Scotland nadal drukuje swoje banknoty, funty szkockie, wraz z Clydesdale Bank i Bank of Scotland. Obecne wzory banknotów ukazują Archibalda Campbella, księcia Argyll, pierwszego gubernatora banku, na awersie i jako znak wodny, i szkockie zamki na rewersie.

Obecnie w obiegu są następujące banknoty:

Czasami The Royal Bank of Scotland wydaje banknoty upamiętniające ważne wydarzenia, jak np. banknot 20-funtowy z okazji setnych urodzin Królowej matki w 2000 czy też banknot 5-funtowy z okazji ostatniego występu Jacka Nicklausa na polu St Andrews w 2005. Banknoty te są raczej obiektem kolekcjonerskim i rzadko można je spotkać w codziennym użyciu.

Kryzys w 2008 r.

[edytuj | edytuj kod]

Po ogłoszeniu prognozy strat za 2008 r. w wysokości 41 mld funtów i zastąpieniu akcji uprzywilejowanych akcjami zwykłymi przez rząd brytyjski Royal Bank of Scotland stanie się prawie całkowicie własnością państwową[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Wall Street Journal. Polska, 20.01.2009, s. 9.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]