Rugby Europe Championship 2021 – Wikipedia, wolna encyklopedia
- Główny artykuł:
Rugby Europe Championship 2021 – jedyny poziom rozgrywek w ramach sezonu 2020/2021 Rugby Europe International Championships.
Obrońcą tytułu mistrzowskiego była Gruzja[1], która ostatecznie zdołała obronić trofeum, wygrywając rozgrywki po raz czwarty z rzędu[2]. W porównaniu z poprzednią edycją w stawce zabrakło Belgii, która w wyniku rozegranego 29 maja 2021 barażu została zastąpiona przez zwycięzcę Rugby Europe Trophy (drugiego poziomu rozgrywek) – reprezentacja Holandię, debiutującą w Rugby Europe Championship[3]. Z uwagi na nierozgrywanie Rugby Europe Trophy w sezonie 2020/2021, po tym sezonie nie zaplanowano spadków ani awansów[4].
Kalendarz rozgrywek został przesunięty w stosunku do lat poprzednich z uwagi na pandemię COVID-19 i opóźnienie ostatnich rozstrzygnięć sezonu 2019/2020. Rozgrywki zaplanowano początkowo w okresie od marca do listopada 2021 (po zmianach terminarza z sierpnia 2021 ostatni mecz zaplanowano na drugą połowę grudnia[5]). Stanowiły one jednocześnie jeden z etapów kwalifikacji europejskich do Pucharu Świata w Rugby 2023 (o awansie przesądzić miała łączna klasyfikacja tej edycji oraz kolejnej)[6].
Tabela
[edytuj | edytuj kod]Tabela rozgrywek[7]:
Drużyna | Mecze | Wygrane | Remisy | Przegrane | Bilans punktów | Różnica | Punkty dodatkowe | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gruzja | 5 | 5 | 0 | 0 | 153:73 | +80 | 4 | 24 |
2 | Rumunia | 5 | 3 | 0 | 2 | 136:104 | +32 | 2 | 14 |
3 | Portugalia | 5 | 3 | 0 | 2 | 196:139 | +57 | 2 | 14 |
4 | Hiszpania | 5 | 2 | 0 | 3 | 164:109 | +55 | 4 | 12 |
5 | Rosja | 5 | 2 | 0 | 3 | 97:142 | −45 | 1 | 9 |
6 | Holandia | 5 | 0 | 0 | 5 | 73:252 | −179 | 0 | 0 |
Spotkania
[edytuj | edytuj kod]6 marca 2021 15.00 MSK (UTC+3) | Rosja | 18:13 | Rumunia | Stadion „Fiszt”, Soczi Sędzia: Szota Tewzadze |
Punkty: Gajsin 18 (6K) | (6:10) Relacja | Punkty: Vlaicu 8 (pd 2K), Antonescu 5 (P) Moțoc |
6 marca 2021 14.45 WET (UTC±0) | Portugalia | 16:29 | Gruzja | CAR Jamor, Oeiras Widzów: 0 Sędzia: Gianluca Gnecchi |
Punkty: Marques 11 (pd 3K), Marta 5 (P) Appleton | (13:10) Relacja | Punkty: Bregwadze 5 (P), Dżalagonia 5 (P), Mamukaszwili 5 (P), Melikidze 5 (P), Modebadze 5 (P), Matiaszwili 4 (2pd) Kweseladze, Tchilaiszwili |
13 marca 2021 13.00 WET (UTC±0) | Portugalia | 27:28 | Rumunia | CAR Jamor, Oeiras Widzów: 30 Sędzia: Luc Ramos |
Punkty: Marques 12 (3pd 2K), Antunes 5 (P), Portela 5 (P), Storti 5 (P) de Andrade, dos Santos, Tadjer | (17:9) Relacja | Punkty: Vlaicu 9 (3K), Cojocaru 5 (P), Onuțu 5 (P), Savin 5 (P), Melinte 4 (2pd) Căpățână |
14 marca 2021 12.45 CET (UTC+1) | Hiszpania | 19:25 | Gruzja | Estadio Nacional Complutense, Madryt Widzów: 0 Sędzia: Pierre Brousset |
Punkty: Linklater 11 (P 2K), Güemes 8 (pd 2K) | (10:10) Relacja | Punkty: Abżandadze 10 (2pd 2K), Bregwadze 5 (P), Dżalagonia 5 (P), Tabucadze 5 (P) |
20 marca 2021 12.45 MSK (UTC+3) | Rosja | 6:23 | Gruzja | Stadion Kaliningrad, Królewiec Widzów: 9500 Sędzia: Andrea Piardi |
Punkty: Gajsin 6 (2K) | (3:16) Relacja | Punkty: Abżandadze 13 (P pd 2K), Ninaszwili 5 (P), Tabucadze 5 (P) |
20 marca 2021 15.00 EET (UTC+2) | Rumunia | 22:16 | Hiszpania | Stadion Ghencea, Bukareszt Widzów: 50 Sędzia: Nika Amaszukeli |
Punkty: Vlaicu 12 (4K), Căpățână 5 (P), Melinte 5 (P) Cojocaru | (6:6) Relacja | Punkty: Ordas 11 (pd 3K), Rouet 5 (P) Malié, Mora, Rouet Quercy |
27 marca 2021 15.00 WET (UTC±0) | Portugalia | 43:28 | Hiszpania | CAR Jamor, Oeiras Widzów: 0 Sędzia: Ludovic Cayre |
Punkty: Marques 18 (P 5pd K), Fernandes 5 (P), Marta 5 (P), Portela 5 (P), Simões 5 (P), Storti 5 (P) Marques, Madeira | (14:21) Relacja | Punkty: Ordas 13 (P 4pd), Linklater 5 (P), Pinto 5 (P), Rouet 5 (P) Futeu, Malié Perrin |
28 marca 2021 15.00 GET (UTC+4) | Gruzja | 28:17 | Rumunia | Stadion im. Micheila Meschiego, Tbilisi Widzów: 8000 Sędzia: Paulo Duarte |
Punkty: Abżandadze 8 (pd 2K), Gigaszwili 5 (P), Tabucadze 5 (P), Babunaszwili 3 (dg), karne przyłożenie – 7 Mamukaszwili | (13:7) Relacja | Punkty: Căpățână 5 (P), Gorin 5 (P), Vlaicu 5 (pd K), Plai 2 (pd) Savin |
26 czerwca 2021 16.00 GET (UTC+4) | Gruzja | 48:15 | Holandia | Kavkasioni Arena, Telawi Widzów: 700 Sędzia: Alexandru Ionescu |
Punkty: Niniaszwili 15 (3P), Tabucadze 10 (2P), Babunaszwili 6 (3pd), Dżawachia 5 (P), Gogiczaszwili 5 (P), Lobżanidze 5 (P), Abżandadze 2 (pd) | Relacja Relacja Relacja | Punkty: Van Dijk 5 (P), Hop 5 (P), Rademaker 3 (K), Weersma 2 (pd) |
10 lipca 2021 15.00 CEST (UTC+2) | Holandia | 28:61 | Portugalia | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam Widzów: 1600 Sędzia: Aled Evans |
Punkty: Campbell 10 (2P), Weersma 8 (4pd), Wierenga 5 (P), Hop 5 (P) | (7:28) Relacja | Punkty: Storti 25 (5P), Marquès 16 (8pd), Marta 15 (3P), Tadjer 5 (P) |
17 lipca 2021 13.30 MSK (UTC+3) | Rosja | 26:49 | Portugalia | Stadion Niżny Nowogród, Niżny Nowogród Widzów: 5500 Sędzia: Ben Blain |
Punkty: Silienko 10 (2P), Kusznariow 6 (3pd), Gierasimow 5 (P), Syczew 5 (P) Wawilin, Czuraszow | (14:20) Relacja | Punkty: Marquès 17 (4pd 3K), Appleton 5 (P), Granate 5 (P), Lima 5 (P), Simões 5 (P), Portela 5 (P), karne przyłożenie – 7 Madeira, Diniz |
6 listopada 2021 15.00 CET (UTC+1) | Holandia | 8:35 | Rosja | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam Widzów: 2000 Sędzia: Keith Allen |
Punkty: Van der Avoird 5 (P), Weersma 2 (pd) | (0:14) Relacja | Punkty: Gajsin 10 (5pd), Brocas 5 (P), Iwanow 5 (P), Karzanow 5 (P), Morozow 5 (P), Żiwatow 5 (P) Potichanow |
13 listopada 2021 17.30 EST (UTC+2) | Rumunia | 56:15 | Holandia | Stadionul Arcul de Triumf, Bukareszt Widzów: 0 Sędzia: Peter Martin |
Punkty: Melinte 16 (8pd), Dumitru 15 (3P), Cojocaru 10 (2P), Bărdașu 5 (P), Simionescu 5 (P), Vaovasa 5 (P) | (28:10) Relacja | Punkty: Van der Avoird 5 (P), Van Oord 5 (pd K), Bloemen 5 (P) |
14 listopada 2021 12.45 CET (UTC+1) | Hiszpania | 49:12 | Rosja | Estadio Nacional Complutense, Madryt Widzów: 5000 Sędzia: Ben Breakspear |
Punkty: Mora 10 (2P), Güemes 8 (4pd), Ordas 6 (3pd), Gimeno 5 (P), Losada 5 (P), Perrin 5 (P), Pinto 5 (P), Tauli 5 (P) Gimeno | (21:0) Relacja | Punkty: Kononow 5 (P), Uzunow 5 (P), Gajsin 2 (pd) Gallo Morozow |
18 grudnia 2021 14.00 CET (UTC+1) | Holandia | 7:52 | Hiszpania | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam Sędzia: Eoghan Cross |
Punkty: Van der Avoird 5 (P), Mistou 2 (pd) | (7:21) Relacja | Punkty: Rouet 15 (P 5pd), Bell 10 (2P), Van der Berg 5 (P), Gimeno 5 (P), Jorba 5 (P), Minguillon 5 (P), Pinto 5 (P), Munilla 2 (pd) |
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Rugby Europe Championship Round 5 Round Up [online], Rugby Europe, 8 lutego 2021 [dostęp 2021-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2021-06-02] (ang.).
- ↑ Gary Heatly , Teenager Niniashvili stars as Georgia win fourth straight title [online], Rugby Europe, 27 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-04] [zarchiwizowane z adresu 2021-06-28] (ang.).
- ↑ Netherlands reach Rugby Europe Championship for the first time [online], Rugby Europe, 29 maja 2021 [dostęp 2021-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-31] (ang.).
- ↑ Decisions update on Rugby Europe Competitions [online], Rugby Europe, 18 marca 2021 [dostęp 2021-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-27] (ang.).
- ↑ Final Four Matches in Rugby Europe Championship 2021 Confirmed [online], Rugby Europe, 6 sierpnia 2021 [dostęp 2021-12-19] [zarchiwizowane z adresu 2021-08-08] (ang.).
- ↑ 2021 Rugby Europe Championship Fixtures announced [online], Rugby Europe, 12 lutego 2021 [dostęp 2021-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-30] (ang.).
- ↑ Rugby XV: Men's Championship 2021 [online], Rugby Europe [dostęp 2021-08-05] (ang.).