Septoria quercicola – Wikipedia, wolna encyklopedia

Septoria quercicola
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria quercicola

Nazwa systematyczna
Septoria quercicola Sacc.
Michelia 1(no. 2): 174 (1878)

Septoria quercicola Sacc. – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. Grzyb mikroskopijny, saprotrof i pasożyt wielu gatunków dębów. Jest rozprzestrzeniony na całym świecie, na obszarach o klimacie umiarkowanym jest pospolity[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonimy[3]:

  • Septoria quercicola var. macrospora Roum. 1891

Jak dotąd znany jest wyłącznie w postaci bezpłciowej anamorfy[2]. Wiadomo jednak, że teleomorfy w obrębie rodzaju Septoria należą do Mycosphaerella[4].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Rozwija się jako endobiont w tkankach liści dębów. Na liściach dębów powoduje powstawanie plamistości. Plamy mają czerwono-brązową barwę. Ich środkowa część jest ciemniejsza, często widoczne są w niej martwicze tkanki liścia. Na dolnej stronie plam można dostrzec pyknidia o średnicy 50–150 μm. Powstają w nich bezbarwne i nieco zakrzywione konidia o wymiarach 42–49 × 3,6–4,5 μm, zazwyczaj posiadają 2 przegrody, czasami 3 lub 4. W miejscu przegród są zwężone[2].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Nie powoduje obumierania dużych drzew, ale je osłabia. Zagrożone obumarciem mogą być tylko młode, silnie porażone rośliny. Przy dużym nasileniu choroby następuje przedwczesne opadanie liści (defoliacja). Silnie porażone drzewa stają się mniej użyteczne gospodarczo i tracą wartość ozdobną, co ma znaczenie, w przypadku, gdy są uprawiane jako rośliny ozdobne. Chorobę zwalcza się tylko w szkółkach przez opryskiwanie fungicydami. Wykonuje się to wiosną, w trakcie rozwijania się liści[2].

W polskim piśmiennictwie mykologicznym opisano występowanie Septoria quercicola na terenie Polski na dębie bezszypułkowym i dębie szypułkowym[5]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2017-08-26] (ang.).
  2. a b c d Nikica Ogris. Septoria quercicola je poškodovala liste rdečega hrasta v drevesnici Štivan. [dostęp 2017-08-26].
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2016-12-21] (ang.).
  4. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  5. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-75-4

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]