Serwer czasu – Wikipedia, wolna encyklopedia
Serwer czasu – specjalizowany serwer komputerowy pobierający aktualny czas ze źródła referencyjnego i dystrybuujący te informacje do urządzeń końcowych używając sieci komputerowej. Serwery czasu mogą być używane jako serwery lokalne lub internetowe.
Serwery czasu udostępniają precyzyjną informację o aktualnym czasie używając różnych mediów transmisyjnych i różnych protokołów komunikacyjnych.
Jednym z najważniejszych protokołów używanych w synchronizacji czasu[1] w Internecie jest Network Time Protocol (NTP[2]), który pozwala na synchronizację wielu urządzeń do jednego lub wielu serwerów źródłowych zarówno w sieciach lokalnych jak i przez sieci rozległe (Internet). Innym powszechnie stosowanym w sieciach lokalnych i światłowodowych jest Precision Time Protocol (PTP[3][4] IEEE1588). Zapewnia on znacznie większą precyzję synchronizacji czasu urządzeń końcowych. Są to protokoły oparte na sieciach Ethernet.
Serwery czasu najczęściej obsługują też inne rodzaje sygnałów synchronizacji takie jak: IRIG (wiele odmian), SyncE , 1PPS , 10MHz, ToD przez RS232 lub RS485 i wiele innych. Większość serwerów czasu obsługuje te rodzaje sygnałów.
Jako źródło referencyjne wykorzystywane są najczęściej zewnętrzne serwery czasu wyższego poziomu (Stratum 0/1), odbiorniki czasu GNSS, oscylatory rubidowe, oscylatory cezowe, zegary wodorowe. Czasami jako źródło zapasowe używane są odbiorniki DCF77 lub PCSK225.
Opracowanie odpowiednich systemów synchronizacji wraz z serwerami czasu było przedmiotem europejskiego projektu DEMETRA[5][6] realizowanego w ramach "Horizon 2020".
W Polsce, podstawowym źródłem czasu urzędowego jest Główny Urząd Miar[7] - Laboratorium Czasu i Częstotliwości - system e-CzasPL.
Zasada działania
[edytuj | edytuj kod]Serwer przekazuje informację o czasie, wykorzystując różne protokoły. Serwer najczęściej wyposażony jest w wyjścia Ethernet z protokołami NTP, SNTP, PTP (IEEE1588) oraz liczne dodatkowe interfejsy komunikacyjne: RS-232, RS422/RS485, 1PPS , IRIG-B , i inne. Wzorcowy czas pobierany jest bezpośrednio z zegarów atomowych lub za pośrednictwem satelitarnych systemów nawigacyjnych GNSS takich jak GPS, GALILEO, GLONASS, BeiDou . Zaletą serwerów czasu jest możliwość pobierania czasu z wielu źródeł referencyjnych jednocześnie np. GPS, DCF77, PCSK225. Serwer posiada specjalne wewnętrzne systemy synchronizacji i podtrzymywania czasu oparte na wysokiej jakości oscylatorach kwarcowych (np. OCXO, TCXO) lub generatorach rubidowych, opracowanych na wypadek awarii radiowych układów odbiorczych. Serwery dostarczają czas z precyzją lepszą niż 10 ms przez Internet i lepszą niż 100 ns w LAN, a ograniczenie to wynika wyłącznie z możliwości współczesnego, powszechnie dostępnego sprzętu sieciowego. Najnowsze wersje serwerów wyposażane są coraz częściej w Ethernet synchroniczny z obsługą protokołu PTP IEEE1588, oferując w tym standardzie precyzje rzędu części mikrosekund, a w przypadki tzw. znakowania sprzętowego (wymaga specjalnych kart Ethernet) precyzje mogą osiągać nawet poziom nanosekund. Specjalna najnowsza wersja PTP v2.1 udostępnia obecnie profil High Accuracy pozwalający na synchronizację z dokładnością pikosekund.
Serwery czasu mają nadawany specjalny numer Stratum (1-15) oznaczający poziom pracy serwera, który należy rozumieć jako informacje, jak daleko od zegara atomowego znajduje się dany serwer w procesie synchronizacji czasu z użyciem protokołu NTP. Większość dedykowanych serwerów pracuje w poziomie Stratum 1. W Internecie można też spotkać wiele serwerów Stratum 2. Oznaczenia Stratum są zgodne z przyjętą w protokole NTP strukturą poziomów drzewa z wierzchołkiem Stratum 0 wskazującym zegar atomowy. W przypadku synchronizacji z użyciem protokołu PTP serwerom nadaje się atrybut MASTER. Możliwa jest również sytuacja, w której serwer czasu otrzymuje atrybut SLAVE PTP, a co oznacza jego synchronizację pośrednią do innego serwera pracującego w trybie MASTER PTP. Współczesne sieciowe serwery czasu obsługują jednocześnie protokoły NTP i PTP oraz umożliwiają konwersję między nimi.
Zastosowania
[edytuj | edytuj kod]Serwery czasu jako źródło do synchronizacji czasu wielu urządzeń znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Poniżej przedstawiono przykładowe zastosowania, które nie wyczerpują zakresu wszystkich możliwości.
Sieci komputerowe
[edytuj | edytuj kod]Komputery i serwery w sieciach komputerowych powinny być zsynchronizowane ze skalą UTC[8]. Pozwala to na przykład na korelację danych w plikach dzienników, prawidłową pracę usług katalogowych, odpowiednie operacje plikowe w sieciowych systemach plików z wieloma użytkownikami. Zakupy w sklepach internetowych, systemy obsługi przetargów czy składanie dokumentów elektronicznych w obrocie prywatnym oraz publicznym, usługi notariuszy i wiele innych wymagają precyzyjnie zsynchronizowanego czasu poszczególnych elementów.
Sieci telekomunikacyjne
[edytuj | edytuj kod]Sieci telekomunikacyjne, w szczególności sieci bezprzewodowe wymagają dokładnej synchronizacji czasu do poprawnego działania. Wymagania dla sieci 5G sięgają już kilku nanosekund dokładności synchronizacji do skali UTC. Dlatego w tych sieciach stosuje się największe i najbardziej dokładne serwery czasu[9][10].
Przemysł
[edytuj | edytuj kod]W wielu instalacjach i liniach produkcyjnych, szczególnie w obszarze Przemysł 4.0, synchronizacja czasu, a co za tym idzie uzycie precyzyjnych serwerów jest kluczowe dla działania.
Systemy transportowe
[edytuj | edytuj kod]W drogownictwie serwery czasu służą do synchronizacji poszczególnych elementów infrastruktury - przykładem mogą być odcinkowe pomiary prędkości, fotoradary, tablice informacyjne, mierniki natężenia ruch drogowego.
W kolejnictwie kluczowe jest znaczenie synchronizacji czasu w sterowaniu urządzeń infrastruktury kolejowej. Nawet zegary i tablice informacyjne na dworcach kolejowych muszą być zsynchronizowane ze skalą czasu[11]. Problemy z synchronizacją czasu mogą spowodować awarie jak np. w marcu 2022 roku w sieci PKP[12].
Badania naukowe
[edytuj | edytuj kod]W wielu projektach naukowych z zakresu fizyki, geofizyki i pokrewnych niezbędna jest synchronizacja czasu systemów pomiarowych. Tylko przy zachowaniu odpowiedniej precyzji stemplowania wyników pomiarowych można wyciągnąć z danych właściwe korelacje i wnioski. Na potrzeby CERN opracowano system synchronizacji "White Rabbit"[13] zapewniający sub-nanosekundową dokładność synchronizacji na wielkie odległości (z użyciem światłowodów). W geofizyce polski system FOSREM[14] wykorzystuje wbudowany serwer czasu PTP, używający danych GNSS do synchronizacji pomiaru wielu światłowodowych czujników rotacyjnych.
Potrzeba synchronizacji czasu
[edytuj | edytuj kod]Wraz z rozwojem Internetu zwiększa się liczba operacji i transakcji obsługiwanych drogą elektroniczną. Wymusza to konieczność uporządkowania zdarzeń i ich rejestrację zgodną z chronologią czasu. Elektroniczne systemy bilingowe, elektroniczna bankowość, obsługa giełd i sklepów to jedynie wybrane przykłady e-biznesu, w których czas jest krytyczny dla prawidłowego funkcjonowania całych rozwiązań. Niestety współczesne zegary komputerowe nie należą do dobrych mierników czasu i dlatego ich synchronizację coraz częściej powierza się publicznym serwerom czasu dostępnym w Internecie.
Wiele firm i instytucji państwowych korzysta z własnych dedykowanych serwerów czasu. Ma to miejsce najczęściej, gdy stosowana polityka bezpieczeństwa zabrania wewnętrznym sieciom LAN korzystać z dostępu do Internetu. Serwery czasu są również podstawowym źródłem czasu dla procesu elektronicznej autoryzacji i certyfikacji, w tym dla podpisu elektronicznego, elektronicznego lakowania dokumentów oraz ich stemplowania czasem.
Obecnie odnotowuje się największy wzrost znaczenia synchronizacji w informatyce, który postępuje wraz z zaostrzeniem rygoru precyzji. Zjawisko to ściśle wiąże się z trwającą czwartą rewolucją przemysłową, w której cybernetyczna wizja zautomatyzowanej rzeczywistości wymusza pracę wszystkich komunikujących się wzajemnie systemów w tzw. wspólnej domenie czasowej, zapewniającej zgodny czas z bardzo dużą dokładnością. Również inne dziedziny informatyki jak np. Big Data używają obecnie coraz częściej synchronizacji do analizy danych w tzw. domenie częstotliwości. Stabilność częstotliwości zapewniają w takim przypadku również serwery czasu.
Oficjalne serwery NTP dostarczające urzędowy czas UTC(PL) w Polsce
[edytuj | edytuj kod]W Polsce oficjalnym źródłem urzędowego czasu UTC są publiczne serwery NTP Głównego Urzędu Miar[15]. Serwery te są bezpośrednio dołączone łączem 1PPS do zegara atomowego (5071A), którego wskazania są kontrolowane i korygowane do innych wzorców skali czasu atomowego tzw. TA.
Serwery NTP grupy laboratoriów ds. porównań wzorców czasu
[edytuj | edytuj kod]nazwa serwera | adres IP | stratum | źródło |
---|---|---|---|
vega.cbk.poznan.pl | 150.254.190.51 | 1 | atomowy zegar cezowy 5071A CBK w Borówcu k. Poznania[17] |
ntp.itl.waw.pl | 193.110.137.171 | 1 | atomowy zegar cezowy 5071A IŁ-PIB w Warszawie (Miedzeszyn, prawy brzeg Wisły) |
ntp.elpromaelectronics.com | 109.206.205.233 | 1 | rubidowy atomowy wzorzec firmy STANFORD Research, ELPROMA Czosnów k. Warszawy |
zegar.umk.pl | 158.75.5.245 | 1 | Polski Optyczny Zegar Atomowy zlokalizowany w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu i Krajowym Laboratorium FAMO |
Pule serwerów NTP
[edytuj | edytuj kod]Poniższe nazwy wskazują losowo na serwery z puli udostępnionych publicznie serwerów NTP. Adresy IP serwerów zmieniają się co godzinę[18].
Polska
[edytuj | edytuj kod]- 0.pl.pool.ntp.org
- 1.pl.pool.ntp.org
- 2.pl.pool.ntp.org
- 3.pl.pool.ntp.org
Europa
[edytuj | edytuj kod]- 0.europe.pool.ntp.org
- 1.europe.pool.ntp.org
- 2.europe.pool.ntp.org
- 3.europe.pool.ntp.org
Świat
[edytuj | edytuj kod]- 0.pool.ntp.org
- 1.pool.ntp.org
- 2.pool.ntp.org
- 3.pool.ntp.org
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Network Time Protocol (NTP)
- Inter-range instrumentation group time codes (IRIG)
- IEEE 1344
- IEEE 1588
- NMEA 0183
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Podręcznik: Synchronizacja czasu | eSezam [online], esezam.okno.pw.edu.pl [dostęp 2024-10-01] .
- ↑ Welcome to the home of the Network Time Protocol (NTP) Project. [online], NTP: Network Time Protocol [dostęp 2024-09-30] (ang.).
- ↑ IEEE 1588 Precision Time Protocol (PTP) [online], NTP: Network Time Protocol [dostęp 2024-09-30] (ang.).
- ↑ Djalel Chefrour , Evolution of network time synchronization towards nanoseconds accuracy: A survey, „Computer Communications”, 191, 2022, s. 26–35, DOI: 10.1016/j.comcom.2022.04.023, ISSN 0140-3664 [dostęp 2024-09-30] .
- ↑ Demonstrator of EGNSS Services based on Time Reference Architecture | DEMETRA Project | Fact Sheet | H2020 [online], CORDIS | European Commission [dostęp 2024-10-01] (ang.).
- ↑ P. Tavella i inni, The Horizon 2020 DEMETRA project: DEMonstrator of EGNSS services based on Time Reference Architecture, IEEE, czerwiec 2015, s. 98–102, DOI: 10.1109/MetroAeroSpace.2015.7180634, ISBN 978-1-4799-7569-3 [dostęp 2024-10-01] .
- ↑ Główny Urząd Miar - System e-CzasPL
- ↑ m, Synchronizacja czasu dla maszyn wirtualnych z systemem Windows na platformie Azure - Azure Virtual Machines [online], learn.microsoft.com, 24 sierpnia 2024 [dostęp 2024-10-01] (pol.).
- ↑ Orange synchronizuje czas. Wiemy jak i po co [online], www.telepolis.pl, 20 lipca 2022 [dostęp 2024-10-01] (pol.).
- ↑ Czas i synchronizacja w telekomunikacji 5G i Przemyśle 4.0 - Brandsit [online], 3 grudnia 2020 [dostęp 2024-10-01] (pol.).
- ↑ Czas kolei [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-10-01] (pol.).
- ↑ Alstom: Nie było cyberataku. Był nasz błąd [online], www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2024-10-01] (pol.).
- ↑ White Rabbit Official CERN website [online], white-rabbit.web.cern.ch [dostęp 2024-10-01] .
- ↑ FOSREM [online], Elproma [dostęp 2024-10-01] (ang.).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 marca 2004 r. w sprawie sposobów rozpowszechniania sygnałów czasu urzędowego i uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL) (Dz.U. z 2004 r. nr 56, poz. 548)
- ↑ a b Publiczne serwery NTP w Polsce
- ↑ Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec [online], www.cbk.poznan.pl [dostęp 2024-09-30] .
- ↑ pool.ntp.org: How do I setup NTP to use the pool?. pool.ntp.org. [dostęp 2017-04-22].