Skała z Mysim Trawersem – Wikipedia, wolna encyklopedia
Skała z Mysim Trawersem – skała na Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej[1], w obrębie wsi Kroczyce w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce[2]. Znajduje się w grupie wielu skał tego wzniesienia po prawej stronie Turni nad Kaskadami. Pomiędzy tymi skałami jest głęboko wcięta zatoka. Na szczycie Góry Zborów, po prawej stronie Skały z Mysim Trawersem znajduje się mała skała Koguty (Kogut)[1]. Lokalizację tych skał podaje rysunek na tablicy informacyjnej przy wejściu do rezerwatu przyrody Góra Zborów[3].
Zbudowane z wapieni skały Góry Zborów to jeden z bardziej popularnych rejonów wspinaczki skalnej w okolicach Podlesic. Znajdują się w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów, na określonych warunkach dopuszczono jednak na nich wspinaczkę[1]. Skała z Mysim Trawersem ma wysokość 11 m, znajduje się na otwartym terenie, ma ściany połogie, pionowe lub przewieszone z okapami, filarami i zacięciem. Wspinacze poprowadzili na niej 11 dróg wspinaczkowych o trudności od III do VI.3+ w skali Kurtyki. Na części z nich zamontowano stałe punkty asekuracyjne: ringi (r) i stanowiska zjazdowe (st), na pozostałych wspinaczka tradycyjna (trad)[1].
W Skale z Mysim Trawersem znajduje się Schronisko Kazamar w Cyrku[4], a na zacięciu w cyrku skalnym między Skałą z Mysim Trawersem a Turnią nad Kaskadami jest Schronisko w Lewych Kaskadach[5].
- Skały Góry Zborów i Kołoczka
- Turnia nad Kaskadami i Skała z Mysim Trawersem
- Skała z Mysim Trawersem
- Skała z Mysim Trawersem
- Skała z Mysim Trawersem
- Skała z Mysim Trawersem
- Skała z Mysim Trawersem i otwór schroniska
Drogi wspinaczkowe
[edytuj | edytuj kod]- Mysi trawers; VI+, trad, nie wystarczą same ekspresy
- Sedes; IV, trad, nie wystarczą same ekspresy
- Nie tylko dla orłów; VI.3, trad
- Mysi komin; IV+, trad, nie wystarczą same ekspresy
- Filarek Halinki; III, trad, nie wystarczą same ekspresy
- Małe co nieco; VI.4+, 4r
- Miśkówka; VI.3, 4r + st
- Czas odlotów; VI.4, 4r + st
- Wyprawa po mjut; VI.2+, 4r
- Krótki kaszel; VI.1+, 2r, trad, nieasekurowalna
- Petite liberte; VI.3, trad[1].
Piesze szlaki turystyczne
[edytuj | edytuj kod]Obok skały biegną dwa szlaki turystyczne[6].
- Szlak Orlich Gniazd: Góra Janowskiego – Podzamcze – Karlin – Żerkowice – Morsko – Góra Zborów – Zdów-Młyny – Bobolice – Mirów – Niegowa.
- Szlak Rzędkowicki: Mrzygłód – Myszków – Góra Włodowska – Rzędkowickie Skały – Góra Zborów (parking u stóp góry)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e Paweł Haciski , Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2017, ISBN 978-83-947825-0-4 .
- ↑ Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2022-06-19] .
- ↑ Tablica zamontowana przy wejściu do rezerwatu przyrody Góra Zborów.
- ↑ Jerzy Zygmunt , Schronisko Kazamar w Cyrku, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-12-04] .
- ↑ Jerzy Zygmunt , Schronisko Sadek, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-09-12] .
- ↑ Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000, Warszawa: ExpressMap, 2015, ISBN 978-83-88112-71-3 .