Somali – Wikipedia, wolna encyklopedia

Somali
Dawlada Deegaanka Soomaalida Itoobiya, الدولة الاثيوبية المنطقة الصومالية
Region
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Etiopia

Siedziba

Dżidżiga

Kod ISO 3166-2

ET-SO

Powierzchnia

250 000 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


4 329 000

• gęstość

17,3 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Somali (somalijski: Dawlada Deegaanka Soomaalida Itoobiya, arabski: الدولة الاثيوبية المنطقة الصومالية) – region administracyjny we wschodniej Etiopii, obejmujący terytorium zamieszkane przez Somalijczyków (tzw. Ogaden). Region graniczy z Dżibuti na północy, Kenią na południu, Somalią na wschodzie i południu oraz z regionem Oromia na zachodzie. Stolicą regionu jest Dżidżiga.

Region liczy 4 329 000 mieszkańców (2005 r.) i zajmuje powierzchnię 250 000 km².

Głównym zajęciem ludności jest pasterstwo. Na niewielką skalę uprawia się także: kukurydzę i sorgo. Zajęcie ludności daje też handel.

W regionie Somali przeważa teren równinny. Temperatura sięga tutaj od 32 do 40 °C, średnia opadów wynosi od 300 do 500 mm.

Historia regionu

[edytuj | edytuj kod]

Region Somali został utworzone w wyniku reformy administracyjnej w 1995 i objął większą część dawnej prowincji Hararghe.

 Osobny artykuł: Rebelia w Ogadenie.

Ludność regionu nadal dąży do połączenia z Somalią. W 2007 doszło do konfrontacji pomiędzy wojskami rządowymi a Narodowym Frontem Wyzwolenia Ogadenu (ONLF). Reakcja armii etiopskiej była spowodowana atakiem bojówkarzy ONLF w kwietniu 2007, podczas którego zabili oni 7 chińskich i 65 etiopskich pracowników chińskiego pola naftowego. Etiopia została oskarżona przez organizacje międzynarodowe (m.in. Human Rights Watch) o łamanie praw człowieka i liczne nadużycia podczas działań antyterrorystycznych[1]. Premier Meles Zenawi zaprzeczył jakoby takie wydarzenia miały miejsce.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]