Steppenwolf – Wikipedia, wolna encyklopedia

Steppenwolf
Ilustracja
Steppenwolf (1971)
Rok założenia

1967, 1974, 1980

Rok rozwiązania

1972, 1976, 2018

Pochodzenie

 Kanada
(Toronto)  Stany Zjednoczone
(Los Angeles)

Gatunek

rock psychodeliczny, rock and roll, hard rock, blues rock

Strona internetowa

Steppenwolfamerykańsko-kanadyjska grupa rockowa, założona w roku 1967 w Los Angeles, przez wokalistę i gitarzystę Johna Kaya.

Nazwa zaczerpnięta została od tytułu powieści Hermanna Hesse – „Wilk stepowy” (1927).

Grupa kojarzona bywa z hippisami oraz subkulturą rockersów – m.in. za sprawą przeboju „Born to Be Wild”, który stanowi jeden z najgłośniejszych hymnów rozsławiających wolność, żywiołowe życie i Harleya.

Dwa utwory zespołu: „Magic Carpet Ride” oraz „Rock Me”, wykorzystano w filmie, komedii Candy (reż. Christian Marquand, 1968).

Na ścieżce dźwiękowej filmu Easy Rider (reż. Dennis Hopper, 1969) także znajdują się utwory zespołu: „Born To Be Wild” oraz „The Pusher”.

Utwór: „Magic Carpet Ride”, został też użyty w filmie science fiction Star Trek: Pierwszy kontakt (reż. Jonathan Frakes, 1996) gdzie stanowi on tło muzyczne do pierwszego w dziejach ludzkości lotu kosmicznego z prędkością światła.

Inne utwory zespołu, to: „Monster”, „Draft Resister”, „Snowblind Friend”, „Who Needs Ya?”, „Jupiter’s Child”, „Screaming Night Hog”, „Power Play”, „Hey Lawdy Mama”, „Move Over”.

W latach 80. John Kay odszedł z zespołu, by rozpocząć karierę solową. Powrócił doń, gdy ta się nie udała. Od tego momentu zespół nazywa się John Kay & The Steppenwolf, inny jest też charakter granej muzyki. Częste niegdyś folkowe wstawki zastąpiono mocnym, elektrycznym brzmieniem typowym dla rocka lat 80. i 90.

Notabene postać Johna Kaya sama w sobie jest ciekawa; urodzony w 1944 w Tylży w Prusach Wschodnich (jako Joachim Fritz Krauledat), emigrował w 2 połowie lat czterdziestych poprzez Niemcy do Kanady, a następnie do Kalifornii (USA). Blisko związany z Jimim Hendriksem i Janis Joplin, uporał się z ówczesnym trendem do zażywania narkotyków. Cierpi na genetyczną achromatopsję i nadwrażliwość na światło dlatego często nosił ciemne okulary.

Skład

[edytuj | edytuj kod]

Ostatni skład

[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie

[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]