Strój ludowy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Strój ludowyubiór wyrażający tożsamość z odniesieniem do regionu geograficznego lub okresu w historii; może też odnosić się do statusu socjalnego, małżeńskiego lub religijnego. Najczęściej spotykany w dwóch odmianach: codziennej i odświętnej.

W rejonach, w których globalny styl ubierania stał się normą, stroje tradycyjne bywają noszone podczas świąt lub uroczystości, mając za zadanie podkreślić dziedzictwo regionu, tradycje kulturowe lub wyrażać dumę z pochodzenia.

Współcześnie istnieją kraje (regiony), gdzie noszenie ich jest wymagane przez prawo. W Bhutanie stroje typu gho i kera dla mężczyzn oraz kira i toego dla kobiet są obowiązkowe dla wszystkich obywateli bez względu na tło kulturowe[1]. W Arabii Saudyjskiej kobiety podczas przebywania w miejscach publicznych muszą mieć na sobie tradycyjną wersję hidżabu[2].

Polskie stroje ludowe używane były przez większą część polskich grup etnograficznych. Źródła historyczne odnośnie strojów w ludowych pojawiają się dopiero w XIX i początku XX wieku, co ma związek z rozpoczęciem tworzenia ich szkiców przez elity, wynalezieniem fotografii i powstaniu pierwszych muzeów. W okresie międzywojennym strój ludowy w miastach traktowany był jako odzież odświętna, nie będąc wykorzystywanym do codziennego użytku, zachowując swoją dawną rolę na wsi. Wygląd jego uzależniony jest od regionu Polski, z którego pochodzi. Wpływało na to wiele czynników, m.in. warunki klimatyczne, typ gospodarki oraz stosunki społeczno-gospodarcze. Inspiracje do tworzenia strojów czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich czy z mundurów wojskowych. W historii wpływ na ich wygląd miała również moda europejska z okresu baroku i renesansu. Ilość ozdób i dodatków do stroju zależne były od zamożności grup etnograficznych, a także od upodobań indywidualnych[3].


Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. RAOnline Bhutan: Bhutanese Traditional Dresses - National Dress Gho, Kira & Rachu [online], www.raonline.ch [dostęp 2017-11-26].
  2. Why do women in Saudi Arabia wear the Abaya?. [dostęp 2008-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-18)].
  3. Mariola Książek, Projekty dydaktyczne współfinansowane z UE prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, „MATERIAŁY BUDOWLANE”, 1 (12), 2015, s. 15–17, DOI10.15199/33.2015.12.03, ISSN 0137-2971 [dostęp 2019-12-17].