Tamas – Wikipedia, wolna encyklopedia

Tamas (lub guna tamas, dewanagari तमोगुण, transkrypcja tamoguna) – guna, siła ignorancji, jest przeciwieństwem guny dobroci - sattwa guny. W gunie dobroci, przez kultywowanie wiedzy, można zrozumieć prawdziwą postać rzeczy, natomiast guna ignorancji jest jej całkowitym zaprzeczeniem. Wszystko cokolwiek robi osoba w gunie ignorancji, nie jest dobre ani dla niej samej, ani dla innych.

Cytaty

[edytuj | edytuj kod]
Rezultat pobożnego działania jest czysty i jest w gunie dobroci. Działanie w gunie pasji kończy się niedolą, natomiast głupota jest rezultatem czynu spełnionego w ignorancji. 
Z guny dobroci rozwija się prawdziwa wiedza, guna pasji rozwija chciwość. Guna ignorancji natomiast prowadzi do głupoty, szaleństwa i ułudy. 
Kiedy guna ignorancji wzrasta przejawia się szaleństwo, ułuda, bierność i ciemnota. 

A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada: Bhagavad Gita As It Is: Complete Edition. Bhaktivedanta Book Trust. ISBN 0-89213-123-3.

Osoba, która mogąc całkowicie zaspokoić swoje potrzeby mlekiem, pragnie zabić krowę, znajduje się w najciemniejszej ignorancji. Zabijanie krów jest czynem ignorancji najgorszego rodzaju. (gobhih prinita-matsaram).[1] 

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Bhagavad-Gita 14:16

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rygweda 9.4.64