Teleks – Wikipedia, wolna encyklopedia
Teleks (również telex; ang. Teleprinter Exchange Service) – usługa telegraficzna, polegająca na przesyłaniu wiadomości w postaci alfanumerycznej, z repertuarem znaków określonym alfabetem telegraficznym[1]. Teleksami (TELegraph EXchange) były nazywane również urządzenia wykonujące najpierw wybieranie impulsowe, podobnie jak w telefonach tarczowych, w celu komutacji łączy, a następnie wysyłanie danych przy zastosowaniu kodowania ITA2. Usługi teleksowe są realizowane automatycznie w wyspecjalizowanej sieci telegraficznej o konfiguracji podobnej do sieci telefonicznej. Wyposażenie końcowe (terminal) abonentów tej usługi stanowi dalekopis. Numerem kierunkowym do Polski w tej sieci jest numer 63 (TDC=63, TNIC=PL)[2].
Charakter tej usługi pozwalał na realizację funkcji takich jak przesyłanie dokumentów czy dostęp do baz danych, które później stały się domeną usług teleinformatycznych.
Obecnie usługi te praktycznie zanikły z rynku ze względu na ich ograniczoną funkcjonalność. W Polsce od 9 lutego 2007 r. usługi teleksowe nie są już świadczone przez żadnego z operatorów telekomunikacyjnych[3].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ teleks, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2022-11-14] .
- ↑ List of Telex Destination Codes (TDC) and Telex Network Identification Codes (TNIC). „ITU Operational Bulletin”. No. 693, s. 9, 1999-06-01. International Telecomunication Union. (ang.).
- ↑ Michał Płociński: Symbol minionej epoki. Rzeczpospolita, 2012-02-08. [dostęp 2013-07-14]. (pol.).