Upasani Maharadż – Wikipedia, wolna encyklopedia

Upasani Maharadż
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 maja 1870
Satana

Data i miejsce śmierci

24 grudnia 1941
Ahmednagar

Upasani Maharadż (ur. 15 maja 1870 w Satanie, zm. 24 grudnia 1941) – indyjski święty, guru, uważany przez swoich zwolenników za satguru. Mieszkał w miejscowości Sakori, w stanie Maharashtra. Był najsłynniejszym uczniem Sai Baby z Shirdi oraz jednym z pięciu "mistrzów doskonałych" sławnego duchowego nauczyciela – Mehera Baby.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Upasani Maharadż urodził się w hinduistycznej rodzinie bramińskiej we wsi Satana, w Indiach, w dystrykcie Nashik. Jego ojcem był Govind Shastri, a jego matką Rukhmini Shastri. Po ukończeniu kariery jako lekarz ajurwedyjski i po trzech małżeństwach zaczął słyszeć dziwny, przeszkadzający głos. Ten głos, oraz inne trudności, sprawiły, że wyruszył w duchowe poszukiwania i spotkał swego guru - Sai Babę z Shirdi. Zlecił mu on życie w położonej 3 mile dalej miejscowości Sakori, w świątyni boga Khandoby, gdzie mieszkał przez wiele lat w towarzystwie węży i skorpionów, kontynuując swój tapas.

Upasani Maharadż nauczał, że istnieją trzy zasady moralne, sprawiające, że życie staje się życiem w pełnym tego słowa znaczeniu:[1]

  • Nie sprawiaj innym kłopotów.
  • Pomagaj innym, nawet jeżeli robisz to za cenę cierpienia.
  • Bądź zadowolony, pozwalając sprawom toczyć się swoim torem.
Portret z Pune

Meher Baba

[edytuj | edytuj kod]

Upasani Maharadż był drugim głównym nauczycielem Mehera Baby, którego nazywał Adi-Shakti. Gdy Shirdi Sai Baba przyprowadził do niego, dojrzewającego do duchowej misji, Mehera Babę, pierwsze co zrobił Upasani, to podniósł kamień i rzucił w jego stronę, raniąc go w czoło. Zapoczątkowało to kolejny etap rozwoju Merwana. (Poprzedni etap rozpoczęła Hazrat Babadżan pocałunkiem w czoło). Przebywał z nim w latach 1914–1921 w Sakori. Spotkał się z nim również na dwa miesiące przed swoją śmiercią[2].

Mahatma Gandhi

[edytuj | edytuj kod]

Upasani znany jest ze swoich wypowiedzi dotyczących seksualności. Gandiego zaszokował, gdy obnażywszy się przed nim rzekł: „Możesz być wielkim człowiekiem, ale jakie to ma dla mnie znaczenie?”[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Talks of Shri Sadguru Upasni Maharaj. 1950
  2. [http://www.beezone.com/MeherBaba/upasni_and_meher_october_1.htm The Biography of the Avatar of the Age Meher Baba Volune Seven & Volume Eight 1940-1945].
  3. Jacek Sieradzan: Szaleństwo w religiach świata. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Wanda, 2005, s. 379. ISBN 83-89448-16-5.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Anne Bancroft: Współcześni mistycy i mędrcy. Warszawa: JACEK SANTORSKI & CO, 2002. ISBN 83-88875-41-8.