Gibasów Wierch – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gibasów Wierch
Ilustracja
Widok na Wielki Gibasów Groń z okolic Chatki pod Potrójną
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

890 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gibasów Wierch”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gibasów Wierch”
Ziemia49°45′10″N 19°23′17″E/49,752778 19,388056

Gibasów Wierch, Wielki Gibasów Groń (890 m) – szczyt w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym (a dokładniej w jego części zwanej Pasmem Łysiny)[1].

Jest zwornikiem dla trzech grzbietów: w kierunku zachodnim biegnie przez Gibasowe Siodło grzbiet do Gibasówki (841 m), w północno-wschodnim do Madohory (873 m), zaś w południowym przez przełęcz Czarny Dział grzbiet Góry Pietraszowej (Pietrasowa, 814 m). Grzbietem Góry Pietraszowej oraz przez szczyt Wielkiego Gibasów Gronia biegnie dział wodny między zlewnią Soły i Skawy. Stoki Wielkiego Gibasów Gronia opadają do trzech dolin: południowo-zachodnie do doliny Młyńszczanki, północne do doliny potoku Kocierzanka, południowo-wschodnie do doliny Krzywego Potoku. Dwa pierwsze są w zlewni Soły, ostatni w zlewni Skawy[2][3].

Wierzchołek – kiedyś lesisty – został ogołocony z drzew, przez co nabrał walorów widokowych[1]. Obecnie jednak znów zarasta lasem. Na zachodnim stoku Wielkiego Gibasów Gronia położona jest polana Gibasy wraz ze znajdującą się tu Chatką Gibasówka[4].

Południowo-wschodnim stokiem Gibasów Wierchu (na obrzeżu polany) biegnie granica między wsiami Kocoń i Ślemień w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ślemień[1].

Nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowa ludność obydwa szczyty położone po wschodniej i zachodniej stronie polany i osiedla Gibasy nazywała Gibasowymi Groniami. Ze względu na rozwój turystyki istniała konieczność ich odróżnienia. Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach w 1981 r. postanowiła im nadać nowe nazwy. Szczyt po zachodniej stronie Gibasów otrzymał nazwę Mały Gibasów Groń, a szczyt po wschodniej stronie Wielki Gibasów Groń[4]. Ta ostatnia nazwa jest także na mapie Compassu[2], ale na mapie Geoportalu, bazującej na państwowym rejestrze nazw geograficznych szczyt ten ma nazwę Gibasów Wierch[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny zielony Kocierz RychwałdzkiŁysinaPrzełęcz PłonnaKucówkiCzarne Działy – Gibasówka – Gibasów Wierch – Przełęcz pod Madohorą – Madohora – rozstaje Anuli – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – SuworyKrzeszów

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2024-02-22].
  2. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000, Kraków: Compass, 2014, s. 2, ISBN 978-83-7605-329-5.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna [online] [dostęp 2024-02-22].
  4. a b Aleksy Siemionow, Ziemia Wadowicka. Monografia turystyczno-krajoznawcza, Wadowice: Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK „Ziemia Wadowicka” w Wadowicach, 1984, s. 404.
Panorama widokowa z Wielkiego Gibasów Gronia
Panorama widokowa z Wielkiego Gibasów Gronia