Zbrązowienie wewnętrzne jabłek – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zbrązowienie wewnętrzne jabłek[1]nieinfekcyjna (fizjologiczna) choroba jabłek[1].

Jest to choroba z grupy tzw. chorób przechowalniczych, często nazywana rozpadem chłodniczym. Jej objawy pojawiają się dopiero podczas przechowywania jabłek w chłodni. Ich skórka zmienia barwę na brązowoszarą, a miąższ brązowieje, staje się miękki i mączysty[2].

Objawy chorobowe najwcześniej pojawiają się u odmian wrażliwych na niską temperaturę, np. 'Boskoop', 'Koksa Pomarańczowa', 'Jonatan'. Jabłka tych odmian powinno się przechowywać w temperaturze nie niższej od 3 oC. Znaczenie ma też tempo schładzania – powinno być wolne[2].

Objawy zbrązowienia wewnętrznego jabłek są podobne do zbrunatnienia przygniezdnego. Choroba pojawia się po dłuższym okresie przechowywania i często trudno jest ustalić jej przyczynę, często też występuje łącznie z innymi chorobami fizjologicznymi. Stąd też wskazane jest rejestrowanie historii jabłek trafiających do przechowalni: stopnia ich dojrzałości, warunków panujących w okresie zbioru i przed zbiorem, temperatury owoców i powietrza w przechowalni oraz tempa schładzania i składu gazowego[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. a b Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.
  3. Wojciech Górka, Choroby fizjologiczne jabłek – Cz. II. Choroby związane z warunkami przechowywania, „Informator sadowniczy”, styczeń 2011 [dostęp 2022-09-21].