Zbrunatnienie przygniezdne jabłek – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zbrunatnienie przygniezdne jabłek – nieinfekcyjna choroba jabłek[1].

Chorobę powoduje nadmierne gromadzenie się dwutlenku węgla w tkankach owoców. Objawia się to brunatnieniem miąższu zaczynającym się wokół gniazd nasiennych i stopniowo rozszerzającym się. Zazwyczaj następuje to po 3–4 miesiącach ich przechowywania. Jabłka takie nie nadają się do jedzenia[2].

Rozwojowi choroby sprzyja zimne lato i następująca po nim ciepła jesień z niewielką ilością opadów. Do nasilenia choroby przyczynia się także inne czynniki: późny zbiór owoców, zbyt mała dawka nawozów fosforowych i długie przechowywanie, zbyt niska temperatura przechowalni (w okolicach 0 °C) i zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w przechowalni. Można zapobiegać chorobie poprzez:

  • zbiór owoców w odpowiednim terminie
  • utrzymywanie w przechowalni niskiej zawartości dwutlenku węgla (poniżej 1,5%)
  • unikanie długiego przechowywania owoców
  • zapewnienie owocom w przechowalni niskiej temperatury, jednak nie niższej niż 1–2 °C[2].
  • opryskiwanie jabłoni wapnem. Jedną z przyczyn choroby jest zbyt mała ilość wapnia. Opryskiwanie należy zacząć w połowie czerwca, gdy zawiązki owocowe mają wielkość orzecha włoskiego[3].

Objawy zbrunatnienia przygniezdnego jabłek są podobne do zbrązowienia wewnętrznego. Choroba pojawia się po dłuższym okresie przechowywania i często trudno jest ustalić jej przyczynę, często też występuje łącznie z innymi chorobami fizjologicznymi. Stąd też wskazane jest rejestrowanie historii jabłek trafiających do przechowalni: stopnia ich dojrzałości, warunków panujących w okresie zbioru i przed zbiorem, temperatury owoców i powietrza w przechowalni oraz tempa schładzania i składu gazowego[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. a b Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.
  3. Paweł Wójcik, Wapń w owocach drzew ziarnkowych i pestkowych, „Hasło Ogrodnicze” (5), 2006 [dostęp 2022-07-08].
  4. Wojciech Górka, Choroby fizjologiczne jabłek – Cz. II. Choroby związane z warunkami przechowywania, „Informator sadowniczy”, styczeń 2011 [dostęp 2022-09-21].