Zwójka siewkóweczka – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zwójka siewkóweczka
Argyrotaenia ljungiana
(Thunberg, 1797)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Rodzina

zwójkowate

Podrodzina

Tortricinae

Plemię

Archipini

Rodzaj

Argyrotaenia

Gatunek

zwójka siewkóweczka

Synonimy
  • Tortrix ljungiana Thunberg, 1797
  • Argyrotaenia pulchellana
  • Eulia pulchellana Haworth
  • Argyrotaenia pulchellana (Haworth)
  • Eulia politana Hübner
  • Argyrotaenia politna (Hübner)

Zwójka siewkóweczka, zwójka kiełkóweczka (Argyrotaenia ljungiana) – gatunek motyla z rodziny zwójkowatych.

Motyl o rozpiętości 12–13 mm. Przednie skrzydła popielatoszare, na obrzeżach żółtawe, a w nasadzie brunatnoczerwone. Wierzchołek skrzydła i poprzeczna przepaska w części środkowej w brunatnoczerwone plamki. Druga para skrzydeł brunatnoszara, na wierzchołku jaśniejsza[1]. Samiec ma narządy rozrodcze o stosunkowo długim i zagiętym edeagusie z licznymi cierniami w wezyce, niewielkiej i silnie pośrodku przewężonej zawieszkę, cienkim sakulusie, bardzo długim i na końcu zaokrąglonym unkusie, zredukowanych wyrostkach towarzyszących oraz szerokiej, wydłużonej i na szczycie zaokrąglonej walwie. Samicę charakteryzuje: delikatna sterygma z długimi bocznymi ramionami, dość krótki przewód torebki z delikatnym sklerytem w tylnej części wlotu do niego, duże i wydłużone znamię oraz słaba sklerotyzacja w przedniej części torebki. Wargi pokładełka są u niej stosunkowo szerokie[2].

Gąsienica długości do 8 mm[1], zielona, pokryta białymi brodawkami, głowa brunatnozielona[1][2], a tarczka karkowa brunatna[2].

Biologia i ekologia

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce występują dwa pokolenia. Pierwsze pokolenie roi się w początkach maja, drugie na przełomie czerwca i lipca[1].

Pierwsze pokolenie żeruje przede wszystkim na liściach różnych bylin, drugie pokolenie żeruje na wierzchołkowych igłach siewek. Przepoczwarczenie występuje pomiędzy splecionymi igłami. Zimują poczwarki[1].

Spotykana w przydomowych ogrodach i na szkółkach leśnych[1].

Znaczenie gospodarcze

[edytuj | edytuj kod]

W leśnictwie powoduje znaczne obniżenie udatności. Zaatakowane siewki mają wykształcone już pączki, tracą najczęściej jednak wszystkie igły co znacznie osłabia roślinę i opóźnia jej wiosenny rozwój[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Andrzej Szujecki: Entomologia leśna. Wyd. 2. T. II. Wydawnictwo SGGW, 1998. ISBN 83-00-02893-5.
  2. a b c Józef Razowski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVII Motyle – Lepidoptera, zeszyt 41b. Zwójkówki – Tortricidae. Wstęp oraz podrodziny Tortricinae i Sparganothinae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1969, s. 30-31.