Campionatul European de Handbal Feminin pentru Junioare din 2017
Campionatul European de Handbal Feminin U17 din 2017 | |
Sport | handbal |
Țară/regiune | Slovacia |
Organizator | Federația Europeană de Handbal |
Stadioane | 2 săli din Michalovce: Chemkostav Aréna (1.200 locuri) Mestská Športová Hala (1.500 locuri) |
---|---|
Data începerii | 10 august 2017 |
Data sfârșitului | 20 august 2017 |
Participanți | 16 (dintr-o confederație) |
Câștigătorul trofeului | Germania |
Locul doi | Norvegia |
Locul trei | Ungaria |
Meciuri | 54 |
Goluri | 2.560 (47,4 pe meci) |
Golgheter | Zoe Sprengers (53 goluri) |
Asistență totală | 16815 (311 pe meci) |
Televizări | ehfTV |
Jucătoarea competiției | Aimée von Pereira |
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Handbal Feminin U17 din 2019 | |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Handbal Feminin U17 din 2015 | |
actualizat pe 20 august 2017 | |
Modifică date / text |
Campionatul European de Handbal Feminin U17 din 2017 a fost a XIII-a ediție a turneului organizat de Federația Europeană de Handbal (EHF) și s-a desfășurat în Slovacia, între 10 și 20 august 2017.[1] Începând cu ediția din 2017 a fost introdus un nou sistem, care prevede trei turnee finale separate: turneul principal din Slovacia, la care au luat parte 16 echipe cel mai bine clasate din punct de vedere al coeficienților EHF, și alte două turnee grupate sub titulatura Campionatul Feminin EURO U17, organizate în Lituania[2] și Macedonia,[3] la care au luat parte 20 de echipe cel mai slab clasate din punct de vedere al coeficienților EHF, câte 10 în fiecare turneu.
Selecția gazdelor
[modificare | modificare sursă]Pe 18 martie 2016, membrii Comitetului Executiv al EHF întruniți la Bordeaux, în Franța, au anunțat că, urmare a unor inspecții satisfăcătoare, Slovacia a primit dreptul de a organiza ediția din 2017 a Campionatului European U17.[4]
Sălile
[modificare | modificare sursă]Două săli din orașul Michalovce au găzduit toate partidele care se dispută la turneul final:[4]
- Chemkostav Aréna (1.200 de locuri)[5]
- Mestská Športová Hala (1.500 de locuri)
Echipe calificate
[modificare | modificare sursă]Pentru stabilirea echipelor calificate la turneul final au fost luați în calcul coeficienții EHF, calculați pe baza performanțelor selecționatelor naționale la toate întrecerile europene de junioare și tineret organizate începând cu Campionatul U17 din 2007 și terminând cu Campionatul U19 din 2015.[6]
Țara | Calificate ca și | Data obținerii calificării | Apariții anterioare în competiție1 |
---|---|---|---|
Slovacia | Țară gazdă | 18 martie 2016 | 81994, 1999, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (
Danemarca | Conform coeficienților EHF | 111992, 1994, 1997, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Franța | Conform coeficienților EHF | 71992, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Norvegia | Conform coeficienților EHF | 91992, 1994, 1997, 1999, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Rusia | Conform coeficienților EHF | 121992, 1994, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Spania | Conform coeficienților EHF | 101992, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Ungaria | Conform coeficienților EHF | 111992, 1994, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Țările de Jos | Conform coeficienților EHF | 72001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Suedia | Conform coeficienților EHF | 71992, 1999, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Croația | Conform coeficienților EHF | 91994, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Germania | Conform coeficienților EHF | 101992, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
România | Conform coeficienților EHF | 121992, 1994, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Serbia | Conform coeficienților EHF | 42003, 2005, 2007, 2009) | (|
Austria | Conform coeficienților EHF | 61992, 1994, 1997, 2005, 2007, 2011) | (|
Cehia | Conform coeficienților EHF | 101994, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) | (|
Muntenegru | Conform coeficienților EHF | 22007, 2013) | (
- 1 Bold indică echipa campioană din acel an.
- 2 Italic indică echipa gazdă din acel an.
Distribuția
[modificare | modificare sursă]Selecționatele naționale calificate la turneul final au fost distribuite în patru urne de câte patru echipe. Distribuția în urne a avut la bază coeficienții valorici ai EHF: urna 1 a fost alcătuită din cele mai bune echipe, în timp ce urna a 4-a a fost formată din echipele cu cei mai slabi coeficienți EHF. Din urne, echipele au fost plasate prin tragere la sorți în patru grupe preliminare de câte patru echipe, fiecare grupă cuprinzând câte o echipă din fiecare urnă. După extragerea echipelor din urnele 1, 2 și 3, țara gazdă, Slovacia, a avut dreptul de a-și alege grupa în care să joace.[7]
Distribuția în urnele valorice a fost următoarea:[7]
Urna 1 | Urna a 2-a | Urna a 3-a | Urna a 4-a |
---|---|---|---|
Danemarca Franța Norvegia Rusia | Spania Ungaria Țările de Jos Suedia | Croația Germania România Serbia | Austria Cehia Muntenegru Slovacia |
Grupele preliminare
[modificare | modificare sursă]Selecționatele naționale au fost trase la sorți în patru grupe preliminare de câte patru echipe. Tragerea la sorți a avut loc în Viena, Austria, pe 27 septembrie 2016, de la ora locală 11:15, și a fost transmisă în direct pe canalul YouTube al EHF.[7]
Echipele clasate pe primele două locuri în fiecare grupă au avansat în grupele principale. Echipele clasate pe locurile trei și patru au jucat în grupele intermediare.
Echipele calificate în Grupele Principale | |
Echipele retrogradate în Grupele Intermediare |
Calendarul de mai jos respectă ora de vară EET:
Grupa A
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germania | 3 | 3 | 0 | 0 | 78 | 51 | +27 | 6 |
Rusia | 3 | 2 | 0 | 1 | 76 | 71 | +5 | 4 |
Țările de Jos | 3 | 1 | 0 | 2 | 90 | 96 | −6 | 2 |
Austria | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 92 | −26 | 0 |
10 august 2017 14:30 | Rusia | 15 - 19 | Germania | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Braseth, Sundet |
Maslova 5 | (6-5) | von Pereira 7 | ||
2× 3× | Cronică | 8× 2× |
10 august 2017 16:30 | Țările de Jos | 35 - 33 | Austria | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 250 Arbitri: Smailagić, Smailagić |
Sprengers 15 | (12-13) | Marksteiner 11 | ||
3× 3× | Cronică | 2× 2× |
11 august 2017 14:30 | Austria | 23 - 29 | Rusia | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Stokes, Bartlett |
Dramac 5 | (13-12) | Mihailicenko 7 | ||
1× 2× | Cronică | 1× 3× |
11 august 2017 16:30 | Germania | 31 - 26 | Țările de Jos | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Braseth, Sundet |
Bleckmann 6 | (16-12) | Sprengers 11 | ||
3× 3× | Cronică | 4× 3× |
13 august 2017 14:30 | Rusia | 32 - 29 | Țările de Jos | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 300 Arbitri: Budzák, Záhradník |
Mihailicenko 11 | (18-15) | Sprengers 11 | ||
8× 2× | Cronică | 4× 3× |
13 august 2017 16:30 | Germania | 28 - 10 | Austria | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Hatipoğlu, Şimşek |
von Pereira 5 | (17-4) | 10 jucătoare 1 | ||
2× 3× | Cronică | 1× 3× |
Grupa B
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ungaria | 3 | 3 | 0 | 0 | 83 | 71 | +12 | 6 |
Danemarca | 3 | 2 | 0 | 1 | 71 | 64 | +7 | 4 |
Muntenegru | 3 | 1 | 0 | 2 | 59 | 69 | −10 | 2 |
Croația | 3 | 0 | 0 | 3 | 58 | 67 | −9 | 0 |
10 august 2017 18:30 | Danemarca | 22 - 20 | Croația | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Sa, Sa |
Steffensen 8 | (11-12) | Franušić 7 | ||
2× 2× | Cronică | 2× 3× |
10 august 2017 20:30 | Ungaria | 30 - 23 | Muntenegru | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Budzák, Záhradník |
Borgyos, Schatzl 5 | (16-8) | Knežević 8 | ||
4× 3× | Cronică | 5× 3× |
11 august 2017 18:30 | Muntenegru | 13 - 22 | Danemarca | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Buțkevici, Buțkevici |
Knežević 6 | (8-8) | Hansen, Steffensen 5 | ||
6× 3× | Cronică | 3× 3× |
11 august 2017 20:30 | Croația | 21 - 22 | Ungaria | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 250 Arbitri: Hatipoğlu, Şimşek |
Petika 8 | (10-12) | Pál 7 | ||
5× 3× | Cronică | 6× 3× |
13 august 2017 18:30 | Danemarca | 27 - 31 | Ungaria | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 250 Arbitri: Lidacka, Lesiak |
Hansen 8 | (15-16) | Pál 11 | ||
4× 2× | Cronică | 3× 3× |
13 august 2017 20:30 | Croația | 17 - 23 | Muntenegru | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Smailagić, Smailagić |
Malec 4 | (8-10) | Knežević, Vukčević 5 | ||
5× 3× | Cronică | 7× 3× |
Grupa C
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
România | 3 | 2 | 1 | 0 | 77 | 71 | +6 | 5 |
Franța | 3 | 1 | 1 | 1 | 70 | 68 | +2 | 3 |
Suedia | 3 | 1 | 1 | 1 | 67 | 66 | +1 | 3 |
Cehia | 3 | 0 | 1 | 2 | 65 | 74 | −9 | 1 |
10 august 2017 14:30 | Franța | 23 - 26 | România | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 100 Arbitri: Korja, Metsämäki |
Leblevec 5 | (10-11) | Popa 7 | ||
4× 2× | Cronică | 1× 2× |
10 august 2017 16:30 | Suedia | 23 - 19 | Cehia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 250 Arbitri: Lidacka, Lesiak |
Dano 7 | (9-9) | Hubová 5 | ||
3× 3× | Cronică | 5× 2× |
11 august 2017 14:30 | Cehia | 19 - 24 | Franța | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 100 Arbitri: Sa, Sa |
Franková, Šmrhová 3 | (8-12) | Moore 8 | ||
6× 1× 1× | Cronică | 3× 1× |
11 august 2017 16:30 | România | 24 - 21 | Suedia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 275 Arbitri: Duplîi, Kaverina |
Popa 9 | (8-14) | Dahlberg 6 | ||
3× 3× | Cronică | 3× 3× |
13 august 2017 14:30 | Franța | 23 - 23 | Suedia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 250 Arbitri: Stokes, Bartlett |
Foppa 9 | (12-11) | Dano 8 | ||
4× 3× | Cronică | 4× 2× |
13 august 2017 16:30 | România | 27 - 27 | Cehia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 500 Arbitri: Sa, Sa |
Ilie 7 | (15-16) | Franková, Vavroušková 5 | ||
3× 2× | Cronică | 3× 3× |
Grupa D
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norvegia | 3 | 2 | 0 | 1 | 73 | 66 | +7 | 4 |
Spania | 3 | 2 | 0 | 1 | 86 | 73 | +13 | 4 |
Slovacia | 3 | 1 | 1 | 1 | 68 | 77 | −9 | 3 |
Serbia | 3 | 0 | 1 | 2 | 55 | 66 | −11 | 1 |
10 august 2017 18:30 | Spania | 36 - 25 | Slovacia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 700 Arbitri: Duplîi, Kaverina |
Sobrepera Casol 7 | (20-12) | Popovcová 9 | ||
2× 3× | Cronică | 3× 3× |
10 august 2017 20:30 | Norvegia | 23 - 16 | Serbia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Stokes, Bartlett |
Nordvang, Novak 5 | (12-8) | Jovović, Lazić, Stošić 3 | ||
3× 2× | Cronică | 2× 2× |
11 august 2017 18:30 | Slovacia | 25 - 23 | Norvegia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 1.000 Arbitri: Lidacka, Lesiak |
Lanczová 13 | (9-13) | Arnesen, Svele 6 | ||
4× 3× | Cronică | 2× 2× |
11 august 2017 20:30 | Serbia | 21 - 25 | Spania | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 550 Arbitri: Korja, Metsämäki |
Bogunović 5 | (13-11) | Sobrepera Casol 12 | ||
7× 2× 1× | Cronică | 2× 1× |
13 august 2017 18:30 | Serbia | 18 - 18 | Slovacia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 1.600 Arbitri: Buțkevici, Buțkevici |
Jovović 6 | (9-9) | Lanczová 6 | ||
7× 3× 1× | Cronică | 3× 3× |
13 august 2017 20:30 | Norvegia | 27 - 25 | Spania | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 300 Arbitri: Duplîi, Kaverina |
Arnesen, Nordvang, Svele 4 | (15-12) | Valles Becerra 6 | ||
4× 2× | Cronică | 1× 2× |
Grupele intermediare
[modificare | modificare sursă]Selecționatele naționale clasate pe ultimele două locuri în grupele preliminare au fost distribuite în două grupe intermediare: grupa I1, în care au jucat echipele din grupele preliminare A și B, respectiv grupa I2, în care au jucat echipele din grupele C și D. Formațiile au intrat în grupele intermediare păstrându-și punctele și golaverajul rezultate în urma meciurilor directe din grupele principale.
Calendarul de mai jos respectă ora de vară EET:
Grupa I1
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Țările de Jos | 3 | 3 | 0 | 0 | 87 | 78 | +9 | 6 |
Muntenegru | 3 | 2 | 0 | 1 | 63 | 59 | +4 | 4 |
Austria | 3 | 1 | 0 | 2 | 84 | 83 | +1 | 2 |
Croația | 3 | 0 | 0 | 3 | 70 | 84 | −14 | 0 |
15 august 2017 14:30 | Austria | 29 - 23 | Croația | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Braseth, Sundet |
Failmayer 6 | (13-13) | Guskić, Miholić 5 | ||
3× 3× | Cronică | 3× 2× |
15 august 2017 16:30 | Țările de Jos | 20 - 15 | Muntenegru | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 100 Arbitri: Korja, Metsämäki |
Sprengers 8 | (10-9) | Radović 6 | ||
2× 2× | Cronică | 7× 3× |
16 august 2017 14:30 | Croația | 30 - 32 | Țările de Jos | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Buțkevici, Buțkevici |
Malec 8 | (17-14) | Krullaars 7 | ||
6× 3× | Cronică | 4× 3× |
16 august 2017 16:30 | Muntenegru | 25 - 22 | Austria | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Hatipoğlu, Şimşek |
Raičević 6 | (10-12) | Neidhart 6 | ||
8× 2× | Cronică | 2× 3× |
Grupa I2
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Suedia | 3 | 3 | 0 | 0 | 69 | 56 | +13 | 6 |
Slovacia | 3 | 1 | 1 | 1 | 61 | 62 | −1 | 3 |
Cehia | 3 | 1 | 0 | 2 | 58 | 64 | −6 | 2 |
Serbia | 3 | 0 | 1 | 2 | 53 | 59 | −6 | 1 |
15 august 2017 14:30 | Cehia | 21 - 20 | Serbia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Duplîi, Kaverina |
Ševčíková, Vavroušková 5 | (11-8) | Jovović, Stošić 5 | ||
6× 3× 1× | Cronică | 3× 3× |
15 august 2017 16:30 | Suedia | 26 - 22 | Slovacia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 500 Arbitri: Hatipoğlu, Şimşek |
Andersson 10 | (11-14) | Popovcová 7 | ||
2× 2× | Cronică | 2× 3× |
16 august 2017 14:30 | Serbia | 15 - 20 | Suedia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Sa, Sa |
Jovović 5 | (7-11) | Dano 10 | ||
5× 2× 1× | Cronică | 3× 3× |
16 august 2017 16:30 | Slovacia | 21 - 18 | Cehia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 500 Arbitri: Korja, Metsämäki |
Popovcová 8 | (10-13) | Franková, Vavroušková 4 | ||
4× 3× | Cronică | 5× 2× |
Grupele principale
[modificare | modificare sursă]Selecționatele naționale clasate pe primele două locuri în cele patru grupe preliminare au avansat în două grupe principale: grupa M1, în care au jucat echipele din grupele preliminare A și B, respectiv grupa M2, în care au jucat echipele din grupele C și D. Formațiile calificate au intrat în grupele principale păstrându-și punctele și golaverajul rezultate în urma meciurilor directe din grupele principale.
Echipele calificate în semifinale |
Calendarul de mai jos respectă ora de vară EET:
Grupa M1
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ungaria | 3 | 2 | 1 | 0 | 81 | 71 | +10 | 5 |
Germania | 3 | 2 | 1 | 0 | 64 | 58 | +6 | 5 |
Danemarca | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 68 | −2 | 2 |
Rusia | 3 | 0 | 0 | 3 | 51 | 65 | −14 | 0 |
15 august 2017 18:30 | Rusia | 17 - 21 | Danemarca | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Stokes, Bartlett |
Sinelnikova 5 | (9-11) | Møller 5 | ||
4× 3× | Cronică | 2× 2× |
15 august 2017 20:30 | Germania | 25 - 25 | Ungaria | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Budzák, Záhradník |
von Pereira 9 | (13-12) | Pál 7 | ||
5× 3× | Cronică | 5× 2× 1× |
16 august 2017 18:30 | Danemarca | 18 - 20 | Germania | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Smailagić, Smailagić |
Steffensen 10 | (7-12) | Bleckmann, von Pereira 6 | ||
4× 2× | Cronică | 4× 2× |
16 august 2017 20:30 | Ungaria | 25 - 19 | Rusia | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Braseth, Sundet |
Kácsor 7 | (11-9) | Mihailicenko 5 | ||
5× 3× | Cronică | 6× 3× |
Grupa M2
[modificare | modificare sursă]Echipa | M | V | E | Î | GM | GP | G | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Franța | 3 | 2 | 0 | 1 | 78 | 69 | +9 | 4 |
Norvegia | 3 | 2 | 0 | 1 | 73 | 74 | −1 | 4 |
Spania | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 79 | −5 | 2 |
România | 3 | 1 | 0 | 2 | 72 | 75 | −3 | 2 |
15 august 2017 18:30 | Franța | 29 - 24 | Spania | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 300 Arbitri: Buțkevici, Buțkevici |
Foppa 14 | (14-8) | Sobrepera Casol 8 | ||
5× 3× | Cronică | 2× 3× |
15 august 2017 20:30 | România | 23 - 27 | Norvegia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Smailagić, Smailagić |
Popa 8 | (11-10) | Arnesen 6 | ||
4× 3× | Cronică | 2× 3× |
16 august 2017 18:30 | Spania | 25 - 23 | România | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 300 Arbitri: Lidacka, Lesiak |
Sobrepera Casol 5 | (14-14) | Târșoagă 6 | ||
3× | Cronică | 5× 2× |
15 august 2017 20:30 | Norvegia | 19 - 26 | Franța | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 350 Arbitri: Budzák, Záhradník |
Kjølholdt 5 | (10-14) | Jacques, Lachaize 5 | ||
3× 3× | Cronică | 5× 2× |
Meciurile pentru locurile 13–16
[modificare | modificare sursă]Schemă
[modificare | modificare sursă]Meciurile pentru locurile 13-16 | Meciul pentru locul 13 | ||||||
18 august – 13:30 | |||||||
Austria | 23 | ||||||
Serbia | 22 | ||||||
19 august – 16:00 | |||||||
Austria | 27 | ||||||
Croația | 34 | ||||||
Meciul pentru locul 15 | |||||||
18 august – 16:00 | 19 august – 13:30 | ||||||
Cehia | 22 | Serbia | 17 | ||||
Croația | 26 | Cehia | 27 |
18 august 2017 13:30 | Austria | 23 - 22 | Serbia | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 50 Arbitri: Lidacka, Lesiak |
Neidhart 6 | (15-10) | Jovović 7 | ||
3× 2× | Cronică | 3× 2× |
18 august 2017 16:00 | Cehia | 22 - 26 | Croația | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 180 Arbitri: Smailagić, Smailagić |
Smetková 5 | (11-13) | Franušić, Petika 6 | ||
4× 2× | Cronică | 6× 3× 1× |
Meciul pentru locul 15
[modificare | modificare sursă]19 august 2017 13:30 | Serbia | 17 - 27 | Cehia | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 40 Arbitri: Korja, Metsämäki |
Stošić 4 | (9-16) | Vavroušková 5 | ||
2× 1× | Cronică | 2× 2× |
Meciul pentru locul 13
[modificare | modificare sursă]19 august 2017 16:00 | Austria | 27 - 34 | Croația | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 220 Arbitri: Budzák, Záhradník |
Kofler 7 | (13-16) | Guskić 8 | ||
4× 3× | Cronică | 6× 3× |
Meciurile pentru locurile 9–12
[modificare | modificare sursă]Schemă
[modificare | modificare sursă]Meciurile pentru locurile 9-12 | Meciul pentru locul 9 | ||||||
18 august – 18:30 | |||||||
Țările de Jos | 26 | ||||||
Slovacia | 24 | ||||||
19 august – 21:00 | |||||||
Țările de Jos | 20 | ||||||
Suedia | 31 | ||||||
Meciul pentru locul 11 | |||||||
18 august – 21:00 | 19 august – 18:30 | ||||||
Suedia | 28 | Slovacia | 20 | ||||
Muntenegru | 19 | Muntenegru | 22 |
18 august 2017 18:30 | Țările de Jos | 26 - 24 | Slovacia | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 500 Arbitri: Sa, Sa |
Krullaars 10 | (13-12) | Lanczová, Popovcová 6 | ||
4× 3× | Cronică | 2× 3× |
18 august 2017 21:00 | Suedia | 28 - 19 | Muntenegru | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Buțkevici, Buțkevici |
Dano 11 | (16-10) | Radović 5 | ||
3× 3× | Cronică | 5× 2× 1× |
Meciul pentru locul 11
[modificare | modificare sursă]19 august 2017 18:30 | Slovacia | 20 - 22 | Muntenegru | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 400 Arbitri: Stokes, Bartlett |
Popovcová 5 | (11-13) | Godeč 10 | ||
5× 1× | Cronică | 4× 3× |
Meciul pentru locul 9
[modificare | modificare sursă]19 august 2017 21:00 | Țările de Jos | 20 - 31 | Suedia | Mestská Športová Hala, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Hatipoğlu, Şimşek |
de Jong, Krullaars 3 | (11-15) | Dahlström 10 | ||
2× 2× | Cronică | 5× 3× |
Meciurile pentru locurile 5–8
[modificare | modificare sursă]Schemă
[modificare | modificare sursă]Meciurile pentru locurile 5-8 | Meciul pentru locul 5 | ||||||
18 august – 13:30 | |||||||
Danemarca | 30 | ||||||
România | 29 | ||||||
20 august – 13:30 | |||||||
Danemarca | 24 | ||||||
Rusia | 32 | ||||||
Meciul pentru locul 7 | |||||||
18 august – 16:00 | 20 august – 11:00 | ||||||
Spania | 27 | România | 30 | ||||
Rusia | 28 | Spania | 25 |
18 august 2017 13:30 | Danemarca | 30 - 29 (Prel.) | România | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 300 Arbitri: Braseth, Sundet |
Hansen 8 | (12-15) | Popa 6 | ||
2× 2× | Cronică | 3× 3× | ||
FT: 26-26 Prel.: 4-3 |
18 august 2017 16:00 | Spania | 27 - 28 | Rusia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Korja, Metsämäki |
Vallina Guerra 6 | (12-17) | Mihailicenko 7 | ||
1× 2× 1× | Cronică | 4× 2× |
Meciul pentru locul 7
[modificare | modificare sursă]20 august 2017 11:00 | România | 30 - 25 | Spania | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Duplîi, Kaverina |
Popa 6 | (15-13) | Valles Becerra 5 | ||
7× 2× | Cronică | 3× 3× |
Meciul pentru locul 5
[modificare | modificare sursă]20 august 2017 13:30 | Danemarca | 24 - 32 | Rusia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 200 Arbitri: Buțkevici, Buțkevici |
Madsen, Wierzba 4 | (14-19) | Izmailova 7 | ||
1× 3× | Cronică | 2× 2× |
Semifinalele și finala
[modificare | modificare sursă]Schemă
[modificare | modificare sursă]Semifinalele | Finala | ||||||
18 august – 18:30 | |||||||
Ungaria | 21 | ||||||
Norvegia | 26 | ||||||
20 august – 18:30 | |||||||
Norvegia | 18 | ||||||
Germania | 23 | ||||||
Meciul pentru locul 3 | |||||||
18 august – 21:00 | 20 august – 16:00 | ||||||
Franța | 21 | Ungaria | 32 | ||||
Germania | 27 | Franța | 18 |
Semifinalele
[modificare | modificare sursă]18 august 2017 18:30 | Ungaria | 21 - 26 | Norvegia | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 150 Arbitri: Stokes, Bartlett |
Arany 4 | (13-14) | Kjølholdt 8 | ||
2× 2× | Cronică | 1× 3× |
18 august 2017 21:00 | Franța | 21 - 27 | Germania | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 400 Arbitri: Budzák, Záhradník |
di Rocco 7 | (10-13) | von Pereira 6 | ||
3× 3× | Cronică | 5× 2× |
Meciul pentru locul 3
[modificare | modificare sursă]20 august 2017 16:00 | Ungaria | 32 - 18 | Franța | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 700 Arbitri: Braseth, Sundet |
Pál 6 | (13-9) | Foppa 5 | ||
2× 2× | Cronică | 4× 3× |
Finala
[modificare | modificare sursă]20 august 2017 18:30 | Norvegia | 18 - 23 | Germania | Chemkostav Aréna, Michalovce Asistență: 1.600 Arbitri: Lidacka, Lesiak |
Novak 4 | (12-9) | Scheib 6 | ||
5× 2× | Cronică | 2× |
Clasament și statistici
[modificare | modificare sursă]Clasamentul final
[modificare | modificare sursă]Conform paginii oficiale a EHF:[8]
Calificate la CM U18 din 2018 | Germania | Calificate la CE U19 din 2019 | |
Norvegia | |||
Ungaria | |||
4 | Franța | ||
5 | Rusia | ||
6 | Danemarca | ||
7 | România | ||
8 | Spania | ||
9 | Suedia | ||
10 | Țările de Jos | ||
11 |