Svenska mästerskapen i friidrott inomhus 2016 |
|
Svenska inomhusmästerskapen i friidrott 2016 var uppdelat i
Tävlingen var det 51:a svenska inomhusmästerskapet.
Gren | Guld | Silver | Brons |
60 meter[1] | Odain Rose | IFK Umeå | 6,62 | Tom Kling Baptiste | Huddinge AIS | 6,70 | Austin Hamilton | Malmö AI | 6,72 |
200 meter[1] | Johan Wissman | Hässelby SK | 21,35 | Felix Svensson | Mölndals AIK | 21,89 | Alexander Lesser | Ullevi FK | 21,96 |
400 meter[1] | Joel Groth | Bollnäs FIK | 47,88 | Felix Francois | Örgryte IS | 48,09 | Martin Astner | Ullevi FK | 48,93 |
800 meter[1] | Andreas Kramer | Sävedalens AIK | 1:51,48 | Emil Blomberg | Hässelby SK | 1:52,40 | Johan Svensson | Spårvägens FK | 1:52,49 |
1 500 meter[1] | Nacerddine Hallil | Hässelby SK | 3:59,59 | Leo Magnusson | Sävedalens AIK | 4:00,36 | Alexander Nilsson | Mölndals AIK | 4:00,74 |
3 000 meter[1] | Staffan Ek | Huddinge AIS | 8:04,10 | Nasir Dawoud | Eskilstuna FI | 8:07,71 | Olle Walleräng | Spårvägens FK | 8:07,85 |
60 meter häck[1] | Amir Shaker | Hammarby IF | 7,77 | Anton Levin | Malmö AI | 7,83 | Alexander Brorsson | Atleticum Växjö SK | 7,92 |
4 x 200 meter[1][a] | Ullevi FK | Adam Denguir, Alexander Lesser, Adam Danielsson, Martin Astner | 1:27,03 | Malmö AI | Viktor Bondesson, Anton Levin, Emmanuel Dawlson, Dennis Karanda | 1:27,62 | - | - | - |
Höjdhopp[1] | Emil Svensson | Örgryte IS | 2,20 | Mehdi Alkhatib | Hammarby IF | 2,14 | Philip Frifelt Lundqvist | IF Göta | 2,12 |
Stavhopp[1] | Carl Sténson | Hellas FK | 5,27 | Erik Thorstensson | Spårvägens FK | 5,27 | Rasmus Carlsson | KFUM Örebro | 5,17 |
Längdhopp[1] | Michel Tornéus | Hammarby IF | 7,85 | Thobias Nilsson Montler | Malmö AI | 7,73 | Johan Taléus | Eskilstuna FI | 7,44 |
Tresteg[1] | Erik Ehrlin | Hammarby IF | 15,77 | Moteba Mohamed | Hässelby SK | 15,54 | Daniel Lennartsson | Örgryte IS | 15,13 |
Kula[1] | Leif Arrhenius | Spårvägens FK | 19,46 | Daniel Ståhl | Spårvägens FK | 18,55 | Jonas Meyer | Örgryte IS | 17,98 |
Viktkastning[1] | Oscar Vestlund | IF Göta Karlstad | 19,83 | Robert Alneroth | Gefle IF | 19,68 | Kristoffer Fagerlund | Ullevi FK | 18,90 |
Sjukamp[2] | Fredrik Samuelsson | Hässelby SK | 5 622 | Fredrick Ekholm | Huddinge AIS | 5 308 | Rasmus Carlsson | KFUM Örebro | 5 273 |
Gren | Guld | Silver | Brons |
60 meter[1] | Susanna Kallur | Falu IK | 7,34 | Elin Östlund | KFUM Örebro | 7,53 | Isabelle Eurenius | Spårvägens FK | 7,58 |
200 meter[1] | Irene Ekelund | Malmö AI | 24,09 | Pernilla Nilsson | Malmö AI | 24,41 | Gladys Bamane | Spårvägens FK | 24,73 |
400 meter[1] | Moa Hjelmer | Spårvägens FK | 55,01 | Josefin Magnusson | Malmö AI | 55,04 | Frida Persson | Hammarby IF | 55,27 |
800 meter[1] | Anna Silvander | IFK Lidingö | 2:05,96 | Madeleine Björlin-Delmar | IFK Göteborg | 2:10,77 | Elin Moraiti | Hässelby SK | 2:12,02 |
1 500 meter[1] | Linn Nilsson | Hälle IF | 4:27,82 | Yolanda Ngarambe | Turebergs FK | 4:28,73 | Charlotta Fougberg | Ullevi FK | 4:28,85 |
3 000 meter[1] | Sarah Lahti | Hässelby SK | 9:12,79 | Linn Nilsson | Hälle IF | 9:14,33 | Charlotta Fougberg | Ullevi FK | 9:19,48 |
60 meter häck[1] | Elin Westerlund | Spårvägens FK | 8,27 | Maja Rogemyr | IF Göta Karlstad | 8,33 | Adriana Janic | Malmö AI | 8,48 |
4 x 200 meter[1] | Malmö AI | Pernilla Nilsson, Pernilla Tornemark, Linnea Killander, Josefin Magnusson | 1:37,99 | Ullevi FK | Denise Eriksson, Matilda Hellqvist, Estelle Montler, Ebba Svantesson | 1:39,06 | Hässelby SK | Caroline Larsson, Elin Moraiti, Sofia Johnsson, Jessica Östlund | 1:44,16 |
Höjdhopp[1] | Sofie Skoog | IF Göta Karlstad | 1,87 | Lisa Engman | Kils AIK | 1,85 | Ellen Ekholm | Ullevi FK | 1,79 |
Stavhopp[1] | Michaela Meijer | Örgryte IS | 4,46 | Elienor Werner | Hässelby SK | 4,25 | Hanna Jansson | Ullevi FK | 3,88 |
Längdhopp[1] | Erica Jarder | Spårvägens FK | 6,35 | Malin Marmbrandt | Västerås FK | 6,20 | Lisa Linnell | Atleticum Växjö SK | 6,14 |
Tresteg[1] | Fanny Ernestam | KFUM Örebro | 13,15 | Malin Marmbrandt | Västerås FK | 13,15 | Madeleine Nilsson | Gefle IF | 12,85 |
Kula[1] | Fanny Roos | Atleticum Växjö SK | 16,93 | Sara Lennman | Katrineholms SK | 14,85 | Maria Nilsson | IK Orient | 14,31 |
Viktkastning[1] | Ida Storm | Hässelby SK | 22,29 | Tracey Andersson | Ullevi FK | 20,12 | Marinda Petersson | Malmö AI | 18,90 |
Femkamp[2] | Bianca Salming | Täby IS | 4 143 | Elin Westerlund | Spårvägens FK | 3 879 | Tine Bach Ejlersen | Aarhus 1900 AM | 3 812 |
- ^ Endast två lag fullföljde