Skytte vid olympiska sommarspelen 2004 – Wikipedia
Skytte | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 14–22 augusti | ||
Nationer | 106 | ||
Deltagare | 390 | ||
Grenar | 17 | ||
Anläggning | Markopoulo Olympic Shooting Centre | ||
| |||
|
Tävlingarna i skytte vid olympiska sommarspelen 2004 hölls i Markopoulo Olympic Shooting Centre mellan den 14 och 24 augusti 2004. Programmet var detsamma som vid olympiska spelen 2000 med totalt 17 grenar.[1]
Medaljfördelning
[redigera | redigera wikitext]Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina | 4 | 2 | 3 | 9 |
2 | Ryssland | 3 | 4 | 3 | 10 |
3 | Tyskland | 2 | 1 | 0 | 3 |
USA | 2 | 1 | 0 | 3 | |
5 | Italien | 1 | 2 | 0 | 3 |
6 | Australien | 1 | 0 | 1 | 2 |
Bulgarien | 1 | 0 | 1 | 2 | |
8 | Ungern | 1 | 0 | 0 | 1 |
Ukraina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Förenade Arabemiraten | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Sydkorea | 0 | 2 | 1 | 3 |
12 | Tjeckien | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Finland | 0 | 1 | 0 | 1 |
Indien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Serbien och Montenegro | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Spanien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Azerbajdzjan | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Österrike | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belarus | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kuba | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nordkorea | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovakien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 17 | 17 | 17 | 51 |
Medaljörer
[redigera | redigera wikitext]Damer
[redigera | redigera wikitext]Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m gevär tre positioner | Ljubov Galkina Ryssland | Valentina Turisini Italien | Wang Chengyi Kina |
10 m luftgevär | Du Li Kina | Ljubov Galkina Ryssland | Kateřina Emmons Tjeckien |
25 m pistol | Mariya Grozdeva Bulgarien | Lenka Marušková Tjeckien | İradə Aşumova Azerbajdzjan |
10 m luftpistol | Olena Kostevitj Ukraina | Jasna Šekarić Serbien och Montenegro | Mariya Grozdeva Bulgarien |
Trap | Suzanne Balogh Australien | María Quintanal Spanien | Lee Bo-Na Sydkorea |
Dubbeltrap | Kim Rhode USA | Lee Bo-Na Sydkorea | Gao E Kina |
Skeet | Diána Igaly Ungern | Wei Ning Kina | Zemfira Meftachetdinova Azerbajdzjan |
Herrar
[redigera | redigera wikitext]Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m gevär tre positioner | Jia Zhanbo Kina | Michael Anti USA | Christian Planer Österrike |
50 m gevär liggande | Matthew Emmons USA | Christian Lusch Tyskland | Sergej Martynov Belarus |
10 m luftgevär | Zhu Qinan Kina | Li Jie Kina | Jozef Gönci Slovakien |
50 m pistol | Mikhail Nestrujev Ryssland | Jin Jong-oh Sydkorea | Kim Jong-Su Nordkorea |
25 m snabbpistol | Ralf Schumann Tyskland | Sergej Poljakov Ryssland | Sergej Alifirenko Ryssland |
10 m luftpistol | Wang Yifu Kina | Mikhail Nestrujev Ryssland | Vladimir Isakov Ryssland |
Trap | Aleksej Alipov Ryssland | Giovanni Pellielo Italien | Adam Vella Australien |
Dubbeltrap | Ahmed Al Maktoum Förenade Arabemiraten | Rajyavardhan Rathore Indien | Wang Zheng Kina |
Skeet | Andrea Benelli Italien | Marko Kemppainen Finland | Juan Miguel Rodríguez Kuba |
10 m rörligt mål | Manfred Kurzer Tyskland | Aleksandr Blinov Ryssland | Dmitrij Lykin Ryssland |
Referenser
[redigera | redigera wikitext]- ^ Shooting at the 2004 Athina Summer Games Arkiverad 2 december 2008 hämtat från the Wayback Machine.. Sports Reference. Läst 11 juni 2015.
|
|