Ілан Шор — Вікіпедія

Ілан Шор
рум. Ilan Șor
Народився6 березня 1987(1987-03-06) (37 років)
Тель-Авів-Яфо, Ізраїль
ГромадянствоМолдова Молдова, Ізраїль Ізраїль, Росія Росія
Національністьєвреї
Місце проживанняРосія
Діяльністьполітик, бізнесмен, fixer, бізнес-олігарх, підприємець
Знання мовросійська і румунська
ПосадаЧлен Парламенту Молдовиd[1], Член Парламенту Молдовиd[2], mayor of Orheid і голова
ПартіяШор (партія)
Конфесіяюдаїзм
БатькоMiron Shord
У шлюбі зЖасмін
Сайтilanshor.com

Ілан Шор — молдовський проросійський[3] політик, бізнесмен, колишній голова забороненої в Молдові партії «Шор»[4][5]. З 1 липня 2015 по 19 квітня 2019 року — примар міста Оргіїв, з 9 березня 2019 — депутат Парламенту Молдови. Власник футбольного клубу Мілсамі, член Ради з адміністрування Кишинівського аеропорту. Одружений зі співачкою Жасмін. Оголошений у міжнародний розшук у справі про вкрадений мільярд.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився в місті Тель-Авіві у 1987 році в сім'ї молдовського бізнесмена Мирона Шора, який емігрував до Ізраїлю у 1970-х. На початку 1990-х років сім'я повернулася до Молдови.

В Молдові займався підприємницькою та політичною діяльністю[6][7].

21 червня 2017 року Ілана Шора було засуджено Кишинівським судом до 7 років і 6 місяців позбавлення волі, з відбуванням покарання в напівзакритій пенітенціарній установі, у справі про «крадіжку мільярда доларів» з банківської системи Республіки Молдова. Вирок було оскаржено, і доки справа розглядалася в апеляційній інстанції, Шор був поміщений під судовий контроль, але після зміни влади в 2019 році він втік за кордон[8] та до 6 листопада 2023 року переховувався в Ізраїлі[9].

26 жовтня 2022 року Міністерство фінансів США запровадило санкції проти Ілана Шора через його зв'язки з російським урядом[10][11]. 9 грудня 2022 року потрапив під санкції Великої Британії[12].

13 квітня 2023 року Шора заочно засудили до 15 років в'язниці за відмивання грошей[13]. Також суд заборонив Шору обіймати посади в банківській системі впродовж п'яти років та здійснив конфіскацію його активів на користь держави[14][15][16].

Політика

[ред. | ред. код]

2022 року, після російського вторгнення в Україну, партія «Шор» почала взаємодіяти з російською владою, депутати відвідали Москву та налагодили міжпартійні контакти. Після цього партія організовувала протестну діяльність проти уряду президента Молдови Маї Санду[17].

19 червня 2023 року, згідно повідомлення Радіо Свобода, Конституційний суд Молдови визнав проросійську партію «Шор» «неконституційною» та розпустив її[4][5].

15 травня 2024 року Міністерство юстиції Молдови звернулося до суду з проханням заборонити на шість місяців діяльність проросійської партії «Шанс», афілійованої з Іланом Шором. «Шанс» виник після того, як Конституційний суд Молдови визнав неконституційним інший політичний проєкт Шора, однойменну політичну партію, і заборонив її діяльність через зв'язки з Росією[18]. Башкан Гагаузії Євгенія Гуцул, за даними США, є учасницею злочинного угруповання Шора, за що на неї було накладено американські санкції[19].

Корупція

[ред. | ред. код]

У 2015 році Шора заарештували за звинуваченням у відмиванні і незаконному привласненні коштів. За даними слідства, Шору зміг легалізувати $335 млн із викраденого $1 млрд[20].

У червні 2015 року, перебуваючи під домашнім арештом, він зареєструвався як кандидат на посаду мера Оргеєва (п'ятого за величиною населеного пункту Молдови). Був випущений з-під арешту для участі у виборчій кампанії. Виграв вибори в першому турі, після чого прокурори не стали повертати щодо Шора запобіжні заходи. У жовтні 2015 року Шор здійснив «явку з повинною» у Національний центр боротьби з корупцією (НЦБК), на 10 сторінках виклавши прокурорам історію «корупційних дій» з боку колишнього прем'єр-міністра Влада Філата. За його словами, за надання різних послуг і сприяння бізнесу Шора, Філат отримав від нього за кілька років близько 250 мільйонів доларів. На підставі свідчень Шора Філат був засуджений до дев'яти років позбавлення волі. Влад Філат спільні справи з Іланом Шором заперечував[21].

У 2023 році депутат Нестеровський, який діяв в інтересах злочинного угрупування Шора, завербував для створення нової проєвропейської партії колишню депутатку (входила до парламенту з 2019 до 2021 р.) Аріну Спатару. Спатару зв'язалася з молдовськими спецслужбами, повідомивши про фінансову пропозицію з боку Шора в обмін на створення підконтрольної йому проєвропейської партії. За словами Спатару, у приватній бесіді Шор зізнався їй, що гроші на фінансування підконтрольних йому партій надходять із Росії. Політичний аналітик Віктор Чобану вважає, що «для Росії на тлі відсутності успіхів у війні проти України важливо здобути геополітичну перемогу невійськовим методом у Молдові», і в цьому їм має допомогти Ілан Шор[22].

У 2023 році, після розгляду справи Апеляційною палатою Кишинева, Єврокомісія назвала вирок лідеру проросійської молдовської партії «Шор» Ілану Шору важливим кроком для правосуддя і боротьби з корупцією в Молдові[23].

Майя Санду назвала політичну партію «Шор» партією, що створена з корупції і для корупції[24].

Партія соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ) стверджує, що екс-депутат-утікач Ілан Шор масово підкупав її членів, використовуючи «партію-клон» Renaștere («Відродження»), яка з'явилася в полі зору громадськості після вступу до неї кількох депутатів-соціалістів у травні 2023 року[25].

Ілан Шор перебуває під санкціями ЄС, Швейцарії та США за спроби дестабілізувати ситуацію в країні[26].

Розслідування та зв'язки з Росією

[ред. | ред. код]

RISE Moldova, партнер OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), повідомляє, що інвестиційну програму олігарха Ілана Шора, який втік до Росії від тюремного терміну в Молдові, фінансував Віктор Гуцуляк, колишній працівник молдовських правоохоронних органів та підозрюваний у відмиванні грошей в інтересах організованого злочинного угрупування. Наразі проживає у Москві. У серпні 2023 року, напередодні загальних виборів, Ілан Шор повідомив, що запускає програму «Молдовське село», в рамках якої за наступні три роки кожна примерія отримає по 20 мільйонів леїв (близько 1,1 мільйона доларів) через його фонд Visul meu («Моя мрія»). За місяць кілька примерій підписали спонсорські контракти, але не з фондом Шора, а з 61-річним громадянином Ізраїлю Ігалом Шведом. Служба інформації та безпеки (СІБ) з'ясувала, що гроші Шведа надійшли з Росії, а сам він має російський паспорт. За даними СІБ, 2021 року в поле зору Служби із запобігання та боротьби з відмиванням грошей потрапив Віктор Гуцуляк, від якого отримав кошти Швед. Раніше Гуцуляк працював у правоохоронних органах Молдови, а нині живе в РФ. Відомо, що Гуцуляк відмивав кошти в інтересах злочинного угрупування під керівництвом Ілана Шора: на його рахунок надійшло 166 мільйонів рублів (приблизно два мільйони євро) від Анастасії Дронової, причетної до «російських олігархічних груп, пов'язаних із високопосадовцями в Москві». За даними RISE Moldova, після арешту коштів Шведа, Ілан Шор став використовувати для виведення грошей у Молдову кур'єрів, які перевозять готівку[27].

Згідно з розслідуванням Washington Post, 2020 року ФСБ почала співпрацювати з партією «Шор». Політтехнологи купували передплачені SIM-карти для одноразових телефонів, рекомендували партії стерти якомога більше інформації про «негативне минуле» політика (WP припускає, що йдеться про судимість Шора) і спробувати відбілити його імідж в інтернеті. Також вони радили пропонувати журналістам «винагороду» за видалення статей. Керівний контроль над двома основними проросійськими телеканалами Молдови був переданий близькому соратнику Шора. Канали стали основною платформою політика для просування узгодженого з Москвою порядку денного. Коли у 2020 році у Шора був конфлікт із молдовською владою, ФСБ допомогла йому передати один із ключових активів (акції кишинівського аеропорту) російському бізнесменові Андрію Гончаренку. Шор заявив, що не володіє часткою, але в документах ФСБ від 2020 року аеропорт згадується як «актив Шора»[28].

2024 року низка політиків, пов'язаних із групою Шора, створили в Москві політичний блок «Победа», мета якого — зміцнити опозицію, прямо або побічно об'єднану колишньою партією «Шор», проти нинішнього уряду та змінити проєвропейську орієнтацію Молдови, відновивши відносини з РФ і Євразійським економічним союзом. Політичні аналітики з Кишинева стверджують, що створення блоку «Победа» в Москві поклало початок кампанії з дестабілізації країни. Вони також стверджують, що ця подія не відбулася б без участі спецслужб Російської Федерації, і що Ілан Шор повністю перебуває під опікою московських служб[29].

У розслідуванні Reset для Wired, опублікованому 10 січня 2024 року, стверджується, що 2023 року Шор витратив в соцмережах понад $200 тис. на рекламні кампанії, що просувають інтереси Кремля в Молдові. Видання нагадує, як у лютому минулого року стало відомо, що компанія Meta (володіє Facebook і Instagram) дозволяла Шору розміщувати в соцмережах платну рекламу із закликами до протестів у Молдові — незважаючи на санкції США, які забороняють американським компаніям брати участь у фінансових операціях із підсанкційними особами та групами. Після цього компанія Meta заявила, що заборонить розміщення реклами Шора. Однак, як зазначає видання, згідно з новим дослідженням, Шор і його партія продовжили користуватися соцмережею, розгорнувши там ще масштабнішу рекламну кампанію для дестабілізації місцевих виборів у Молдові та для перешкоджання європейській інтеграції країни. За даними розслідування, за шість місяців Шор використовував у Facebook понад 100 фальшивих сторінок, щоб запустити сотні рекламних оголошень, які були переглянуті понад 155 млн разів і які принесли Мета не менше, ніж $200 тис. доходу[30].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. http://www.parlament.md/StructuraParlamentului/Deputa%c8%9bii/tabid/87/Id/850/language/en-US/Default.aspx
  2. Members of the Parliament
  3. Надія Клочко (26 жовтня 2022). Проросійська партія Молдови і співачка Жасмін. США оголосили про нові санкції. glavcom.ua. Главком.
  4. а б Partidul Șor, declarat ilegal de Curtea Constituțională. // By Denis Dermenji, Nadejda Coptu. 19 iunie, 2023
  5. а б Конституційний суд Молдови заборонив проросійську партію «Шор». 19.06.2023
  6. Ilan Shor, primar al orașului Orhei din primul tur. Архів оригіналу за 17 червня 2017. Процитовано 18 липня 2019.
  7. Илана Шора лишили лишили мандата депутата. (рос.) // Автор: Анна Виприцких. 27.04.203
  8. Бизнесмен Илан Шор приговорен к 7,5 годам заключения… Но он на свободе. Процитовано 23 травня 2019.
  9. Інтерпол підтвердив, що молдовський олігарх-втікач Шор виїхав з Ізраїлю. 10.11.2023, 09:55
  10. Treasury Targets Corruption and the Kremlin's Malign Influence Operations in Moldova. U.S. Department of the Treasury. Архів оригіналу за 7 листопада 2022. Процитовано 7 листопада 2022.
  11. США запровадили санкції проти 9 людей через «корупцію в Молдові», серед них Плахотнюк і Шор. radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 26 жовтня 2022.
  12. Молдовські олігархи Плахотнюк і Шор потрапили під санкції Великої Британії. biz.liga.net. ЛІГА.net. 9 грудня 2022.
  13. У Молдові проросійського політика Шора засудили до 15 років ув'язнення. РБК-Украина (укр.). Процитовано 14 квітня 2023.
  14. Ilan Șor — condamnat definitiv de Curtea de Apel la 15 ani de închisoare. Publicat 13.04.2023, 18:33
  15. Шор прокомментировал приговор самому себе: Мне абсолютно все равно. // Вера Балахнова. 14.04.2023
  16. У Молдові до 15 років в'язниці засудили лідера проросійської партії, який втік з країни. // Ярослав Герасименко. 14.04.2023, 01:22
  17. Марина Иримчук (19 вересня 2022). Синергия токсичности. Как Кремль и Шор решили «помочь» Майе Санду. NewsMaker (ru-RU) . Процитовано 19 вересня 2022.
  18. У Молдові хочуть тимчасово заборонити проросійську партію, пов'язану з олігархом Шором. 15.05.2024, 17:28
  19. США ввели санкції проти голови Гагаузії Гуцул. РБК-Украина (укр.). Процитовано 17 червня 2024.
  20. Две громадные аферы, один молдавский бизнесмен(рос.)
  21. У Молдові досі не можуть повернути вкрадений мільярд доларів
  22. Молдавский олигарх Шор: от кражи $1 млрд до главной политической надежды Кремля(рос.)
  23. У Єврокомісії відреагували на вирок проросійському політику Шору в Молдові
  24. Молдова заборонила проросійську партію «Шор»: не всім це подобається
  25. «Процесс массовой коррупции и подкупа членов Партии социалистов». ПСРМ обвиняет Илана Шора в «использовании» партии «Возрождение»(рос.)
  26. За дестабілізацію у Молдові: ЄС ввів санкції проти молдовського бізнесмена Ілана Шора та сина ексгенпрокурора РФ
  27. Инвестпрограмму Илана Шора спонсировал подозреваемый в отмывании денег в интересах ОПГ со связями в России(рос.)
  28. Russia's security service works to subvert Moldova's pro-Western government(англ.)
  29. «Российская Федерация максимально задействовала своего агента Илана Шора». Что говорят эксперты о создании в Москве блока «Победа»(рос.)
  30. Расследование: В 2023 году Шор потратил на пропаганду в Facebook более $200 тыс., несмотря на санкции США(рос.)