Берестейське воєводство (Велике князівство Литовське) — Вікіпедія

Берестейське воєводство

Województwo brzeskie

герб стяг
воєводство у Великому князівстві Литовському
воєводство у Великому князівстві Литовському
воєводство у Великому князівстві Литовському
Гімн:
Богородиця
місто Берестя
Країна ВКЛ
край Біла Русь
федерація Річ Посполита
Офіційна мова руська,
церковнослов'янська;
від 1385 ще латина,
від 1569 — польська
Населення
 - повне литвини, українці, білорусини
Площа
 - повна 40 600 км²
Дата заснування 1566
окупація Росією 1795
 - раніше відомий як князівство
воєвода берестейський воєвода
каштеляни берестейський каштелян

Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Берестейське воєводство

Бересте́йське воєво́дство (лат. Palatinatus Brestensis, пол. Województwo brzeskie) — адміністративно-територіальна одиниця Великого князівства Литовського та Речі Посполитої в 15661795 роках. Створене на основі земель Берестейщини, що входили до складу Троцького воєводства. Після Люблінської унії 1569 року залишилось у складі Великого князівства Литовського. Розташовувалося в центральній частині Речі Посполитої, на південному заході Литви. Головне місто — Берестя (Брест-Литовський). Очолювалося берестейськими воєводами. Сеймик воєводства збирався у Бересті. Мало представництво із 2 сенаторів у Сенаті Речі Посполитої. Складалося з 2 повітів. Станом на 1793 рік площа воєводства становила &&&&&&&&&&040600.&&&&0040 600 км². Населення в 1790 році нараховувало &&&&&&&&&0301188.&&&&00301 188 осіб. Ліквідоване 1795 року під час третього поділу Речі Посполитої. Територія воєводства увійшла до складу Слонімського намісництва Російської імперії.

Також називалося Брест-Литовським воєводством (пол. Województwo brzeskolitewskie) для розрізнення із Берестейським воєводством у складі Корони Польської.

Історія

[ред. | ред. код]

Воєводство утворене 1566 року на теренах українських та білоруських Берестейської і Турово-Пінської земель, які від 1320 року входили до складу Троцького князівства Великого князівства Литовського[1]. Після Люблінської унії 1569 року лишилося під владою Литви[1].

Берестейське воєводство було великим центром експортної торгівлі хлібом, значним культурним осередком. Берестейське братство активно виступало на оборону національної самобутності і православ'я, займалося релігійно-благодійницькою діяльністю[1]. У Бересті в 1596 році відбулися два церковні собори, один з яких у 1596 році проголосив унію православної і католицької церков і визнав зверхність римського папи, а другий рішуче опротестував це рішення[1]. Надалі Володимиро-Берестейська єпархія була ареною гострої боротьби між прибічниками і противниками унії[1]. Берестейське воєводство було тереном активної діяльності унійного чернецького ордену василіян[1].

Населення Берестейського воєводства брало активну участь у повстанні 1648—1657 років під проводом Богдана Хмельницького[1]. Коли 1657 року козацьке військо зайняло Берестя та інші міста воєводства, пінська шляхта заявила про добровільне прилучення до Української козацької держави[1]. На теренах Берестейського воєводства був утворений Пінсько-Турівський полк[1].

Після третього поділу Речі Посполитої 1795 року територія Берестейського воєводства увійшла до складу Російської імперії і воєводство перестало існувати[1]. Берестейський і Кобринський повіти були включені до Литовської, а згодом до Гродненської губернії, Пінський і Запинський повіти — до Мінської губернії Російської імперії[2].

Адміністративний устрій

[ред. | ред. код]

Протягом майже всього часу існування воєводства поділялося на Берестейський і Пінський повіти[1]. У 1791 році утворено ще Кобринський і Пінсько-Зарічнянський (згодом перейменований на Запінський) повіти[1].

Староства

[ред. | ред. код]

Уряди

[ред. | ред. код]

Воєводи

[ред. | ред. код]

Населення

[ред. | ред. код]

У Берестейському воєводстві переважало руське (українське) населення, північний кордон воєводства збігався з пізнішою українсько-білоруською етнічною межею[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к л м н Верменич Я. В. Берестейське воєводство // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.
  2. а б Леонюк В. Берестейське воєводство // Словник Берестейщини. — Львів : Видавнича фірма «Афіша», 1996. — Т. 1. — С. 60. — ISBN 966-95063-0-1.

Література

[ред. | ред. код]